İçeriğe Yönlendir

Mondeo Iv'leri Nasıl Bilirsiniz?

Ahmet Nalbantoğlu

Recommended Posts

Ahmet Nalbantoğlu

Merhabalar.

Focus'umu satıp 1.6 125ps titanium Mondeo'lardan almayı düşünüyorum. 2008-2009 model. Yine LPG çözümünü düşünüyorum. Bu Mondeo'ları nasıl bilirsiniz? İkinci eli nasıldır, kronik hastalıkları var mı, Focus'tan sonra en belirgin farkları neler.. Ve son olarak ta değer mi.

Saygılar :)

Yorum bağlantısı

Şuan benim aracı tarif ettin galiba kronik sorunu düğmeleri döküyor öyle büyük bir sorunu yok LPG'de şehiriçi enfazla 20kr yakıyor şehir dışı yüklenmez isen 15kr değermi bence değer sonuçta D sınıf bir araçtan bahsediyoruz bu saatten sonra başka arabalarda binmem allah kimseyi gördüğünden aşağısını göstermesin

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

2.0tdci kullanıyorum.

Focus parasına mondeoya biniceksiniz.bakımlı bulun hiç düşünmeden alın bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Şuan benim aracı tarif ettin galiba kronik sorunu düğmeleri döküyor öyle büyük bir sorunu yok LPG'de şehiriçi enfazla 20kr yakıyor şehir dışı yüklenmez isen 15kr değermi bence değer sonuçta D sınıf bir araçtan bahsediyoruz bu saatten sonra başka arabalarda binmem allah kimseyi gördüğünden aşağısını göstermesin

2.0tdci kullanıyorum.

Focus parasına mondeoya biniceksiniz.bakımlı bulun hiç düşünmeden alın bence.

Motor,yol ve rüzgar sesini alma durumları nasıl Mondeo'larda? Bir de en kafamı kurcalayan soru, 2.elde satışta sıkıntı yaşarmıyım?

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Bu benim ikinci mondeom.arac bu paralara alınacak bence en iyi araba.satarken model yükseltilecekse malesef diğer markaların bu kapasitedeki modelleriyle fark oluşuyor.bence en büyük sıkıntısı bu :)

sadece bakımlar için gidiyorum servise.rüzgar sesi çok rahatsız edici değil.

Mondeo sahibi olmadan binilmez diyenler bi hafta kullansa şimdi piyasası +10bin olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Motor,yol ve rüzgar sesini alma durumları nasıl Mondeo'larda? Bir de en kafamı kurcalayan soru, 2.elde satışta sıkıntı yaşarmıyım?

Ticaret yapıcaksan alıp satıyım die birşey diyemem ama normaldir yol tutuşu efsane bana göre teneke arabalara benzemez ben pek ses almıyorum motor sesi illaki vardır ama daha önce dizel kullandığım için hiç ses yok gibi

Bu benim ikinci mondeom.arac bu paralara alınacak bence en iyi araba.satarken model yükseltilecekse malesef diğer markaların bu kapasitedeki modelleriyle fark oluşuyor.bence en büyük sıkıntısı bu :)

sadece bakımlar için gidiyorum servise.rüzgar sesi çok rahatsız edici değil.Mondeo sahibi olmadan binilmez diyenler bi hafta kullansa şimdi piyasası +10bin olurdu.

Bu arabayı satarsam tek amaç model için olur onun dışında maşallahı var bu paralara bu araba bedava
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

2.el aldığınız araç zaten değerini bulmustur değer kaybetmez.sadece satış hızı alternatiflerine göre yavas olabilir.1.6 benzinli atmosferik motor performans olarak tatmin etmeyebilir özellikle yokuşlarda.Onun dışında pek olumsuz bir yönü olacağını sanmam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Bende 2,0 TDCİ Titanium olanlara bakıyorum.Yılbaşından sonra kısmetse alacağım.Uzun süredir 40-45 bandında araç bakıyordum.En mantıklısı Mondeo geldi.Bence sizde dizel olanlara bakın.1.6 çok performanslı olmuyor maalesef.Ufak bir alacağım var, yılbaşından önce çözersem forumdan Ali Gürsoy'un aracına talip olmak isterdim.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Forumdan okuduğum kadarıyla lpg ile uyumlu değil motor subab erimesi gibi bir sorun oluyormuş.Bende donanımı merak ediyorum 2.5kasa focus titanium ile 2009-2010 model trend mondeo arasında donanım olarak çok fazla fark varmı. Hangisi daha üstün

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

1.6 ti-vct benzinli motor Focus'a yeterli oluyor da, bu kasada zorlanıyor sanırım genel düşünce bu yönde..

Yorum bağlantısı

1.6 ti-vct benzinli motor Focus'a yeterli oluyor da, bu kasada zorlanıyor sanırım genel düşünce bu yönde..

Beklenti önemli burada. Tabi ki d sınıf bir aracın konforu ve prestiji tartışılmaz. 1.6 atmosferik  motorlar aslında çok zayıf motorlar değil ama ürün gamı olarak c sınıf üstünde çok tercih edilmiyorlar. Bizim ülkemizdeki vergi politikası biraz firmaları zorladı. 1.6 motorlar d segmentte de yer almaya başladı. 2005 yılında Opel ve Toyota hatta sonrasında  vag grubu Audi dahil bu hamleyi yaptığında Mondeo uzun süre 2.0 motorlar konusunda direndi. Ancak bu direniş mondeo mk4'ün pazardan daha çok pay kapabilmesi için 2007 yılında sona erdi. 2011'de makyajla da 1.6 motor yerini ecoboost olanlara bıraktı. Zaten 2013 yılı sonundaki 1.6 lara yüksek, 2.0'lara ise oldukça kallavi gelen ötv zamlarından sonra 2.0 motorlar yüksek gelir grubuna hitap etmeye başladı.

Gelelim 1.6 mondeo'ya. Başta da dediğim gibi 16 125 bg motor aslında güçlü bir motor ancak aracın genleri ile ilk başta uyum sağlamadı. Kullanılan baskı balatalar bile ağırlık/güç dengesi sağlanamadığı için sorun çıkardılar. Şimdilerde bu sorunlar yok. 1.6'nın zayıf kaldığı noktalar, ilk kalkış, rampalar ve klima kullanımında olabilir. Bunun dışında Örneğin 0-100, 120-150km hızlanma değerleri olabilir. Diyeceksiniz ki geriye ne kaldı ki:) Daha önce çok güçlü araçlar kullanmadıysanız bunların birçoğunu aracın konforu karşısında görmezden gelebilirsiniz. Ya da beklentinizi düşük tutarsanız performans sizi memnun edebilir. Örneğin ben Avensis'ten çok daha düşük performans bekliyordum ama uzun yolda performansı c sınıfı araçtan geri kalır değildi. Bazen sırtımızı koltuğa yapıştırmadan hızlanmalar da aracın büyüklüğü ile doğru orantılı keyif verici olabiliyor.

MK4 makyajsız kasanın Mondeo'ya yakışmayan kısmı iç bölümdeki klima düğmelerinin aşınması, havalandırma menfezlerindeki nikelajların zarar görmesi. Havalandırma menfezleri Fiesta'da dahi aynı olduğundan çok sorun olmaz. 

1.6 benzinli motorda hb seçeneği de bulunabilir. Değişken geometrili Ford motor lpg kullanımında  4.000 devir üstünde sübaplarda sorunlara yol açabiliyordu. Son zamanlarda bu arızalara çok rastlamıyoruz. Belki de bazı kitlerin belli devir üstlerinde benzine geçmesi ile aşılmış olabilir bu sorun.

1.6 d segment araçlarda size önereceğim araç Seat Exeo olur alternatif olarak. Audi A4 ile aynı araçtır. Toyota Avensis ise en zengin donanımlılar arasındadır. 

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Linea 1.3 Emotion satıp Mondeo 1.6 Titanium aldım, rampalar haricinde performans sorunu yaşamadım. Yakıt, konfor, genişlik ve güvenlik olarak çok memnun kaldım, tabi LPG taktırdığım için yakıt düşük. Aldığımda üzerindeki lastikler kışlıktı, yol sesi var ama lastik kaynaklı gibi duruyor. Rüzgar sesi vs. almıyor (sürat yapmam) Devir düşükse motor sesi az diyebilirim hatta hafif müzik açıksa hiç bir şey duyulmuyor dizelden sonra elektrikli araba gibi gelmişti :) Yüksek devirler de ise motor değilde egzozdan bir ses geliyor. Böyle ağır ve büyük bir araca göre direksiyon tepkimesi çok iyi, klima ve diğer donanımlarda gayet iyi çalışıyor. Sadece Yağmur sensörünü başarılı bulmadım, Linea veya Corolla dan bir farkı yoktu. Deri koltuk, xenon far ve anahtarsız çalıştırma çok konforlu.

Devirli kullanan birisi değilim o yüzden 4000 devir kuralı bana uygun. Kronik sorun olarak, tuşların soyulma problemi, alt devirden yükselirken torpido tarafından kısa süren bir inceden bir zırıltı, koltukta boşluk ve ses mevcut. Ses sistemi iyi olduğu için yüksek sesle müzik dinlerim, aldığımda olmayan sesler kapılarda çoğaldı. Sökülmesini istemiyorum ama dahada çoğalırsa döşemeleri söküp yalıtım/onarım yapmak gerekecek. Bu kalitede bir araçtan beklenmeyecek şeyler, asla karşılaştırılmaz ama  Linea da bile böyle basit hatalar yoktu. Neyse ki bir şekilde çözülecek sorunlar.

1.6 Atmosferik benzinli performans beklentisi yoksa konfor ve güvenlik için alınacak bir araç. Emsallerine göre fiyat avantajı da var. Henüz 3 aydır kullanıyorum, yanıltmak istemem ama aldığıma pişman değilim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa B Akkaya

Uzun süre passatlara baktım 3 ay kadar 2006-2009 model arası, temizini bulmak zor bulsan cok yüksek fiyatlı km si cok masraflı araclar,

mondeoya bakayım dedim ford a aşinayız nede olsa focusa bindik artık segment atlamak gerek baktımki mondeonun fiyatları uygun üst segmentte 36-40 bin tl arası yüksek modellı mondeo almak mümkün kafama yattı

konforlu, üstelik yakıtı mükemmel derecede tasarruflu kasasına göre,bagaj desen gir içine yat,  

2009 1,6 trend lpgli mondeo aldım çok memnunum fiyat-kalite olarak iyi  mondeonun piyasada bileni az bilende mondeodan şaşmıyor es dost akraba aracıma bindiklerinde hayran kaldılar 92 tl lik gazla 42 lt 450 km dur kalk trafikte yol yaptı yakıtına hayran kaldım bu performansı beklemıyordum focusda aynı yakıtla 400 km zor yapıyordu tavsiye ederim herkese alırsın fors olursun lord.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...