İçeriğe Yönlendir

Ka - Vites Değişimde Bağırıyor

Levent Akartuna

Recommended Posts

Şahin Kutun

sani bey dediğiniz gibi lpg kalibrasyonunu yaptırdım. aynı anda gaz ayarı da iyi değilmiş saolsun usta onuda halletti.

yakıt konusunda düşüş oldumu onu henüz çözemedim daha yeni kalibrasyon yapıldığı için. ama sürüş keyfi tekrar yerine geldi. araba resmen kendine geldi

sayenizde bu sorunuda atlattık :) yakıt haritası ve kalibrasyon asla aklıma gelmezdi nedeni ise çok basit şimdiye kadar ne işe yaradıklarını bilmiyordum :rolleyes:  tekrar teşekkürler 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Şahin Kutun

Arkadaşlar gaz değişiminde devirin yükselmesi veya yüksek kalmasıyla ilgili çok önemli bir nokta daha keşvettim ve sonunda sorunumu çözdüm.

Öncelikle bu sorun sayesinde Sani Bey'in önderdiği gibi;

- Rolanti valfi'ni temizledim (balata spreyi + kontak spreyi)

- Gaz kelebeğini söküp temizledim. (balata spreyi + kontak spreyi)

- Hız sensörünü söküp temizledim, bazı açılmış yerlerini siyah elektrik bandıyla bantladım. (kontak spreyi)

- Map sensörünü söküp temizledim. (kontak spreyi)

Sorunum yine de çözülmemişti. Taa ki direksiyonun altına eğilene kadar :

Boşta sallanan bir anahtar gözüme ilişti.

Bunun ucuna uyacak yer neresi diye göz gezdirirken debriyaj pedalının üstünde tam buraya uyacak yuvanın olduğunu farkettim.

Takıp çevirdim ve yerine tam oturdu.

Araçla hemen arkasından deneme sürüşüne çıktım ve gerçekten yüreğime su serpildi. Artık debriyaja bastığım anda Devir 1100'e anında düşüyor. Hızım çok yavaş olursa da 840'a düşüyor! :bravo:

Sanırım bu anahtar ECU'ya debriyaja basılıp basılmadığını söylüyor. Bu anahtar arıza yaparsa seyir halinde vites değişimlerinde devir bir türlü düşmüyor.

Aşağıdaki fotoğrafta yerini gösterdim. Debriyajın hemen üstünde yuvası bulunuyor.

Ford_Ka_Forum.jpg

sizin yazınızı okuduktan sonra bende baktım o soket benim araçta da yerinde takılı değildi. 

yerine taktım bi tur attım araba  saçmalamaya başladı kendi kendine gaz vermeler falan :) hemen soketi yerinden çıkarttım 

Yorum bağlantısı
Doğa Torpil

sizin yazınızı okuduktan sonra bende baktım o soket benim araçta da yerinde takılı değildi. 

yerine taktım bi tur attım araba  saçmalamaya başladı kendi kendine gaz vermeler falan :) hemen soketi yerinden çıkarttım 

Ford Ka değil mi, yaramaz çocuk işte  :D

Şaka bi yana gayet ilginç, soket çıkarılınca bu durumda araç debriyaja bastığını anlamıyor ve devir düşmüyor veya çok geç düşüyor olmalı. :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

yerine taktım bi tur attım araba saçmalamaya başladı kendi kendine gaz vermeler falan :) hemen soketi yerinden çıkarttım

Soketi takin, sonra akuyu sokup aracin beyninin sifirlanmasini saglayin. Sonrasinda durum duzelecektir.
Yorum bağlantısı
Şahin Kutun

Soketi takin, sonra akuyu sokup aracin beyninin sifirlanmasini saglayin. Sonrasinda durum duzelecektir.

aracın beynini sıfırladıktan sonra tekrar lpg kalibrasyonu yapmam gerekiyormu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

aracın beynini sıfırladıktan sonra tekrar lpg kalibrasyonu yapmam gerekiyormu?

Evet, ortalama 200km benzinli kullanım sonrası lpg kalibrasyonu gerekecektir.

Yorum bağlantısı
Şahin Kutun

şu soketi görmez olaydım, yerine takmaz olaydım, şimdi ne yaparsam yapayım her türlü deneme yaptım soketi taktım çıkardım, gaza al aldım, benzine aldım

her türlü saçmalamaya başladı araç :(

Evet, ortalama 200km benzinli kullanım sonrası lpg kalibrasyonu gerekecektir.

sani bey hayırlısı bakalım şimdi tekrar kutup başını çıkarıp bişeyler yapmaya çalışacam artık,  her türlü araba kendi kendine kızıyor bağırıyor, aldı başını gidiyor bakalım sonu nereye kadar varacak  :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

şu soketi görmez olaydım, yerine takmaz olaydım, şimdi ne yaparsam yapayım her türlü deneme yaptım soketi taktım çıkardım, gaza al aldım, benzine aldım

her türlü saçmalamaya başladı araç :(

sani bey hayırlısı bakalım şimdi tekrar kutup başını çıkarıp bişeyler yapmaya çalışacam artık,  her türlü araba kendi kendine kızıyor bağırıyor, aldı başını gidiyor bakalım sonu nereye kadar varacak  :)

Kendi kendine bağırıyorsa rölanti valfiniz ömrünü doldurmuş. Sıkmayın canınızı, valfi değiştirirseniz sorun yok.

Yorum bağlantısı
Şahin Kutun

Kendi kendine bağırıyorsa rölanti valfiniz ömrünü doldurmuş. Sıkmayın canınızı, valfi değiştirirseniz sorun yok.

valf zaten sıfır eskiside duruyor

işin garib yanı aracı daha önce yaptığım gibi aracı önce benzine alıyorum sonra kutup başını çıkarıyorum, tekrar takıp aracı çalıştırdığımda ise benzinde kalıyordu şimdi otomatik olarak gaza geçmiş oluyor  :unsure2:

sani bey bide sizceo görmez olaydım olan soketi yerine takıp ta mı denemelerime devam edim?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tabi, soket yerine takili iken denemelerinizi yapin. Ayrıca sifir valf te bozulmus olabilir?

Yorum bağlantısı
Şahin Kutun

Tabi, soket yerine takili iken denemelerinizi yapin. Ayrıca sifir valf te bozulmus olabilir

dayanamadım indim aşağıya soketi temizledim yerine taktım. aracı benzine aldım sonra kutup başını çıkartıp 20 dakika bekledim tekrar yerine taktım aracı çalıştırdım benzindeydi  

(önceki denemelerimde aracı misal akşamdan kutup başını çıkartıp ertesi gün denemiştim belki uzun süre beklediği için gaza geçiyordu bilemiyorum)

neyse bindim biraz dolaştım araç tekrar bana teşekkür eder gibi uçuşa geçti  ;)

demek ki o soketi görmez olaydım derken erken davranmışım bu arada doğa bey sizden bu nedenle özür diliyorum  :rolleyes:

aracım bana bende sani bey doğa bey size müteşekkirim.

şimdi sani bey dediğiniz gibi 200 km sonra bidaha lpg kalibrasyon yolu gözüktü 

laf aramızda biraz önce ışıklarda üst model araçlara kalkışta kök söktürdü  :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğa Torpil

Sorunun çözülmesine gerçekten çok sevindim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

Bende bu forum ve Sani bey'in yönlendirmeleri sayesinde aracımdaki sorunu çözdüm.

İnşallah bir daha hiç böyle sorun çıkarmaz Güle güle binersiniz Şahin bey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Kutun

Sorunun çözülmesine gerçekten çok sevindim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

Bende bu forum ve Sani bey'in yönlendirmeleri sayesinde aracımdaki sorunu çözdüm.

İnşallah bir daha hiç böyle sorun çıkarmaz Güle güle binersiniz Şahin bey.

teşekkür ederim Doğa bey        İnşaallah bu iş de halloldu

zaten Sani beyin o değerli yazılarını okumasaydım, (3 yıldır) severek kullandığım aracımı ya hasar kaydı yapmıştım yada çoktan satmıştım  :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...