İçeriğe Yönlendir

Sustalı Anahtar Sorunu

Emre Akbas
Çözüme git Sarp D. Uygur tarafından,

Recommended Posts

Emre Akbas

Merhaba Arkadaşlar

Yurt dışında focus 1 kasa ile uyumlu olan sustalı anahtar sipariş etmiştim.Ürün geldi ucunuda açtırdım

Eski anahtarlarla kodlamada yaptım yeni anahtarla aracıda çalıştırdım ancak anahtar üzerindeki kapı açma kapama tuşları çalışmamakta bunun nedeni nedir uyumlu degil desem kodlamayı nasıl kabul ediyor da tuşlar işlevsiz anlayamadım yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı?

ESKİ ANAHTAR

7g3lrl.png

YENİ ANAHTAR

PkJyZ8.png

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Uyumsuz olacağını sanmıyorum daha önce aynı şekilde kodlayıp kullananlar vardı.

İmmobiliseri nasıl kodladınız?

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Eski anahtarın çipi ile yeni anahtarın çipini değiştirdinizmi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Aracınızı yeni anahtar ile çalıştırabildiyseniz anahtar kodlamasını başarıyla yapmışsınız demektir.

Düğmelerin çalışması için ise kumanda kodlamayı yapmalısınız. Anahtar kodlama (immobilizer) ile kumanda kodlama işlemleri farklı şeyler. Muhtemelen kumanda kodlamayı yapmadığınız için aldığınız anahtarın kumanda kısmı çalışmıyor.

Dipnot: kumanda kodlama sırasında tüm kumandalar silinir ve kodlama esnasında sırasıyla 1. kumanda, hemen sonrasında 2. kumanda, 3. kumanda... şeklinde kodlama yapmazsanız önceki kumandanız da çalışmaz.

Yorum bağlantısı
Emre Akbas

Uyumsuz olacağını sanmıyorum daha önce aynı şekilde kodlayıp kullananlar vardı.

İmmobiliseri nasıl kodladınız?

Resimdeki gibi kodlama yaptım arabayı calistiriyor ancak tuslar calismiyor

1vljkj.png

Eski anahtarın çipi ile yeni anahtarın çipini değiştirdinizmi.

Cipleri degistiremedim cunki eski anahtar cam cipli yeni anahtar ise kömür cipli yuvalari oturmuyor ama immoyu kodladi araci calistirdik ama dedigim gibi tuslar calismiyor

Aracınızı yeni anahtar ile çalıştırabildiyseniz anahtar kodlamasını başarıyla yapmışsınız demektir.

Düğmelerin çalışması için ise kumanda kodlamayı yapmalısınız. Anahtar kodlama (immobilizer) ile kumanda kodlama işlemleri farklı şeyler. Muhtemelen kumanda kodlamayı yapmadığınız için aldığınız anahtarın kumanda kısmı çalışmıyor.

Dipnot: kumanda kodlama sırasında tüm kumandalar silinir ve kodlama esnasında sırasıyla 1. kumanda, hemen sonrasında 2. kumanda, 3. kumanda... şeklinde kodlama yapmazsanız önceki kumandanız da çalışmaz.

Ölemi tus kodlamasidami var ben yukarda paylastigim resimdeki gibi kodlama yaptim araba calisiyor ancak tuslari calistiramadik peki tus kodlama islemi nasil yapiliyor basit bir islemmi zormu
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Benim bildiğim çipler değişmez ise kumandanız çalışmaz...

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Sarp D. Uygur

Benim bildiğim çipler değişmez ise kumandanız çalışmaz...

Abi bazı araçlara yeni çip tanıtılabiliyor. Benim önceki aracımda olmamıştı mesela ama başkalarının araçlarında oldu.

Ölemi tus kodlamasidami var ben yukarda paylastigim resimdeki gibi kodlama yaptim araba calisiyor ancak tuslari calistiramadik peki tus kodlama islemi nasil yapiliyor basit bir islemmi zormu

Kumanda kodlaması

Kontak anahtarını 10 saniye içerisinde 8 defa 0 konumundan ll konumuna getirip ll konumunda bırakıyorsunuz, kapı kilitleri size kodlama moduna girince işaret babında kilitleme yapıyor.

İşareti aldığınızda 20 saniye içerisinde kumandanızdan herhangi bir düğmeye basmanız gerekiyor,

Sonrasında yeniden 20 saniye içerisinde diğer kumandadan bir düğmeye basmanız gerekiyor.

Aracınız kumandaları tanıdıkça size kilitlerle yine işaret verecek. Kodlamayı bitirdiğinizde kontağı kapatıyorsunuz bu kadar.

Bu yöntemle ben Connectime 2 tane kumanda kodlamıştım...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Akbas

Abi bazı araçlara yeni çip tanıtılabiliyor. Benim önceki aracımda olmamıştı mesela ama başkalarının araçlarında oldu.

Kumanda kodlaması

Kontak anahtarını 10 saniye içerisinde 8 defa 0 konumundan ll konumuna getirip ll konumunda bırakıyorsunuz, kapı kilitleri size kodlama moduna girince işaret babında kilitleme yapıyor.

İşareti aldığınızda 20 saniye içerisinde kumandanızdan herhangi bir düğmeye basmanız gerekiyor,

Sonrasında yeniden 20 saniye içerisinde diğer kumandadan bir düğmeye basmanız gerekiyor.

Aracınız kumandaları tanıdıkça size kilitlerle yine işaret verecek. Kodlamayı bitirdiğinizde kontağı kapatıyorsunuz bu kadar.

İnşallah işe yarar sabah ilk iş bu yöntemi deneyecegim teşekkrüler.

Yorum bağlantısı

Sarp abinin dediği gibi olacak. Çipler değişemez çünkü tuş dizilimleri farklı zaten. İmmo çipini taktığınız ve anahtarı da çektirdiğiniz için araç çalışır zaten onda hiç problem yok. Kumandayı da yazıldığı şekilde yapın olacaktır. Fiesta'da 3 ya da 4 defa hızlı hızlı kontak açıp kapatınca, biiip diye ses geliyor. Sonra hem yeni kumanda'nın hem de eski kumandanın tuşlarına birer defa basın kodlanmış olacaktır. Sadece yeniye basarsanız eskisi devre dışı kalır. 

Yorum bağlantısı
Fatih Hanoğlu

Muhtemelen cam tip çip yerine kömür tip çip taktığınız içindir sorun. Bende fiestaya yaptım ama ikiside kömür tipli olduğu için bir sıkıntı çıkarmadı.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Muhtemelen cam tip çip yerine kömür tip çip taktığınız içindir sorun. Bende fiestaya yaptım ama ikiside kömür tipli olduğu için bir sıkıntı çıkarmadı.

Fatih bey yanlış bilgilendirme vermeyelim. Aracın yeni anahtar ile çalıştığını söyledi arkadaş. Dolayısıyla immobilizer çipleriyle ilgili bir problem olması mümkün değil.

Sorun uzaktan kumandanın tanıtılmamış olması.

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Konu açılmışken benim de bi sorunum var arkadaşlar.

2008 focus aracımın yedek anahtarı yoktu bende Aliexpresten sustalı anahtar aldım. Anahtarcı kesme kodlama işlemini yaptı. Kapıları açma kapamada sıkıntı yok. Aldığım anahtar çipi 433 mhz ancak anahtarı kodlayan kişi 300 mhz görüyor falan demiş. Merkezi yerlerde anahtarı yuvasına sokup çevirince immobilizer ışığı yanıp sönüyor sürekli araba çalışmıyor. Anahtarı kapat aç yapıyorum birkaç defa yuvasından çıkarıp takıyorum. Yani biraz uğraştıktan sonra immo ışığı sönüyor araba çalışıyor. Merkezden uzak yerlerde sıkıntı olmuyor hemen çalışıyor. Radyo frekansları ile alakalı bir sorun mudur? Sorunu nasıl düzeltebiliriz. Kodlayan yanlış mı kodladı acaba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Akbas
(düzenlendi)

Kumanda kodlaması

Sarp bey çok teşekkürler dediğiniz şekilde yaptım işe yaradı üstelik  3 anahtarıda  birden kullanabiliyorum artık  :yes:

Açıkcası çok umudum yoktu çalışacagından işe yarayınca hakkaten çok sevindim :bravo: Sustalı anahtarı odamdaki çekmecenin derinliklerinde kaybolan diğer eşyaların yanına koymaya hazırlamıştım kendimi. :biggrin:  :biggrin:

tarihinde Emre Türkeri tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Hayırlı uğurlu olsun ne demek..

Konu açılmışken benim de bi sorunum var arkadaşlar.

2008 focus aracımın yedek anahtarı yoktu bende Aliexpresten sustalı anahtar aldım. Anahtarcı kesme kodlama işlemini yaptı. Kapıları açma kapamada sıkıntı yok. Aldığım anahtar çipi 433 mhz ancak anahtarı kodlayan kişi 300 mhz görüyor falan demiş. Merkezi yerlerde anahtarı yuvasına sokup çevirince immobilizer ışığı yanıp sönüyor sürekli araba çalışmıyor. Anahtarı kapat aç yapıyorum birkaç defa yuvasından çıkarıp takıyorum. Yani biraz uğraştıktan sonra immo ışığı sönüyor araba çalışıyor. Merkezden uzak yerlerde sıkıntı olmuyor hemen çalışıyor. Radyo frekansları ile alakalı bir sorun mudur? Sorunu nasıl düzeltebiliriz. Kodlayan yanlış mı kodladı acaba

Sizin problem çok spesifik bir problem olmuş. Merkezi yerlerde önceki anahtarlarınızla benzer bir sıkıntı yaşamıyorsanız dediğiniz gibi radyo frekansları karışıyor falan olabilir. İlk defa duydum böyle birşeyi ama olamaz da diyemeyiz tabi, uzman birisinden yardım almakta fayda var.

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Hayırlı uğurlu olsun ne demek..

Sizin problem çok spesifik bir problem olmuş. Merkezi yerlerde önceki anahtarlarınızla benzer bir sıkıntı yaşamıyorsanız dediğiniz gibi radyo frekansları karışıyor falan olabilir. İlk defa duydum böyle birşeyi ama olamaz da diyemeyiz tabi, uzman birisinden yardım almakta fayda var.

Orjinal anahtarda sıkıntı yok. Anlaşılan uzman bi anahtarcıya yolumuz düşecek

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...