İçeriğe Yönlendir

Bahçe Için Parke Yada Kilit Taş Kalıbı Yapmak-Temin Etmek

Serhat Işık

Recommended Posts

Serhat Işık

Köydeki evin bahçesine kaldırım taşı yada kilit taş benzeri bir çalışma yapmak istiyorum.bunun içinde bana kilit taş yada kaldırım taşı kalıbı lazım.bu kalıbı nereden temin edebilirim? Yada bu kalıbı kendim yapabilir miyim?

Yorum bağlantısı

peyzaj işleri ile uğraşan kişilerde vardır  hatta bazı park vs bahçelerinde bile o taşı bulabilirsiniz ona göre alıp kalıbı hazırlayıp dökebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

peyzaj işleri ile uğraşan kişilerde vardır  hatta bazı park vs bahçelerinde bile o taşı bulabilirsiniz ona göre alıp kalıbı hazırlayıp dökebilirsiniz.

taş temini sıkıntı olmaz.ama kalıbı nasıl yapabiliriz?yöntemlerini bilen yada yapan var mıdır?

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Ne yapacan taşı al 2 torba çimento yap betonu gitsin sende kendine iş arıyorsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Kalıbın resmini çizip ölçülendirip sanayii de Demir doğramacıda sacdan yaptıracaksın Serhat.

Ama parke taşı yanında bordür olmazsa bozulur. Betondan bordür dökeceksin veya hazır bordür kullanacaksın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Abi ne kadar alan yapacaksın bilmiyorum ama 2 palet parke dünyaları döşer 

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Silikon kalıp?

İstediğiniz taşın kenarlarından 3-4 cm fazlası olacak şekilde ahşaptan kutu yaptıktan (atıyorum taş ölçüleriniz 25x25x3 cm, sizin kutunuz 28x28x6 cm ebatlarında olur) sonra ahşabı silikon doldurup istediğiniz taşı içine bastığınızda silikon fazlalık bölgeleri doldurup kuruyunca size kalıbınızı oluşturur. Sökerken de her seferinde tahtadan silikonla beraber kuruyan harcınızı çıkartırsınız. Silikon yumuşak olduğundan beton harcınıza karışmaz, sıyırması da kolay olur..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ben, "bu kalıbı nereden temin edebilirim?" kısmına cevap vereyim.

Bu kalıba "Baskı Beton Kalıbı" deniliyor. Google'da yapılacak aramada, hem kalıp desenleri, hem bu işi yapan taşeronluğunu yapan firmalar, hemde baskı beton kalıbı satan firmalar epey miktarda var. Fiyat olarak ta; örnek olması bakımından, http://ticiz.com/p13330-baski-beton-kalip.html

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

Parke degilde parke sekli verilmis betonlar elde edebilirsiniz ancak. Olculerini cizerek civarinizdaki meslek lisesi varsa ve torna tesviye bolumu varsa orada da yaptirabilirsiniz.Parke uretimi icin titresim sehpasi veya titresimli makine gerekir. Hem sarsilacak hemde uzerinde agirlik olup sıkıştıracak. Asinma yuzeyi icin uzerine ince malzeme gerekir.detayli bir istir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

Parke için kalıp yapmak bence en son düşünmeniz gereken şey. Parkeler kuru harçtan vibrasyon makinesinde (titreşimle sıkıştırma) dökülür. Bu ıslak harç için değil masa şeklinde bir makine. Döküm işi bitince kuruması beklenmez kalıp alınır ve parkeler kuruması için istife bırakılır. Bunun kalıbı kolaydır. Siz mecburen ıslak harçtan dökeceksiniz ki bunun kalıbı modüler olması gerekir. Aksi halde parke kalıptan çıkmaz.

Bunun haricinde ya parke taşı alarak kopya kalıp yapacaksınız yada birbirine kenetli olacağını düşünürsek önce model çalışması yapmanız gerekecek ki parkeler birbirine uysun. Tüm bunları netleştirdikten sonra kalıp yapıp-yaptırım döküme başlayabilirsiniz. Bu arada ıslak harçtan döküm yapacaksanız epey bi kalıp yapmanız gerekir ki iş hızlı yürüsün. Tabi bunun maliyetini de düşünmek gerek.

Kısaca gidin ve hazır parke alın derim ben. Yok uğraş olsun diyorsanız beton atıp üstüne silikon kalıpla desen verebilirsiniz. Bu daha kolay olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Ne yapacan taşı al 2 torba çimento yap betonu gitsin sende kendine iş arıyorsun.

fatih bıktık beton görmekten :D  ;) .köy gibi bir yerde bozmayalım doğallığı diyoruz.hem parke yada kilit taş daha temiz oluyor.

Kalıbın resmini çizip ölçülendirip sanayii de Demir doğramacıda sacdan yaptıracaksın Serhat.

ertan senin dediğini yapıyorum.demir doğrama işini yapan bir abimiz var ,onunla halledebilirsek çok iyi olacak.

Abi ne kadar alan yapacaksın bilmiyorum ama 2 palet parke dünyaları döşer 

bizim oralarda bulmak zor.ihtiyacımız olan parke yada kilit taş çok değil.bu nedenle getirmek istemiyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Silikon kalıp?

İstediğiniz taşın kenarlarından 3-4 cm fazlası olacak şekilde ahşaptan kutu yaptıktan (atıyorum taş ölçüleriniz 25x25x3 cm, sizin kutunuz 28x28x6 cm ebatlarında olur) sonra ahşabı silikon doldurup istediğiniz taşı içine bastığınızda silikon fazlalık bölgeleri doldurup kuruyunca size kalıbınızı oluşturur. Sökerken de her seferinde tahtadan silikonla beraber kuruyan harcınızı çıkartırsınız. Silikon yumuşak olduğundan beton harcınıza karışmaz, sıyırması da kolay olur.

Ertan nın dediği gibi bir kalıp yaptıra bilirsem o bana yeterli olacaktır.olma ise kendimiz tahta kalıp yapıp onun üzerinden taş yapacağız.

İşinize yarar mı bilmem ama şurada çeşitleri var: http://tr.aliexpress.com/promotion/promotion_paving-stone-mould-promotion.html

henüz bakamadım.öğeln bakayım.birkaç rus sitesine bakmıştım.tam benim istediğim kalıplar mevcut ama siteden alış veriş yapmaya çekiniyorum.

Ben, "bu kalıbı nereden temin edebilirim?" kısmına cevap vereyim.

Bu kalıba "Baskı Beton Kalıbı" deniliyor. Google'da yapılacak aramada, hem kalıp desenleri, hem bu işi yapan taşeronluğunu yapan firmalar, hemde baskı beton kalıbı satan firmalar epey miktarda var. Fiyat olarak ta; örnek olması bakımından, http://ticiz.com/p13330-baski-beton-kalip.html

abi baktım senin önerdiğin siteye ama çok pahalı geldi bana.

Parke degilde parke sekli verilmis betonlar elde edebilirsiniz ancak. Olculerini cizerek civarinizdaki meslek lisesi varsa ve torna tesviye bolumu varsa orada da yaptirabilirsiniz.Parke uretimi icin titresim sehpasi veya titresimli makine gerekir. Hem sarsilacak hemde uzerinde agirlik olup sıkıştıracak. Asinma yuzeyi icin uzerine ince malzeme gerekir.detayli bir istir.

bu tam profesyonel işi,bizi aşar.daha basit kendimizce bir şeyler yapmak düşüncesindeyiz.

Parke için kalıp yapmak bence en son düşünmeniz gereken şey. Parkeler kuru harçtan vibrasyon makinesinde (titreşimle sıkıştırma) dökülür. Bu ıslak harç için değil masa şeklinde bir makine. Döküm işi bitince kuruması beklenmez kalıp alınır ve parkeler kuruması için istife bırakılır. Bunun kalıbı kolaydır. Siz mecburen ıslak harçtan dökeceksiniz ki bunun kalıbı modüler olması gerekir. Aksi halde parke kalıptan çıkmaz.

Bunun haricinde ya parke taşı alarak kopya kalıp yapacaksınız yada birbirine kenetli olacağını düşünürsek önce model çalışması yapmanız gerekecek ki parkeler birbirine uysun. Tüm bunları netleştirdikten sonra kalıp yapıp-yaptırım döküme başlayabilirsiniz. Bu arada ıslak harçtan döküm yapacaksanız epey bi kalıp yapmanız gerekir ki iş hızlı yürüsün. Tabi bunun maliyetini de düşünmek gerek.

Kısaca gidin ve hazır parke alın derim ben. Yok uğraş olsun diyorsanız beton atıp üstüne silikon kalıpla desen verebilirsiniz. Bu daha kolay olur.

açıkcası bende senin gibi düşünüyorum.ama bu işi dayım ile yaptığımız için illede silikonla kalıp yapalım diyor.onu ikna etmek zor olacak. :)  :)

en son cümlende ki bize daha mantıklı olacak gibi.

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

sizin için güzel alternatif olur bu silikon yada karton kek kalıpları 

z4VQR7.jpg

Gzkbnr.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

sizin için güzel alternatif olur bu silikon yada karton kek kalıpları

z4VQR7.jpg

Gzkbnr.jpg

Vallahi on numara olmuş tavsiyen.bunu değerlendirebiliriz.
Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Belediyenin fen işlerine sormakta fayda var. Malum bizde kaldırım eskimeden yenilenir. Bolca sağlam taş çıkıyor. Çok makul fiyata alıp bahçeye dökebilirler diye aklıma geldi.

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

kayrak taşı var. satılıyor. gayet şık ve doğal oluyor. tercih edebilirsiniz.

ve hatta kalıp imal ettirebilirim derseniz 3 modüllü autocad çizimleri de var.

PMogo8.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...