İçeriğe Yönlendir

Tourneo Courier Geri Vitesten Atıyor

Atahan Gülen

Recommended Posts

Atahan Gülen

Merhaba;

2014 tourneo courier 1.6 l tdci 95 ps titanium plus aracımda geri vitese takıp debriyajı bıraktığımda vites sanki tam geçmemiş de dişlisi sürtüyormuş gibi bir ses çıkartarak geri vitesten atıyor hatta şu sıralar vitesten de atmayıp dızz diye bir ses çıkartarak arada kalıyor..

Elimi vites topuzuna attığımda vitesin tam yerine oturmadığını yani tam takılan vitesin ( yada bize öyle geliyor ) geri geldiğini görüyorum.. Gün içinde 10 kere geri yapıyorsam 3 ünde bu hatayla karşılaşıyorum.

Bu nedenle defalarca servise gittik servis testlerinde arıza tekrarlamadı. 

Yinede ısrarlarım üzerine araç kontrol edildi ve arızası yoktur dendi.

2. gidişimde vites tellerinin ayarlandığı söylendi 

3. gidişimde ise şanzıman kontrollerinin yapıldığını söylediler..

Arızanın çözümü araç garantisi nedeniyle tabi ki servis aracılığıyla olacaktır..

Aramızda bu arızayla karşılaşan var mı?

Karşılaşıldıysa sorun/çözüm nedir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler... 

Yorum bağlantısı
Misafir

İlk olarak kendi sürüş/ kullanım durumunuzu bir gözden geçirin. Debriyaja tam olarak/ sonuna kadar basmıyor olabilir misiniz? Eğer bundan emin iseniz bu olay tekrarlayana kadar serviste başında durarak test ettirin derim. Model itibari ile halen garantisi devam ederken başınız ağrımasın.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Geri vitesten önce aracı tam durdurup önce ikinci vitese ardından geri vitese takarak deneyebilir misiniz ?

Yorum bağlantısı
Misafir

Ford'larda genelde geri vites kemiklidir, debriyaja tam basarak sertçe geçirin,bazen geçmediği olursa aracın hafif hareket etmesini sağlayıp tekrar deneyin.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bendede aynı aractan var Atahan, bazen farketmeden de olsa debrijaya tam basmadığımda bende de oluyor Ozan'ında dediği gibi fordların geri vitesleri kemikli aynı sorunu eskiden focusta da zaman zaman yaşıyordum.

Yorum bağlantısı
Atahan Gülen

Evet Denedim Geldim..  :biggrin:

Debriyaja bastım vitesi geri taktım..

Vitesin tam olarak geri geçtiğinden emin oldum, gaza basmadan debriyajı bıraktım atmadı..

Gaza basarak sert kalkış yaptım yine atmadı..

2.viteste yarım debriyaj yaptım hareketlendi titredi sonra geriye taktım sıkıntı yok gidiyor.

Aracı ileri sürdüm ileri giderken vitesi geri taktım debriyajı yarıladım araba yavaşladı durdu ve geri gitti..

Sokağın basına sonuna gittim geldim sorun yok..

Fiesta dan aklıma gelen bir problem var araç bazen geri vitese takılmaz debriyaj yenilemek ister debriyaj yenileyincede cırt diye geri vitese oturur ve arabayı sallar..

Burada problem aracın geri vitese geçmeyip geçmiş gibi yapması diye düşünüyorum. Geçmeyen vites yüzünden debriyajı bırakınca arada kalması..

Fakat servisteki ustalara bunu anlatamıyorum adamlar anlamak istemiyor.. Böyle bişeyin olması mümkün değilmiş.. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Nerdeyse tüm Ford'ların geri vitesi böyledir. Servisin anlamaması,mümkün değil demesi tuhaf.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

2.viteste yarım debriyaj yaptım hareketlendi titredi sonra geriye taktım sıkıntı yok gidiyor.

2. vitesi benim tavsiyem üzerinde denediyseniz hareket ettirmeye gerek yok, sadece vitese takın ayağınızı debriyajdan çekmeye bile gerek yok. Vites önce ikiye takılır ayak debriyajdan çekilmeden geri vitese takılır sorun yaşanmaz.. :good1:  

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Geri vitesin net geçtiğini hissetmen lazım sanki sıfıra sıfır bir geçiş sergiler seri devriyaja basıp takmaya çalışırsan yaşadığın sorunu yapar kullanıcı alışkanlının olmamasından. ford manuel şanzuman konusunda çok iyi övgüler almıştır net ve kemikli yapısıyla .

Yorum bağlantısı
Misafir

Soğuk havalarda bazen ilk çalıştırmada 1. vitese de geçmediği yada zorla geçtiği oluyor. O zamanda önce 2 sonra 1 yapınca düzeliyor. Hani önümüz kış başınıza gelirse diye şimdiden uyarayım dedim :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cavit Doğan

Aynı sorun benim araçta da oluyordu bakım için servise götürdüğümde beraber test ettik orada hiç sorun olmadı, debriyaja basıp kısa bir süre bekledikten sonra vitese takmak gerekiyormuş bende öyle yapıyorum 6 aydır sorun yok..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Herdem

Servisten duydugum kadarıyla durunca önce 1 atın sonra geri vitese atın diyorlar normalmiş böyle olması

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Arif Duzgun

4 ay oldu aracı alali bende de 3-5 defa yaptı bir daha da yapmadı 1.6 titanium

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Akif unvar

Merhaba 16 haziran 2015 model tourneo courier titainum aracımızdada geri vites atması problemi ilk günlerde vardı sonraki zamanlarda düzeldi gibi hissediyorum ama bu araç hayal ettiğimiz gibi çıkmadı ilk günden bu yana kelebek cam probleminden başladı iç tavan döşemesinde pas lekesine benzer lekeler oluştu böylelikle fabrika hatası olduğu anlaşılıp iç tavan döşemesi değişti. Ön kaputta boya kalkması oluştu ölçümler yapıldı yine fabrika hatası olduğu anlaşıldı ön kaputu değiştirelim dediler bunuda kabul etmedim benim her değişime kabul etmem ile iyi niyetim suistimal ediliyor araçta tek sorunlar bunlar değil 1.vitesten kalkışta uğultu oluyo ve çekişten ciddi anlamda düştü ayrıca ön konsoldan tıkırtı şeklinde ses geliyor. 6 ay içerisinde bunca sorun olması beni araçtan soğuttu aracın 2.el değerinin düşmeside hayli can sıkıcı bugün tüketici mahkemesine başvurdum sonuçlarını sizlerle paylaşacağım.

Yorum bağlantısı

Bu sorun bizim sirket fiestasinda da var. Vuruntu da yapiyor ziriltiyla ama ben herhale 20.000km'de 2 ya da 3 sefer karsilastim.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...