İçeriğe Yönlendir

Diyarbakırda Ne Yenir?

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

Malumunuz doğu mutfağı hem çok geniş hemde genelde et üzerine olur.. Bende hatırı sayılır biraz gurme sayılırım.. :D Bu şehrin konusunu açmakta bana nasipmiş.. 

Diyarbakırın olmazsa olmazı ciğer kebabı, lahmacun, sac tava kaburga ve tatlılardan kadayıf & künefe'dir..

Lahmacun denince akla ilk başta Buket Lahmacun ve Tabier Lahmacun gelir akıllara.. Hem mekan olarak iyiler hemde damak tadı olarak.. Lakin bir çok yerde güzel lahmacun yiyebilirsiniz ama eş dost ağırlayacağım yada günü birlik gelmişim yemişken en iyisi olsun derseniz bu yerleri öneririm.. Salaş yada esnaf işi çok iyi yapan yerlerde var lahmacunu fiyatları bu yukarıdakilere göre daha uygun Erdem Lahmacun benim favorim mesela hem tadı çok iyi hemde uygun fiyatlı.. Ya da Namlı Lahmacun burası da önerebileceğim damak tadına uygun yerlerden.. 

Ciğer kebabı için de bir hayli seçenek var ki bunlar arasında karar vermek cidden zor.. Ama yine eş dost ile gidilecek mekanlar derseniz Diyar Ciğer Evi veya Ciğerci İbo Ciğerci Muharrem Usta'yı öneririm.. Salaş olanları sorarsanız eğer en meşhurları olurlar ama hijyen konusunda diğerlerine göre sınıfta kalacak olan mekanlardan Dağkapı Ciğercisi'ni, Ciğerci Remzi Usta'yı, Ciğerci Zeki Usta (sabah 6 da başlar öğlen 12 ye kadar biter çok meşhurdur) 

Kaburga dolmasına gelince akla buralarda tek isim gelir o da Kaburgacı Selim Amca'dır. Bu işin üstüne yapan yok. Bir de Tavacı Recep Usta'da var ama henüz yemek nasip olmadı.. Bu yemek biraz cepleri yakan cinsten bu nedenle daha çok il dışından gelenler tercih ediyor yerllisi pek yemez.. 

Tava için de önerebileceğim mekanlardan Tavacı Recep Usta'yı öneririm veya geçen hafta ilk defa gittiğim ve çok beğendiğim Hazrolu Mehmet Usta'nın mekanını da öneririm.. Fiyat ve tat bakımından bence çok iyi.. Bunun dışında tava yapan başka yerlerde var elbette ama size önerim bunların dışındakileri denememeniz.

Ev yemeği tarzında önerebileceğim mekanlardan Çömlek Keyfi ve Hanımeli lokantalarını öneririm. Mahalli yemekleri buralardan iyi yapan yer yok.. Güveç olsun içli köfte meftüne et haşlama dolma kuru fasülye buralardan sorulur.. Fiyatlar da oldukça ekonomiktir..

Çiğköfte için ise 12 ay boyunca her daim yapılan Recep usta ve Hacı Sıraç'ı öneririm.. 

Kelle Paça çorbası için ise Paçacı Fazıl Usta, Attor Paça, Esat Usta en başta önerebileceğim yerlerdendir.. 

Tatlılardan malum Diyarbakır kadayıfı ve hatay künefesi çok meşhurdur bu tatlıları kötü yapan bir yere daha henüz rastlamadım hemen hemen bir çok yer iyi yapıyor ama hem mekan hemde tat olarak iyisi derseniz eğer kesinlikle Diclekent Kadayıfçı Sıtkı Usta'yı mutlaka öneririm.. Sonrasında Levent Usta iyidir.. Lakin hiç damak tadıma uymayan bir yer var ki demeden geçemeyeceğim o da Sadık Künefe'dir..  Ne yazık ki her defasında benden yana sınıfta kalmıştır.. 

Yukarıda bahsettiğim mekanların hepsi tarafımdan gidilmiş denenmiştir.. Öyle haybeye yorum yok bende. :)

Yolunuz bu taraflara düşer ise bu önerilerimi mutlaka dikkate alın pişman olmazsınız..

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Muş'ta bi yer vardı adını Diyarbakır'dan almış. Dağkapı Ciğer. Harikaydı. Vesselam Diyarbakır'da ciğer mutlaka yenilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Tolga bey, inşaallah bir gün yolum Diyarbakıra düşerse söylediğiniz mekanlara mutlaka uğrayacağım.

Pişman olmazsınız mutlaka öneririm. :) 

Muş'ta bi yer vardı adını Diyarbakır'dan almış. Dağkapı Ciğer. Harikaydı. Vesselam Diyarbakır'da ciğer mutlaka yenilmeli.

Ciğer gerçekten bu yörelerde bir başka şehir sıralamasına göre bakarsak eğer diyarbakır birinci Şanlıurfa ikinci olur benim açımdan.. Hemen hemen aynı tatlarda ama urfanın ciğeri küçüktür pek doyurmaz.. Diyarbakır'da ciğer büyük ve gayet doyurucudur.. Misal burada diyarbakır ciğeri isterseniz klasiktir 4 şiş olarak verilir.. Urfa ciğeri derseniz 8 şiş verirler normalde 4 şişe eşittir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Diyarbakır Bismil de 6 yıl yaşamış biri olarak söylüyorum Diyarbakırda yediğim yemeklerden sonara buradaki yemeklerden tat alamaz oldum.Dağkapı ve umut ciğercisi harika.Onur ocakbaşını da tek geçerim.Bi içimde kalan kaburga dolması yiyemedim.İnşallah onu da ziyarete geldiğimde tatmayı düşünüyorum.Galiba ben Diyarbakırı özlemişem . :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Diyarbakır Bismil de 6 yıl yaşamış biri olarak söylüyorum Diyarbakırda yediğim yemeklerden sonara buradaki yemeklerden tat alamaz oldum.Dağkapı ve umut ciğercisi harika.Onur ocakbaşını da tek geçerim.Bi içimde kalan kaburga dolması yiyemedim.İnşallah onu da ziyarete geldiğimde tatmayı düşünüyorum.Galiba ben Diyarbakırı özlemişem . :flowers:

Hakikatten yahu nasıl unuttum bu iki yeri.. Gece gece yazınca ancak o kadarı aklıma gelmiş. :) Umut Ciğercisi de iyi ama onu iyi yapan yanında verdiği soslu soğanı oluyor.. Onur Ocakbaşı'nda en meşhuru kemikli oluyor sonrasında kuşbaşı, adana kebabı ve ciğer.. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Hakikatten yahu nasıl unuttum bu iki yeri.. Gece gece yazınca ancak o kadarı aklıma gelmiş. :) Umut Ciğercisi de iyi ama onu iyi yapan yanında verdiği soslu soğanı oluyor.. Onur Ocakbaşı'nda en meşhuru kemikli oluyor sonrasında kuşbaşı, adana kebabı ve ciğer.. 

O sos gerçekten harika.Ayranı da bir başka.Off gece gece canım çekti. :p

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Gecen sene geldigimizde ciger yemeye niyetlendik ancak cok kalabalikti ve ucak saati yaklasiyordu. Hava alani yolunda sagda bir yer bulduk. Hava alani giris kapisina oldukca yakindi. Sanirim karsi tarafinda yani ayni bahcenin icinde oto yikamada vardi. Orada dana sis yedik. Aman Allahim yok boyle birsey. Birgun tekrar sadece orada o sisi yemek icin bile gidebilirim.

Yorum bağlantısı

Gecen sene geldigimizde ciger yemeye niyetlendik ancak cok kalabalikti ve ucak saati yaklasiyordu. Hava alani yolunda sagda bir yer bulduk. Hava alani giris kapisina oldukca yakindi. Sanirim karsi tarafinda yani ayni bahcenin icinde oto yikamada vardi. Orada dana sis yedik. Aman Allahim yok boyle birsey. Birgun tekrar sadece orada o sisi yemek icin bile gidebilirim.

Liman Cafe Otopark'ı diyorsunuz.. Orası alelade bir yer orada yediğinizi beğenmişseniz daha iyisini yapan yerlerde yediğiniz zaman fikrinizi anında değiştirirdiniz..  :) Lakin artık gelseniz de gidemezsiniz.. Yeni havalimanının açılması ile birlikte orası kapandı.. :) Bir daha yolunuz düşer ise buralara Onur Ocakbaşı'nı bu konu için tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı

Diyarbakır havaalanı şehir merkezine yakın mı uzak mı? Havaalanından merkeze ulaşım kolay mı? Diyarbakır lezzetlerini tanımak için uçakla sabah gelip akşam dönmek yeterli mi yoksa bir gece kalmalı mı?

Havalimanı şehir merkezinde yer almakta eskisi şehir merkezine 5 dakika mesafedeydi yenisi ise en çok 15 dakika.. Uçaklar yine aynı pisti kullanıyor sadece terminal binası biraz uzağa yapıldı.. Kesinlikle sabah gelip akşam dönmek için kafidir ama isterseniz kalabilirsiniz neden derseniz inanın bu tatların hepsine bakmak için 1 gün değil 1 hafta bile yetmeyebilir.. Misal 08.00 gibi diyarbakıra inip tarihi hasan paşa hanında  30 seçenekli otantik kahvaltısını yapıp 14.00-15.00 arası güzel bir mekanda ciğerinizi yada başka seçenekleri yiyip sonrasında uçak seyahati öncesi kadayıf veya künefeyi yiyip son kalkan uçağa yetişip 1 günde bu tatları yiyip dönersiniz.. Ama şunu belirteyim kahvaltı o kadar bol ve doyurucu ki o kahvaltıyı yaptıktan sonra gecenin ilerleyen vakitlerine kadar başka bir şey yiyecek haliniz kalmayabilir :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...