İçeriğe Yönlendir

Ateşleme Problemi Hk.

Serdal Durgan

Recommended Posts

Serdal Durgan

merhaba arkadaşlar. bugün düz bir yerde aracı park ettim. 15 dk bir yere uğradım geldim. kontağı önce 1 e sonra 2 ye getirerek normal çalışmayı yapacaktım. ancak 1 e kadar herşey normal ilerledi ateşleme konumuna getirdiğimde araçtan hiçbir tepki alamadım (ateşleme yada buji sesi bile yoktu) 3-4 defa denedim aynı durum tekrar etti. daha sonra aracı 50-60 cm kaydırdım tekrar denedim ve normal çalıştı. ilk defa başıma geldi biraz araştırdım benzerini yaşayan kimse yok. sizce sıkıntı ne olabilir ve ne yapmalı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muhtemelen immobilizer sorunudur.. 

Yedek anahtarınız yanınızda olsun, sorunun sebebi anlaşılana kadar.. 

Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

anahtarla ilgili bir sorun olabilir diyosanız şöyle bir detay vereyim. 2 gün önce anahtarımın açma klidinin içteki butonu lehim yerlerinden kopmuştu bende bugün sanayide lehimlettim. ancak lehim sonra sında 5-6 defa kullandım sıkıntı olmadı. alakalımıdır sizce

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

anahtarla ilgili bir sorun olabilir diyosanız şöyle bir detay vereyim. 2 gün önce anahtarımın açma klidinin içteki butonu lehim yerlerinden kopmuştu bende bugün sanayide lehimlettim. ancak lehim sonra sında 5-6 defa kullandım sıkıntı olmadı. alakalımıdır sizce

Lehimle ilgili bir sorun değildir, Ancak ben immobilizer ile ilgili olduğunu düşünüyorum.. 

Belki de marş dinamosu sorunlu.. 

Tekrar ederse vurdurun, çalışırsa marş dinamosu, çalışmaz ise immobilizer :)

Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

Lehimle ilgili bir sorun değildir, Ancak ben immobilizer ile ilgili olduğunu düşünüyorum.. 

Belki de marş dinamosu sorunlu.. 

Tekrar ederse vurdurun, çalışırsa marş dinamosu, çalışmaz ise immobilizer :)

marş dinamosu 2 ay önce değişti. zannedersem immobilizer :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serdal Durgan

aracım 1 hafta içerisinde 4 defa aynı sorunu verdi. yani yaklaşık 80 de 4 defa.  yedek anahtarı tavsiyeniz üzerine yanımda bulundurdum. sorun immobilizer olsa yedek anahtarla normal bir şekilde çalışması gerek zannedersem. ancak yedek anahtarda işe yaramadı. yine anlattığım vites değiştirme ve kaydırma yöntemleri ile çalışma sağlayabildim. servise götürdüm bilgisayara bağlandı konu ile ilgili herhangi bir arıza veya hata kaydına rastlayamadılar. neden olur dediğimde kimse bişey diyemedi tek tahminleri küçük bir ihtimalde olsa belki aküdendir dediler. tek önerileri araç aynı hatayı verirse servis çağır yerinde bakalım dendi. sizin başka bir tahmininiz varmıdır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

merhaba arkadaşlar. bugün düz bir yerde aracı park ettim. 15 dk bir yere uğradım geldim. kontağı önce 1 e sonra 2 ye getirerek normal çalışmayı yapacaktım. ancak 1 e kadar herşey normal ilerledi ateşleme konumuna getirdiğimde araçtan hiçbir tepki alamadım (ateşleme yada buji sesi bile yoktu) 3-4 defa denedim aynı durum tekrar etti. daha sonra aracı 50-60 cm kaydırdım tekrar denedim ve normal çalıştı. ilk defa başıma geldi biraz araştırdım benzerini yaşayan kimse yok. sizce sıkıntı ne olabilir ve ne yapmalı?

Marş dinamosunu söktürün.. Vurdurunca çalışıyorsa immobilizer olamaz zaten.. 

Oto elektrikçi baksın.. Akü değildir.. 

Yorum bağlantısı
Serdal Durgan

Marş dinamosunu söktürün.. Vurdurunca çalışıyorsa immobilizer olamaz zaten.. 

Oto elektrikçi baksın.. Akü değildir.. 

marş dinamosunu kontrol ettiler sıkıntısız dendi. vurdurunca çalışıyo demek doğru olmaz. el frenini indirim 40-50 cm kaydırıp tekrar el frenini çektikten sonra çalışma sağlıyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serdal Durgan

sorun marş dinamosundan olduğunu tespit ettik. 2 saatlik bir işlemin ardından kömürünü değiştirip verdiler. servisin sıkıntısız dediği yerden çıktı arıza. 120 tl maaliyeti oldu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...