İçeriğe Yönlendir

Yolbilgisayarı ----- Hatası.

Mustafa Sağıroğlu

Recommended Posts

Mustafa Sağıroğlu

Akadaşlar merhaba;

Forumu uzun zamandır takip ediyorum ve çok faydalı buluyorum.Emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

Son zamanlarda yaşadığım bir problemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım bir çözüm önerisinde bulunursunuz.

Aracım 2015 Ağustos çıkışlı Fiesta 1.6 105 Hp powershift titanium x paket. 15.000 bakımlarını geçtiğimiz şubat ayında yaptırdım. Aracımda ki sorun şöyle;

Araç yolda giderken bir anda güç kaybı yaşıyor ve gaz yememeye başlıyor. Yol bilgisayarındaki tüm değerler siliniyor ve ekranda ------- ibaresi beliriyor. Ama araç

stop etmiyor. Yalnız km ibresi ve devir ibresine dikkat edemedim. Onların çalışıp çalışmadığını kontrol edemedim. Aracı kenara çekip kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca araç düzeliyor. Bu durumu servise belirttim makineye bağladılar fakat arıza bulamadılar.

Nasıl bir öneride bulunursunuz? Bu sıkıntı nasıl çözülebilir?

Ayrıca aracım ayda 2500 km yapıyor ortalama. Yakıt değerim 5.5 lt/100 km gözüküyor. Lpg taktırmalımıyım? Marka önerisi ve ankaradan usta önerisi verirmisiniz?

Cevap veren ve ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

MAF sensörü arızası gibi sanki, araç güç kaybedip, değerler okunamayınca --- çıkıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

MAF sensörü arızası gibi sanki, araç güç kaybedip, değerler okunamayınca --- çıkıyor.

+1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Sağıroğlu

Cevaplar için teşekkür ederim.

Fakat aklıma takılan servis bu arızayı nasıl tespit edemez? Normal mi bu durum?

İnanın insanın canı sıkılıyor. Sıfır araba alıyoruz 6 ay içinde böyle arıza çıkıyor.

Peki başka bir şey sebep olabilir mi ? Sadece maf sensörü arızası belirtisi mi bu durum?

Arkadaşlar birde Lpg konusunda bir tavsiyede bulunsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Misafir

Ayda 2500 km çok. Basit bir hesap ile Lpg ihtiyacınız olup olmadığına bakalım. 

Hesaplama kriterleri: Benzin tüketen bir araç, Lpg yi yaklaşık %20 daha fazla tüketmektedir. Benzin ve Lpg fiyatı bugüne ait Kırklareli fiyatlarıdır.

1 lt benzin: 4,15 Tl x 5,5 lt= 22,83 Tl/ 100 km Aylık: 570 Tl

1 lt Lpg: 2,28 Tl x 6,6 lt= 15,05 Tl/ 100 km Aylık: 376 Tl

Aylık Lpg/ Benzin farkı: 194 Tl

Ortalama bir Lpg kit fiyatı: 2.000 Tl olarak düşünüldüğünde, kit kendini yaklaşık 10 ay içinde amorti edecek. Eğer aracınızı en az 1 sene daha kullanırım derseniz Lpg şart. Aylık km niz yüksek.  ;)

...

Arkadaşlar birde Lpg konusunda bir tavsiyede bulunsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gıcır gıcır araba parçadan ziyade beyinsel veya yazılımsal sorun olabilir. 444ford u arayıp tamir edilmesi talebi oluşturun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Sağıroğlu

Arkadaşlar bahsettiğim arıza dün ve bugünde tekrarlamış eşim kullanırken. Araba akşam arıza ışığı yaktı.Hareket halindeyken yapmış. Motor yağını bir dahaki servise değiştirin yazıyor. Halbuki araba 20 şubatta 15000 bakıma girdi ve yağ değişti , bakımları yapıldı. Bu arızanın bahsettiğim sıkıntıyla ilişkisi varmıdır?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Yol bilgisayari zaman veya km sayar. Servis sifirlamayı unutmuştur. Sıfirlama yöntemi vardı forumda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

benzinde 5.5litre cok iyimser olmus, dizeller bile şehr içi 6 litre yakıyor.

Mustafa Bey in yukarıda bahsettiği değere göre yazdım. Ama Lpg ihtiyacının belirlenmesinde, tüketilen değerden ziyade yapılan km daha önemli hesaplamada.. Benzin tüketimi ne olursa olsun, %20 fazlası Lpg olsa sonuç hep aynı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Sağıroğlu

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Bugün servisten aradılar arabayı 30-40 km kullandıklarını, cihaza bağladıklarını ama hiç bir şekilde arıza tespit edemediklerini söylediler. 

H.Cenk Bayrakçı Bey ,Okan Tansel Bey ve Ersen Tapan Bey'in yazdıklarını bu servisler bilemiyorlar mı? 

Arıza kaydı olmadan Otosan  parça değişikliğine ve tamirine bize izin vermiyor diyorlar. Araç arıza yapınca bakalım diyorlar. Ama aracın arızası devam eden bir arıza değil ki!

Arabayı stop edip tekrar çalıştırınca araç düzeliyor.

Açıkcası bu konu çok canımı sıkıyor. Bu mesele nasıl hallolur arkadaşlar bir yol gösterseniz.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Bugün servisten aradılar arabayı 30-40 km kullandıklarını, cihaza bağladıklarını ama hiç bir şekilde arıza tespit edemediklerini söylediler. 

H.Cenk Bayrakçı Bey ,Okan Tansel Bey ve Ersen Tapan Bey'in yazdıklarını bu servisler bilemiyorlar mı? 

Arıza kaydı olmadan Otosan  parça değişikliğine ve tamirine bize izin vermiyor diyorlar. Araç arıza yapınca bakalım diyorlar. Ama aracın arızası devam eden bir arıza değil ki!

Arabayı stop edip tekrar çalıştırınca araç düzeliyor.

Açıkcası bu konu çok canımı sıkıyor. Bu mesele nasıl hallolur arkadaşlar bir yol gösterseniz.

Çağlar abinin dediği gibi 444ford u arayıp kayıt açtırın ısrarcı olun. Mecburlar bakmaya.

Yorum bağlantısı
Mustafa Sağıroğlu

http://hizliresim.com/QBQpQy

Arkadaşlar hata mesajı bugün acil servis geldi ve arıza anında tespit yaptı. Resmi doğru ekleyebildimmi bilmiyorum.

Araçta arıza esnasında sadece yakıta ait değerler ---- yaptı. Dikkat ettim km ve o ana kadar yapılan km çalışıyor fakat gidebileceği km,anlık yakıt ve ortalama yakıt değerleri ----- oluyor ve araç tekleme yapıyordu. 

Bu tespit edilen arızayı tamir edilebilirmi?

Esas sorum şu bunlar gerekli düzeltmeleri yaptığında arızanın düzeltildiğini nasıl anlayacak. Normal zaman da arıza zaten tespit edilemiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...