İçeriğe Yönlendir

Subwoofer Litre Hesabı

Onur Bulut

Recommended Posts

Onur Bulut

Merhabalar yeni bir subwoofer aldım fakat litre hesabını yapabilen varsa yardım etmesini istiyorum. :) Aldığım subwoofer;

Kicker Comp S 15'' 

9EBdL5.jpg

Sitesinden baktığımda 63.7 Litre gibi birşey yazıyor.Buna göre mdf leri nasıl kestircem ?  :unsure2:

B4BAaQ.jpg

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz
(düzenlendi)

Merhaba,

Hayırlı olsun.

Olması gereken kutunun tüm ölçülerini adamlar listede vermiş zaten. Bir şey hesaplamaya gerek yok.

Bence 63 litreye en yakın ölçüdeki hazır kabinlerden bir tane alıp devam et. Ekonomik ve temiz olur.

Merhabalar yeni bir subwoofer aldım fakat litre hesabını yapabilen varsa yardım etmesini istiyorum. :) Aldığım subwoofer;

Kicker Comp S 15'' 

9EBdL5.jpg

Sitesinden baktığımda 63.7 Litre gibi birşey yazıyor.Buna göre mdf leri nasıl kestircem ?  :unsure2:

B4BAaQ.jpg

tarihinde Kazım Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Bence 63 litreye en yakın ölçüdeki hazır kabinlerden bir tane alıp devam et. Ekonomik ve temiz olur.

Her subwooferın kendisine has parametreleri vardır. Bu değerler ile fabrikada yapılan ortalama ideal bir hacim ve (varsa) port alanı hesabı verilir ki bu sayede tüketiciler çok fazla yorulmadan ideal performansı alabilsinler. Fabrikada verilen bilgiler ışığında kabin yapmanız ses kalitesinde standart kabine göre daha fazla performans elde etmenizi sağlar. Normalde 42 numara olan ayağınıza 40 numara ayakkabı giyiyor musunuz?  ;)  Bu şekilde düşünün...  Hacim hesabı için verilen değerleri aracınızın bagajına uydurarak değiştirebilirsiniz. Mesela 90x50x30 cm olarak verilen bir ölçünün kaç litreye tekabül ettiğini bulmak için bulduğunuz sonucu 1000'e bölün (1000 santimetreküp= 1 litre) 135,000/1000=135 litreye denk geliyor. Çarpanları ihtiyacınız doğrultusunda değiştirerek bagajınız için uygun gördüğünüz şekil ve ebatta kabin yaptırmanız hayrınıza olur.Dikkat etmeniz gereken nokta istenilen hacmin kabin içinde kalan boşluğun hacmi olduğudur. Dolayısıyla kullanacağınız malzemenin kalınlığını da hesaba katarak hareket edin.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Aksini söylemiyorum zaten. Firma 63 litre öneriyor. Bende 63 litreye en yakın kabini al diyorum.

Her subwooferın kendisine has parametreleri vardır. Bu değerler ile fabrikada yapılan ortalama ideal bir hacim ve (varsa) port alanı hesabı verilir ki bu sayede tüketiciler çok fazla yorulmadan ideal performansı alabilsinler. Fabrikada verilen bilgiler ışığında kabin yapmanız ses kalitesinde standart kabine göre daha fazla performans elde etmenizi sağlar. Normalde 42 numara olan ayağınıza 40 numara ayakkabı giyiyor musunuz?  ;)  Bu şekilde düşünün...  Hacim hesabı için verilen değerleri aracınızın bagajına uydurarak değiştirebilirsiniz. Mesela 90x50x30 cm olarak verilen bir ölçünün kaç litreye tekabül ettiğini bulmak için bulduğunuz sonucu 1000'e bölün (1000 santimetreküp= 1 litre) 135,000/1000=135 litreye denk geliyor. Çarpanları ihtiyacınız doğrultusunda değiştirerek bagajınız için uygun gördüğünüz şekil ve ebatta kabin yaptırmanız hayrınıza olur.Dikkat etmeniz gereken nokta istenilen hacmin kabin içinde kalan boşluğun hacmi olduğudur. Dolayısıyla kullanacağınız malzemenin kalınlığını da hesaba katarak hareket edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

hazır konu açılmışken bende sorayım 30 cm 2000 watt 400 rms sony xplod var. subwooferin orjinal kabini hava çıkışı yoktu ama biz standart piyasa kabini aldık 30 cm lik hava çıkışlı olan. Bana fazlasıyla yetiyor ama orjinaliyle arada fark olmazmı bide hava çıkmadığı için bi sorun olurmu ?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

1600 cm^3 (santimetreküp), 1.6 litre mantığıyla kolayca hesaplarsınız. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Aksini söylemiyorum zaten. Firma 63 litre öneriyor. Bende 63 litreye en yakın kabini al diyorum.

Çoğu firma ne sattığını bilmeden ürünlerini satışa çıkarıyor. Standart kabin diye satılan kabinlerin ölçüleri üreticiden üreticiye değişiyor. Satıcı da peynir ekmek gibi sattığı kabinler için "Piyasadakilerin en iyisi en kalitelisi bu abi sen bunu al" diyor ürününü satmak için.  Dışarıdan kabin yaptırmak sanıldığı kadar çok tutmuyor. En iyisi ideal öçüleri ile aracımıza uygun biçimde yaptırmak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...