İçeriğe Yönlendir

Boşta Hortum Buldum

Murat Coşkun
Çözüme git Eren Gökmen tarafından,

Recommended Posts

Murat Coşkun

Merhabalar;

Aracım focus mk1, birkaç aydır araçta ilk çalıştırmada yüksek rolanti sorunu var. Dün forumdaki rolanti sorunları konusnu baya bi okudm ilk 30 sayfayı bugün aracın T hotumundan başlayarak tüm hortumları kontrol edeyim dedim, kontrol sırasında boşta duran bi hortum gördüm, sağa sola baktım ancak takacak bi yer bulamadım. Hortumun iç kısmındaki toz miktarından anladığım kadarıyla uzun zamandır yerinden çıkmış vaziyette duruyormuş. Resimlerde hortumun başlangıç noktası ve kendisini kırmızı ile işaretledim. Bu hortumla ilgili olarak:  görevi nedir? Araca ciddi bi zararı olurmu? Rolanti ile ilgisi varmı? ve nereye takmam lazım?  

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

tGA6SAu.jpg

adoM1Gl.jpg

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Eren Gökmen

Tam anlayamadim ama karter havalandirma hortumu olmasin? öbür ucu hava filtre kutusunun yan alt tarafina giriyor olmasi lazim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Karter havalandırma hortumu sanıyorum ki bu. Hava filtresi kutusuna girmeli?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Coşkun

Evet karter havalandırma borusuymuş dediğiniz yere taktım oldu teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yalnız bu hortumu kasıtlı olarak sökerler.. araç ne zamandır sizde ? hani bazı eski model araçlarda alttan bir hortum sarkar ya görmüşsünüzdür belki işte o hortum bu hortumdur.. Bu motor performansı düşükse boşta bırakılır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Evet karter havalandırma borusuymuş dediğiniz yere taktım oldu teşekkürler.

Rica ederim. Ben de tam bilmiyordum, üstten, yag doldurma yerinin oralara yakin görünce tahmin ettim. Destekli salladim yani :biggrin:

Yalnız bu hortumu kasıtlı olarak sökerler.. araç ne zamandır sizde ? hani bazı eski model araçlarda alttan bir hortum sarkar ya görmüşsünüzdür belki işte o hortum bu hortumdur.. Bu motor performansı düşükse boşta bırakılır..

Motor performansina ne gibi bir etkisi var?

Yorum bağlantısı
Murat Coşkun

Araç 1,5 yıldır bende, geçenlerde hava filtresini değiştirip çevreyi bi güzel temizlemiştim (sonrasında yağ ve diğer filitreler de değişti tabi) sanırım o gün farketmeden yerinden çıkmasını sağlamışım, içinde toz görünce uzun süredir boşta sandım.

İyi farketmişsiniz.

Arada bir yoklamak iyidir.

Kesinlikle haklısınız aradabir yoklamak gerek LPG hortumlarında çatlaklar gördüm böyle şeyleri erkenden tesbit etmek can kurtarır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Rica ederim. Ben de tam bilmiyordum, üstten, yag doldurma yerinin oralara yakin görünce tahmin ettim. Destekli salladim yani :biggrin:

Motor performansina ne gibi bir etkisi var?

Olumlu yönde etkisi olur. Pek anlaşılmasa da çekişi artırır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Coşkun

Olumlu yönde etkisi olur. Pek anlaşılmasa da çekişi artırır.

Merhaba bişey daha sorcaktım, emme manifoltunun altında motor üzerinde boşta vida deliği gibi bişey var, oraya herhangi bi bağlancak bişey varmı yoksa öyle mi duruyor normalde. Resmini de çekmeye çalıştım.

R9DNl6.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Merhaba bişey daha sorcaktım, emme manifoltunun altında motor üzerinde boşta vida deliği gibi bişey var, oraya herhangi bi bağlancak bişey varmı yoksa öyle mi duruyor normalde. Resmini de çekmeye çalıştım.

Şuan için tam hatırlayamıyorum.. aynı araç sahibi arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...