İçeriğe Yönlendir

Ford Courier Için Arka Görüş Park Kamerası Ve Ekranlı Ayna Montajı

Gökhan Öz

Recommended Posts

Gökhan Öz

Nihayet montajı yaptım ve foruma ekliyorum :)

Biliyorsunuz transit courierlarda arkalarda cam yok. Dikiz aynası yok! Araba küçükte olsa görmeden geri geri gitmek tehlikeli. Özellikle çocuk, yaşlı insanları ve hayvanları farkedemeden yaşanacak talihsizlikle çok üzücü olabilir..Allah korusun.. Bu durumdan mütevellit bu işe girişmeye karar verdim. Eski çalıştığım şirkette kullandığım maksi doblo'da sensör vardı (kendim takmıştım) rahat ve pratik yanaşabiliyordum. Ancak yeni ve kendime ait araçta tamponu delmek işime gelmedi ve arayış içine girdim.

Aliexpress 'den siparişlerimi geçtim...

Ekranlı ayna ve yol kayıt kamerası beraber...Yanında verilen arka kamerayı kullanmadım. Çözünürlük iyi değil hemde orjinal olmayacaktı.

http://tr.aliexpress.com/item/100-Best-Quality-C20-Car-DVR-Mirror-Full-HD-NTK9660-1920-1080P-30FPS-12-0MP-CMOS/1790721606.html

Plakalık aydınlatması gibi görünüyor sadece biraz daha büyük gibi. Hem plaka aydınlatması sağlıyor hemde kamera!

http://tr.aliexpress.com/item/High-Quality-CCD-Car-Reverse-Camera-For-Ford-Transit-Connect-Cargo-and-Passenger-2010-2011-2012/2042393603.html

Arka kapı döşemesini açıyoruz. Naylonu dikkatli yırtıyoruz. Benim gibi değil :)

WP_20160131_14_44_37_Pro_LI_zpsx0q4pmzy.

Plakalık aydınlatmasını söküyoruz  ve o sokete kameranın led aydınlatma kablosunu bağlıyoruz.

WP_20160131_14_43_13_Pro_LI_zpslhry86jd.

WP_20160131_14_48_55_Pro_LI_zpsinxccdmk.

WP_20160131_14_44_29_Pro_LI-1_zpssbg535q

plastiği çıkartıyoruzWP_20160131_14_50_27_Pro_LI_zpsebilxbxa.

WP_20160131_14_50_35_Pro_LI_zps5yk927nu.

plastikleri kırmadan çıkartıyoruz...Çekin ve geliyor zaten..

WP_20160131_14_50_41_Pro_LI_zpsqpkwoaee.

Kabloları geçiriyoruz..

WP_20160131_15_10_23_Pro_LI_zpskyf6xrdn.

Stop lambasının soketini çıkartıyoruz

WP_20160131_15_50_11_Pro_LI_zpsjdfj8b1a.

Gerekli elektriksel cihazlarla geri vites aydınlatma kablosunu test edip rengini öğreniyoruz ve enerjiyi bu kabloyu uygun noktadan sıyırıp alıyoruz.. Mavi kablo geri vitese giden enerji kablosu.. ŞAse kablosunu altındaki saca bağlı yerden alıyoruz

WP_20160131_16_02_06_Pro_LI_zpsfzlkboz9.

Kabloları döşeme altından, plastiklerin arasında vs geçirmeye çalışıyoruz.. Aracın içide pis bayağı, alındığından beridir içi hiç silinmedi :( Kar kış iş güç derken bunu nasıl yaptım kendime şaşıyorum ...

WP_20160131_16_17_03_Pro_LI_zpsmwbnvpp3.

WP_20160131_16_17_19_Pro_LI_zps5q6qhi2g.

WP_20160131_16_17_14_Pro_LI_zps0qbwqlyz.

Bu kablo ayna ile gelen kameranın soket kablosunu söktüm, kendi kameramın soketi uygun noktadan kesip birbirine bağladım.

WP_20160131_16_23_04_Pro_LI_zpsyerapenp.

ilk görüntü geldi :) Test 1-2-3 tamam :)

WP_20160131_16_26_21_Pro_LI_zpsrtgmoedo.

WP_20160131_16_26_32_Pro_LI-1_zps3hr540v

Ekranın enerjisini orjinalliği ve güvenliği bozmamak adına, hemde ortalıkta kablo görünmesin diye arka 12V çıkışından aldım. İleride onu da altına gizleyeceğim..

WP_20160131_16_53_38_Pro_LI_zpsn4fycxj3.

WP_20160131_16_53_42_Pro_LI_zpsxowq2zml.

Soldaki mini USB enerji ve sağdaki arka kameradan gelen kablo

WP_20160131_16_37_03_Pro_LI_zpszxudblui.

Ekleyeceğim videolarda daha net görüntü kalitesini anlayabileceksiniz..

Montajı tamamen kendim gerçekleştirdim. Daha önce sadece doblo ya park sensörü takmıştım. Hiç tecrübem yoktur. Eliniz yatkın ise yapabilirsiniz..Ama sorumluluk tamamen size aittir. Ben sadece fikir vermesi amacı ile paylaştım. 

not: şimdi ise direkt olarak stop lambasına bağladım. Böylelikle sürekli arkayı ayna gibi görebileceğim vede park ederken ekranı büyütmek için tuşa basmama gerek kalmayacak. Zira normalde geriye takında ekrana sinyal gidince köşede küçük olarak görünüyor siz tuşa basıp büyütebiliyorsunuz. Ve ön kamera zaten sürekli kayıtta arkada kayıt yapıyor devrede kaldığı müddetçe..

Umarım  faydalı bir paylaşım olmuştur. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Elinize saglik. Artik geri geri gitmek daha guvenli. Aracim icin ben de benzer bir uygulama dusunuyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal

Böyle uygulamaları görünce gıpta ediyorum. Kendim bu konularda tam bir yeteneksizim çünkü :) . Güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Elinze sağlık çok güzel bir uygulama olmuş.

Stoplara bağlamış olmanızda güzel.  :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geri giderken frene basılmayacak? tetikleyince bir üsre kalıyor mu ekranda?

Yorum bağlantısı

Elinize sağlık güle güle kullanın. Detaylı anlatım içinde tebrikler. Tek hoşuma gitmeyen yönü enerjiyi neden o kadar uzaktan aldınız. Tavan lambasından alabilirsiniz. Hem çok yakın hemde gizli durur. Bu şekilde çakmaklık hem işgal altında hemde görüntüsü hoş olmamış..

Tekrar elinize sağlık [emoji6] [emoji122] [emoji122] [emoji122]

Yorum bağlantısı
Gökhan Öz

geri giderken frene basılmayacak? tetikleyince bir üsre kalıyor mu ekranda?

Stop lambasından enerjiyi aldığım için fren lambası ile alakası yok. Tam anlayamadım cümlenizi ama...

Elinize sağlık güle güle kullanın. Detaylı anlatım içinde tebrikler. Tek hoşuma gitmeyen yönü enerjiyi neden o kadar uzaktan aldınız. Tavan lambasından alabilirsiniz. Hem çok yakın hemde gizli durur. Bu şekilde çakmaklık hem işgal altında hemde görüntüsü hoş olmamış..

Tekrar elinize sağlık [emoji6] [emoji122] [emoji122] [emoji122]

Elinize sağlık güle güle kullanın. Detaylı anlatım içinde tebrikler. Tek hoşuma gitmeyen yönü enerjiyi neden o kadar uzaktan aldınız. Tavan lambasından alabilirsiniz. Hem çok yakın hemde gizli durur. Bu şekilde çakmaklık hem işgal altında hemde görüntüsü hoş olmamış..Tekrar elinize sağlık [emoji6] [emoji122] [emoji122] [emoji122]

Tavan lambasından alacaktım fakat ekran enerjisi 5v, ama tavan lambası 12v. Düşürücü devre uygulamam lazımdı. El yapımı ürün tercih etmek istemedim. Arka çakmaklığı zaten kullanılmıyor. Araç van olduğu için bomboş duruyor. Yoksa tavandan alacaktım.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

İyi günlerde kullanın elinize sağlık:)

Sürekli enerjiyi çakmaklığa takılan cihazı tavan arasına gizleyerek daha kolay yapılabilirdi ancak kablo çekilmiş artık sizinde dediğiniz gibi görünmeyecek şekilde içeri almanız yeterli :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...