İçeriğe Yönlendir

İnternet Hızı Farklılığı

Özgen Acar

Recommended Posts

Özgen Acar

Merhaba arkadaşlar

Sorunum şöyle ki aynı ağdan wireless ile aynı konumda cep telefonu ile hız ölçüyorum 23 mbps hızında olan internet laptop ile ölçünce 15 mbps veriyor..sizce sebebi ne olabilir

Yorum bağlantısı
Caner Kansız

Bilgisayar biraz eski model mi ? Kullanılan wi-fi modülünün kapasitesi o kadar destekliyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

Bilgisayar biraz eski model mi ? Kullanılan wi-fi modülünün kapasitesi o kadar destekliyor olabilir.

çok eski sayılmaz 2012 de almıştım

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

çok eski sayılmaz 2012 de almıştım

Wireless kartınız sadece B/G modunda çalışıyor olabilir. N özelliği yoksa düşüş yaşanabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

En doğru metod kablo ile modeme bağlanıp aldığınız veridir. Diğer türlü  wifi ile hız ölçümü farklı şeylerden etkilenip size doğru bilgi vermez.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Wireless kartınız sadece B/G modunda çalışıyor olabilir. N özelliği yoksa düşüş yaşanabilir.

Sani N olmasa bile 53 mbit e kadar alması gerekir.. 15 çıkıyormuş.. demek ki G var.. Bence laptop un kendisiyle alakalı.. yani browser veya antiviris yazılımlarının etkisi olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

23Bbps nasıl şey o? laptop kablosuz kartı performansı farklıdır. protokol aynı bile olsa farklı olabilir. sistemsel birşey olabilir, bir bug tıkıyordur. windows sonuçta.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani, onu nasıl anlarız? 

wireless kartın modelinden anlayabiliriz sadece.

Sani N olmasa bile 53 mbit e kadar alması gerekir.. 15 çıkıyormuş.. demek ki G var.. Bence laptop un kendisiyle alakalı.. yani browser veya antiviris yazılımlarının etkisi olabilir.

54mbits hız, lokalde görülebilecek hızdır. Yani modemle aralarındaki anlaşma hızıdır. Teoride saniyede 54mb hızla download yapılabilmeyi gösterir. Ancak pratikte tabii ki böyle olmuyor.

15 gözüküyor diye G var da denemez ama.

En doğru görme hızı, ağ bağlantılarına geldiğimizde ilgili bağlantının üstüne tıkladığımızda hız kısmını görebiliyor olmamız lazım.

Ancak yine belirtiyorum, bu lokal hızdır aslında. İnternete olan farkı düşündüğümüz kadar fazla olmamakla tabii ki sorun da yaratabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Varhan

bu aralar aynı sorun bende de var yarın da devam ederse turkcell superonline ı arıcam

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Ben napsam şimdi bilemedim ki antivirüsü mü sileyim  :biggrin:

antıvurus  hızı yavaslatır mı?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

antıvurus  hızı yavaslatır mı?

Yavaşlatır.. Virüs programı kapalı,hızın testi yapılacak sayfa hariç başka hiç bir internet tarayıcısı açık olmadan , arka planda gereksiz çalışan programlar olmadan denenmesi gerekir.

wireless kartın modelinden anlayabiliriz sadece.

54mbits hız, lokalde görülebilecek hızdır. Yani modemle aralarındaki anlaşma hızıdır. Teoride saniyede 54mb hızla download yapılabilmeyi gösterir. Ancak pratikte tabii ki böyle olmuyor.

15 gözüküyor diye G var da denemez ama.

En doğru görme hızı, ağ bağlantılarına geldiğimizde ilgili bağlantının üstüne tıkladığımızda hız kısmını görebiliyor olmamız lazım.

Ancak yine belirtiyorum, bu lokal hızdır aslında. İnternete olan farkı düşündüğümüz kadar fazla olmamakla tabii ki sorun da yaratabilir.

Evet katılıyorum. Ancak yine de G yoksa 15 mbit i göremezde ısrarcıyım. Eğer karşı taraf uydurma bir veri sunmuyorsa. Bunu da tek bir yere bağlı kalmaksızın 3-4 farklı yerden test etmek gerekiyor. Mesela bir ara ben d-smart internet kullanıyordum. Hızım 16 mbit e kadardı testlerde 100 mbitler çıkıyordu. Ancak hızım tabii öyle değildi. Aradım sordum arıza var siz aldırış etmeyin demişlerdi :D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Hız mı dediniz :)

5114393611.png

Evet, hız dedik.. :D

5115644788.png

Antivirüs yavaşlatır, farklı bir program çalışıyordur yavaşlatır. 

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Onlar nasıl bir hızdır öyle :) Gerçi hepsi hikaye .Siz akk dem sonrasından haber verin :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...