İçeriğe Yönlendir

Spor Araba Jantları

Yusuf Ziya Deniz

Recommended Posts

Yusuf Ziya Deniz

Herkese merhaba,

Genellikle spor arabalar veya bir modelin sport versiyonunun jantarı normal ebattan daha büyük oluyor. Jantları büyütmenin görüntü dışında araca kattığı birşey var mı acaba? Sonuçta jantın büyümesi yakıtı arttırıp konforu düşürdüğü söyleniyor. Hep kafama takılan bir soruydu ustalara bi sorayım dedim.

Yorum bağlantısı
Recep Batuhan Başar

1f553142bd0876395e7c0b1838ca7aa3.jpg

Benim aracin orjinali 14 yada 15 bende 17 inc var yakit fazla yakar arac hantallasir

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Ebat büyütürken, üreticinin belirlediği ölçüleri aşmamak ya da, belirlenen ölçüler dışına çıkmamak gerekir. Örneğin Fiesta için maksimum değer 205/40/17, minumum 175/65/14, ara ölçüler 195/45/16 ve 195/50/15. Bu ölçüler dışına çıkılmaması gerekir. Ebat büyütmenin avantajları, direksiyon tepkileri daha iyi olur, yol tutuş artar, frenaj daha iyi olur. Eksi yönleri ise; yakıt artar, performans azalır, alt takım daha erken deforme olur ve araç biraz daha sertleşir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tek başına jant değil lastik etkendir. jantı büyütünce toplam çap aynı kalsın diye daha ince yanalk lastik alınır. virajda avantaj buradan gelir.. lastik markası iyi ise..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bizim mk 2 kasa  Ghia donanım  Focusların  orjinal ebat ı 205/55/16 standart fabrika çıkışı bu şekilde. Ben ilk önce 225/45/17 jant ve lastik kombinasyonu kullandım. Yol tutuş ve direksiyon hissi arttı. Fakat yakıt ve özellikle hantallık çok rahatsız etti. Aracım yazılım lı oladuğu için sanki standart haline dönmüş gibi geliyordu. Lastik değişimi geldiğinde 215/45/17  ye geçtim böylece hantallıktan oluşan kaybımın bir kısmını fazlası ile geri almış oldum. Burda tek sıkıntı lastik ve jant ebatını değiştirdğim için km göstergesindeki sapma. Normalde 225/45/17 ile devam etmem lazımdı. Ben o sapmayı göze alarak 215 /45/17 e geçtim. Sapma miktarıda .100 km ile giderken kadran 101   km gösteriyor hız arttıkça sapma değeride artıyor örnek 150 km ile giderken kadran 151,58 km ,   200 km  ile 202,11  km  gösteriyor.

Ebatla ilgili hesaplamayı aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

http://www.ozyurek.org/lastik_hesabi.htm

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...