İçeriğe Yönlendir

Fiesta 195/45/16 Yerine 195/50/16 Lastik Mi Yoksa 15" Jant?

Adem Taşdan

Recommended Posts

Adem Taşdan

Merhaba,

2009 model Fiesta aracım var. 195/45/16 lastik takılı üzerinde. Aracı 2 ay önce aldım. Araç şu an çok sert ve lastiklerin değişme zamanı gelmiş.

http://i.hizliresim.com/0DMYzY.jpg

Aracın üzerinde 16" orjinal jantlar var. Konforu artırmak için 2 alternatifim var;

1- 15" jant takmak ve 195/50 ya da 55/15 lastik almak

2- 195/50/16 lastik almak

1. alternatif oldukça masraflı olucak bana. Yaz lastikleri, kış lastikleri derken bir de jant masrafı çıkıcak. Eldeki jantları satmak ya da atmak için uğraşmak da cabası.

2. alternatifte de lastik bulmak biraz sıkıntı. Yazlık lastik olarak Michelin (Alphin 5, Energy Saver), Bridgestone (T001) ve Lassa'da (Greenways) var. Kışlık için ise sadece Bridgestone'da var. Alternatifleri yok. (Kaliteli markalarda arama yapılmıştır sadece)

Sizce 1. alternatif mi 2. alternatif mi? Artı ve eksileri ile yazarsanız çok sevinirim. Eğer 1. alternatife karar verirsem bir de jant arama ve elimdekini çıkarma işi çıkıcak.

Notlar;

** Öncelik konfor ve yumuşak bir araç olması

** Lastiklerin aracın içine çok ses yansıtmaması

** Araç LPG'li

** Çok sportif süren ya da hız yapan biri değilim

** Kış şartlarında pek araçla trafiğe çıkmayı tercih etmem

Benzer konularda forumlarda açılan başlıklar gördüm ama 195/50/16 sorana denk gelmedim, soran da net cevap alamadığını gördüm. O yüzden yardımınıza ihtiyacım var.

Teşekkürler şimdiden..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

45 ten 50 yanağa konfor artmaz. Konfor kaliteli lastikle artar.

yanak ile ses te bağlantısızdır. sessiz lastik kaliteli lastik ile olur

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
(düzenlendi)

Her şeyden önce şunu da bilmenizde fayda var fiesta yapısal olarak sert bir araçtır. İstediğiniz türde lastik ve jant kombinasyonunu yapın çok konforlu olmayacaktır.

tarihinde Eray Çalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Taşdan

Aracımda Dunlop SP Sport LM703 lastikler var ama çok eskimiş. En ufak taşları bile ciddi hissettirip titretiyor. Ses konusunda da yanak ile bağlantılı olmadığını biliyorum, notlarda ek olarak belirmek istedim sadece. Lastik ebatına karar verdikten sonra hangi lastik alacağımı da ayrıca araştırıcam.

Teşekkürler.

195 50 15 jant- lastik.  

Muhtemelen jant değiştiricem gibi duruyor ama ihtimallere bakıyorum hala :)

Teşekkürler

Her şeyden önce şunu da bilmenizde fayda var fiesta yapısal olarak sert bir araçtır. İstediğiniz türde lastik ve jant kombinasyonunu yapın çok konforlu olmayacaktır.

Evet aracı alırken de bunu bilerek aldım ama lastiklerden ve jant çapından ötürü fazla hissettiriyor bunu bana. Amacım bir nebze daha konforu artırmak.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

fiestadan konfor alamazsınız kışlıklarımı takınca bile sert aracım 175 65 r14 bu yüzden güzel bi 195 45 lastik takın gitsin çok yumuşağa da kaçmayın yanak korumalı olsun görüntü yoltutuş mis gibi varsın konfor olmasın  :D

Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu

benim fiestamın orjinal lastikleri 50 yanak jantlar 15 inç. 45 ile arasında bir fark olur mu bilmiyorum ama illa yanak büyütecekseniz bari 55 yanak yumuşak hamurlu lastik alın konfor olarak illa ki bir farkı olur diyorum.

Yorum bağlantısı
Adem Taşdan

Bu mesele o kadar kafamı karıştırır oldu ki kafayı yicem artık :)

15" jant almaya kalksam bu sefer de;

1- Hangi markanın jantını almam lazım?

2- Kalitesi nasıldır?

3- 2.el orjinal çıkma ford jantı mı alsam?

4- 2.el jantın orjinalliğinden nasıl emin olabilirim?

soruları kafamı kurcalıyo.. Her bir soru için ayrı bir başlık bile açılabilir forumda belki de.

Konfor değişimi konusunda tabi üst segment bir araç konforu beklenmez ama tangır tungur gitmesini de bir nebze azaltmış olurum. Sonuçta fizik kanunu bile bunu söyler yani :)

55 yanak meselesini düşünmedi değilim ama önce 15" mi 16" mi karar veremedim. Sonuçta arabaya aksesuar almıyorum, aracın güvenliğini emanet ettiğimiz en önemli hususlardan birisi jant ve lastik.

Yorum bağlantısı
Adem Taşdan
(düzenlendi)

195 50 15 jant- lastik.  

fiestadan konfor alamazsınız kışlıklarımı takınca bile sert aracım 175 65 r14 bu yüzden güzel bi 195 45 lastik takın gitsin çok yumuşağa da kaçmayın yanak korumalı olsun görüntü yoltutuş mis gibi varsın konfor olmasın  :D

800 TL'ye çok iyi durumda 15" Ford Fiesta çıkma jant buldum sahibinden.com sitesinden.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-site-lastik-jant-tan-15-orjinal-cikma-ford-jant-takimi-309209112/detay

Lastik olarak da Good Year 195/50/15 82H EfficentGrip Performance lastikleri almayı düşünüyorum.

Yakıt Verimliliği : C

Islak Zeminde Yol Tutuşu : A

Dış Gürültü : 67

https://www.goodyear.eu/tr_tr/consumer/tires/efficientgrip_performance/195-50-0-82-V-5452000654168.html

Sizce de mantıklı mı acaba?

tarihinde Adem Taşdan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu

Bu mesele o kadar kafamı karıştırır oldu ki kafayı yicem artık :)

15" jant almaya kalksam bu sefer de;

1- Hangi markanın jantını almam lazım?

2- Kalitesi nasıldır?

3- 2.el orjinal çıkma ford jantı mı alsam?

4- 2.el jantın orjinalliğinden nasıl emin olabilirim?

soruları kafamı kurcalıyo.. Her bir soru için ayrı bir başlık bile açılabilir forumda belki de.

Konfor değişimi konusunda tabi üst segment bir araç konforu beklenmez ama tangır tungur gitmesini de bir nebze azaltmış olurum. Sonuçta fizik kanunu bile bunu söyler yani :)

55 yanak meselesini düşünmedi değilim ama önce 15" mi 16" mi karar veremedim. Sonuçta arabaya aksesuar almıyorum, aracın güvenliğini emanet ettiğimiz en önemli hususlardan birisi jant ve lastik.

KorMetal marka jant öneririm. 3 senedir kullanıyorum tık yok. Hem oldukça uygun fiyatlı hem de yerli üretim belli bir kalitesi var. Tasarımları da çok şık.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

kormetal ağır mıdır  acaba? Sağlamlık kadar hafif olması da önemli bence. 

Yorum bağlantısı
Doğukan Aydın

Bende aracımı ilk aldığım zaman lastik ebatlarım 195/45/16 idi değişim zamanı gelmişti bu jantlar diğerlerinden daha çok hoşuma gittiği için lastiklerimi 195/50/16 yaptım biraz fark etti lastik konusundada hem aşırı pahalı değil hemde kullanış olarak bir sorun yaşamadım şuana kadar tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Fabrika çıkışındaki lastik ölçüleri emniyet,performans, yakıt gibi değerler dikkate alınarak, AR-GE sonucu belirlenirler.. o nedenle müsaade edilen %+-2,5 tekerlek çap farkını dikkate alınız.

aşağıdaki linki incelemek faydalı olur.

http://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25

Yorum bağlantısı
Adem Taşdan
(düzenlendi)

Dün itibarı ile orjinal ve çok iyi durumda çıkma jant olarak 15" taktırdım. Lastik olarak da 195/50/15 82V Goodyear EfficientGrip Performance lastikleri taktım.

Sonuç;

Gerçekten hissedilebilir bir konfor artışı oldu. Örneğin Arnavut kaldırımı şeklinde olan yolda önceden baya hissederdim sarsıntıyı şimdi hissetmiyorum. Kapalı otoparklarda yerlerde olan küçük hız kesen engellerde takur tukur geçerdi şimdi yaylanarak geçiyor. "Psikolojik olarak sana öyle geliyor olabilir, o kadar da değişmez" diyebilirsiniz ama eşim de aynı fikirde benimle. O da baya hissetti farkı. Ayrıca arabanın içinde önceden bi yol uğultusu olurdu motor sesiyle birlikte şimdi ise sadece motor sesini duyuyorum. Tabi ses lastikten dolayı. 67 dB lastik sesi AB etiketinde.

Önceden araçta 195/45/16 Dunlop SP Sport LM703  lastikler vardı.

KorMetal marka jant öneririm. 3 senedir kullanıyorum tık yok. Hem oldukça uygun fiyatlı hem de yerli üretim belli bir kalitesi var. Tasarımları da çok şık.

Ben de araştırırken KorMetal'in önerildiğini gördüm internette. Hatta Fiesta için Shark modeli de vardı. Almaya niyetlenmiştim ama replika jantların durumu malum. KorMetal replika üretmiyor, kaliteli ürettiği söyleniyor ama sonuçta güvenlik riski göz ardı edilemez bir durum benim için. O yüzden çıkma da olsa iyi durumda bir orjinal jant tercihim oldu.

Bende aracımı ilk aldığım zaman lastik ebatlarım 195/45/16 idi değişim zamanı gelmişti bu jantlar diğerlerinden daha çok hoşuma gittiği için lastiklerimi 195/50/16 yaptım biraz fark etti lastik konusundada hem aşırı pahalı değil hemde kullanış olarak bir sorun yaşamadım şuana kadar tavsiye ederim

195/50/16 almayı ben de düşündüm. Jant masrafına girmeden nasıl çözebilirimi çok düşündüm. Ama yakıt tüketimi olsun, aracın bilgisayarının tüm ayarları 195/50/15 ya da 195/45/16 gibi oranlara ayarlı olduğu için vazgeçtim. Hız göstergesi doğru çalışmaz, km göstergesi doğru çalışmaz. Sonuçta tekerin dönüşüne göre hesaplanıyor ve çapı büyüdüğünde hesaplamaları değişiyor. Bu tür konularla uğraşmak istemedim.

Bir de 195/50/16 kaliteli bilinen her markada yok. Michelin'de var ama pahalı (en ucuzu 360TL), Bridgestone'da ve Lassa'da var fakat onlarında lastikleri çok sert. Oldukça önerilen Goodyear'da ve Continental'de yok. Hesapladığımda Michelin'e 360 lira tek tekere vereceğim paranın çok az üstünde hem lastikleri hem jantları değiştirdim. 195/50/16 olsaydı bir de bunun kış lastik derdi var. Yine dünya para o ölçüler için.

Hepinize ilginiz için çok teşekkür ederim.. :):good1:

tarihinde Adem Taşdan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu

Dün itibarı ile orjinal ve çok iyi durumda çıkma jant olarak 15" taktırdım. Lastik olarak da 195/50/15 82V Goodyear EfficientGrip Performance lastikleri taktım.

Sonuç;

Gerçekten hissedilebilir bir konfor artışı oldu. Örneğin Arnavut kaldırımı şeklinde olan yolda önceden baya hissederdim sarsıntıyı şimdi hissetmiyorum. Kapalı otoparklarda yerlerde olan küçük hız kesen engellerde takur tukur geçerdi şimdi yaylanarak geçiyor. "Psikolojik olarak sana öyle geliyor olabilir, o kadar da değişmez" diyebilirsiniz ama eşim de aynı fikirde benimle. O da baya hissetti farkı. Ayrıca arabanın içinde önceden bi yol uğultusu olurdu motor sesiyle birlikte şimdi ise sadece motor sesini duyuyorum. Tabi ses lastikten dolayı. 67 dB lastik sesi AB etiketinde.

Önceden araçta 195/45/16 Dunlop SP Sport LM703  lastikler vardı.

Ben de araştırırken KorMetal'in önerildiğini gördüm internette. Hatta Fiesta için Shark modeli de vardı. Almaya niyetlenmiştim ama replika jantların durumu malum. KorMetal replika üretmiyor, kaliteli ürettiği söyleniyor ama sonuçta güvenlik riski göz ardı edilemez bir durum benim için. O yüzden çıkma da olsa iyi durumda bir orjinal jant tercihim oldu.

195/50/16 almayı ben de düşündüm. Jant masrafına girmeden nasıl çözebilirimi çok düşündüm. Ama yakıt tüketimi olsun, aracın bilgisayarının tüm ayarları 195/50/15 ya da 195/45/16 gibi oranlara ayarlı olduğu için vazgeçtim. Hız göstergesi doğru çalışmaz, km göstergesi doğru çalışmaz. Sonuçta tekerin dönüşüne göre hesaplanıyor ve çapı büyüdüğünde hesaplamaları değişiyor. Bu tür konularla uğraşmak istemedim.

Bir de 195/50/16 kaliteli bilinen her markada yok. Michelin'de var ama pahalı (en ucuzu 360TL), Bridgestone'da ve Lassa'da var fakat onlarında lastikleri çok sert. Oldukça önerilen Goodyear'da ve Continental'de yok. Hesapladığımda Michelin'e 360 lira tek tekere vereceğim paranın çok az üstünde hem lastikleri hem jantları değiştirdim. 195/50/16 olsaydı bir de bunun kış lastik derdi var. Yine dünya para o ölçüler için.

Hepinize ilginiz için çok teşekkür ederim.. :):good1:

Bana bahsettiğiniz lastik ebatlarıyla takır tukur geliyor. Ama siz buna iyi diyorsanız önceki hali baya bi kötüymüş anlaşılan. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...