İçeriğe Yönlendir

Akıllı Tepe Lambaları

Aydın Akdeniz

Recommended Posts

Aydın Akdeniz
(düzenlendi)

Tepe lambalarına yerleştirilen cihazla diğer araçların hem hız ölçümleri hem de plaka taramaları hızlı şekilde gerçekleştiriliyor. Cihaz, toplumsal olaylarda yüz tanıma sistemi olarak da kullanılabiliyor.

Emniyet teşkilatının ihtiyaçlarına yönelik teknolojik cihazlar üreten şirketin yönetim kurulu başkanı Akif Ekin, yaptığı açıklamada, polis araçlarının tepe lambalarıyla ilgili plaka okumaya yönelik yaklaşık 6 yıl önce proje geliştirdiklerini söyledi.

Bu projeyi daha da geliştirdiklerini, polis araçlarının tepe lambalarının artık sadece ışık saçmadığını belirten Ekin, "Yerleştirdiğimiz yeni sistem, polis aracının etrafındaki araçların hızlarını ölçüp, plaka bilgilerinin dökümünün alınmasını sağlıyor" dedi.

Ekin, araçların hareket halindeyken bile radar görevi yapmalarını sağlayan sistemin daha da geliştirilmesi için çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Şu anda silah sesinin geldiği yönü bulan bir sistemi de bu cihaza entegre etmek için çalışıyoruz" diye konuştu. Toplumsal olaylarda söz konusu cihazın yüz tanıma sistemi olarak da kullanılabildiğini anlatan Ekin, bu bilgilerin 60 günden fazla hafızada kaldığını kaydetti.

Akıllı tepe lambası olan araçların, Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgelerinde 4 şehirde kullanıldığını ifade eden Ekin, yakın bir zamanda Ankara ve İstanbul'da da kullanılmaya başlanacağını, polislerin ihtiyaçları doğrultusunda söz konusu cihaza yeni özellikler eklemek için çalıştıklarını dile getirdi.

Yurt dışından da akıllı tepe lambalarına yoğun ilgi olduğuna işaret eden Ekin, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 250, Azerbaycan'a 400 cihaz satışı için anlaşma imzaladıklarını, Suudi Arabistan ve Katar'dan da sipariş aldıklarını kaydetti.

564adec018c77363ac4435ff-640x360.jpg

http://www.mynet.com/haber/guncel/polis-arabalarinin-tepe-lambalari-akillandi-2188504-1

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

güzel. bunu ne zamandır ABD de de uyguluyorlar. her polis aracında olmalı. Çakarları normal zamanda kapamayı da öğrenseler....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Allah korkusu ve ahlak gittikçe azalıyor, suç işleme eğilimli kişileri polis kamera vs ile hak/zapt edilmesi de hiç yoktan iyidir...

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

güzel bir uygulama duyurmaları caydırıcı oldu gibi art niyetli kişiler ilk hamleyi o lambalara yaparlar bence .

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Aslında olması gereken Tüm polis araçlarına kamera takılmasıdır. yıllardır neden takmadıklarını hala anlayabilmiş değilim :unsure2: ....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

personel izlendiğini sanabilir istemeyebilir. yeni nesil polislerimiz uygular sanırım.

Bir de tüm araçlara kurşun geçirmez filim lazım. son dönemde çok saldırı oldu.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Keşke izlense hocam hiç olmazsa sadece görevlerini yaparlar....Kurşun geçirmez film fayda etmiyor hocam. Genelde uzun namlulu silah kullanıyorlar filmi delip geçiyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

güzel. bunu ne zamandır ABD de de uyguluyorlar. her polis aracında olmalı. Çakarları normal zamanda kapamayı da öğrenseler....

Benzinlik ve dinlenme tesislerinin led tabelalarına da bir standart gelmeli. Kapkaranlık yolda giderken birden köfte, kuzu, menemen yazıları fena şekilde göz alıyor.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Samsun girisinde ciddi kazs atlattım vaktinde. Tesise gidip sikayet edecegim dedim etmedim. Bir kac ay sonra grctim tabela kisik yaniyordu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Ağam tabelanın yerini konum olarak ver izne giderken halledeyim.... Anlarsın ya.... :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yanıp sönmeleri yazı değişirken kararıp bir anda parlamaları falan çok fena. Takan adam yazı görünsün diye geliş yönünde sürücünün gözünü odaklayacak şekilde takıyor galiba. Karşıdan gelenler ve yol tamamen görünmez oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Keşke izlense hocam hiç olmazsa sadece görevlerini yaparlar....Kurşun geçirmez film fayda etmiyor hocam. Genelde uzun namlulu silah kullanıyorlar filmi delip geçiyor.

Ak47 geçirmiyor diyor şuna:

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Ak47 geçirmiyor diyor şuna:

Hocam bu cam en az 7 kattır ve her kat arasında film var. Ben bu konuda pek çok araştırma yaptım.Ancak ne yazıkki araçlarımız bu teknik değişikliği kaldırabilecek düzeyde değil. Kim bilir belki bir gün kendi aracımızı üretmeye başladığımızda Emniyet teşkilatına uygun bir araçta geliştirebiliriz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...