İçeriğe Yönlendir

Peugeot 3008/5008 308 Torpido Nasil Sökülür?

Eren Gökmen

Recommended Posts

Eren Gökmen

Gecen klimada koku farkedince hemen aklima polen filtresi geldi. Araci almadan önce bakimini yapmislardi ama tahminen aktif karbonlu koymamislardir diye kendim kontrol etmek istedim. Gereken sekilde söktükten sonra ayak kismina giden bir borunun yerinden cikmis oldugunu gördüm ama torpidoyu tamamen sökmeden o boruyu yerine takmak mümkün degil. Tahminimce servisteyken komple sökmüsler sonra dogru düzgün takmadan kapatmislar ya da daha önceki sahibi uzun süredir öyle geziyordu...

Bir cok yerde aradim ama torpidonun nasil sökülecegini bulamadim. Torpidonun kapagi ayri ve yavaslatici mekanizmaya bagli. Bir türlü cikartamadim yerinden. Onu cikarsam gerisi hallolacak zaten. tahminimce 3008/5008 de ayni, 308 de ise benzer yapida bu torpido kapagi.

Nasil yapilacagini bilen veya peugeot service box a erisimi olan birisi yardimci olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Şöyle bir resim buldum ama umarım işinize yarar

Sagolasin Hayrettin Abi. Orjinali asagidaki gibi. 1 yavaslatici mekanizma (5) ve 2 pin (4) var ama ulasamadim bunlara.

Unbenannt.jpg
tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Servise geri götürün taksınlar.  Onların hatası sonuçta... :)

Olay söyle: ben arabayi alirken servis yapilacagi garantisini aldim (arabayi bir hyundai-jeep galerisinden aldim) onlarda yag servisi, filtreler ve klima servisini yapti ama önceden de öylemiydi bilmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Peki galeriye götürseniz? Onlar yaptırsa? :unsure2::unknw:

Galeriden motor ve yürüyen aksam icin 1 sene garantim var ama elektronik parcalar klima vs icin garantim yok. Ücretsiz yapacaklarini zannetmiyorum. En kötü ihtimalle bir özel servise gidecegim. Aldigim yer de yapar da bu sefer baska bir sorun cikarsa arabayi kurcaladim diye garantiyi bozmussun falan derler. Bakalim artik bir bilen cikarsa kendim yapacagim olmadi özel servis. Tavsiyeler icin cok tesekkürler

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Benimki tavsiyeden ziyade soru sormak oldu. Bu arada yurtdışında olduğunuzu yeni gördüm. Yurtdışında farklı olsa gerek bu işler...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

4 numarali pimlere ulasmayi basardim :) Basit yerdeymis ama gözle görülecek bir yerde degil. El yordamiyla buldum. Umarim onlari sökünce yavaslatici mekanizma da problem cikarmaz. Vakit bulunca ise girisecegim :)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

En sonunda basardim :) Pimleri söktükten sonra kapak hemen cikiyor, tek dikkat edilmesi gereken nokta, yavaslatici mekanizmanin kirilma ihtimali ama o kadar narin degil. 

Daha sonradan fotografli aciklamasi olan bir site buldum ama fransizca:) google translatei yapanin gözünü seveyim:)

http://www.forum-auto.com/pole-technique/mecanique-electronique/sujet621483.htm

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...