İçeriğe Yönlendir

1.4I 96Ps Vs 1.5Tdci

Selim Yeşiltepe

Recommended Posts

Selim Yeşiltepe

Öncelikle herkese merhaba, yakın zamanda sıfır fiesta 1.4i yahut 1.5tdci alacağım. ancak tahmin edersiniz ki ülkemizdeki yakıt fiyatlarından ötürü tereddüt yaşamaktayım. aralarındaki fiyat farkı da azımsanmayacak değerde. Bu konuda sizlerin fikrini almak istedim. Ortalama araç kullanma bilgilerim şöyle

1.) İstanbul'da yaşayan birisi olarak her gün işe gidiş geliş toplam 14 km.

2.) Yıllık ortalama 17.000 km yol yapmaktayım. lakin yeni aracımla daha çok mesafe yapacağımdan kuşkum yok. 

3.) Trafik yoğunluğunun fazlaca olduğu Mecidiyeköy istikametine işim gereği sıklıkla gitmekteyim.

Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda hangi aracı almam daha mantıklı olur, sizlere danışmak istiyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı

Öncelikle herkese merhaba, yakın zamanda sıfır fiesta 1.4i yahut 1.5tdci alacağım. ancak tahmin edersiniz ki ülkemizdeki yakıt fiyatlarından ötürü tereddüt yaşamaktayım. aralarındaki fiyat farkı da azımsanmayacak değerde. Bu konuda sizlerin fikrini almak istedim. Ortalama araç kullanma bilgilerim şöyle

1.) İstanbul'da yaşayan birisi olarak her gün işe gidiş geliş toplam 14 km.

2.) Yıllık ortalama 17.000 km yol yapmaktayım. lakin yeni aracımla daha çok mesafe yapacağımdan kuşkum yok. 

3.) Trafik yoğunluğunun fazlaca olduğu Mecidiyeköy istikametine işim gereği sıklıkla gitmekteyim.

Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda hangi aracı almam daha mantıklı olur, sizlere danışmak istiyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba Selim Bey,

Konunuz uygun bölüme taşınmıştır. Yapacağınız km fazlalığından dizel tercih etmenizi tavsiye ederim. Birazda bütçe meselesi. Dizel ve benzinli arasında en az 10.000 Tl fark vardır.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Şu Zaman'da benzinli araca binilmez en az yakanı dedikleri 8-10L yakıyor dizel araç candır az yakar çekiş sorunu falan yaşatmaz

Yorum bağlantısı

atmosferik benzinli araç tüyleri diken diken eder petrole her gidişte. paranız yetiyorsa mutlaka dizel alın.

fiyatları bilmiyorum ama tsi ibiza fieastanın dizeli ile benzinlisi arasında bir rakam yakacaktır onu da değerlendirin derim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Yeşiltepe

ilginiz ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim, ister istemez dizel motorun uzun ömürlü olmaması gibi bir söylem beni korkutuyor, aracı rahat 10 sene kullanmayı düşünüyorum

Yorum bağlantısı

ilginiz ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim, ister istemez dizel motorun uzun ömürlü olmaması gibi bir söylem beni korkutuyor, aracı rahat 10 sene kullanmayı düşünüyorum

bakımlarını tam yaptırın sıkıntı yok 20 senede kullanırsınız. 

Yorum bağlantısı
Selim Yeşiltepe

atmosferik benzinli araç tüyleri diken diken eder petrole her gidişte. paranız yetiyorsa mutlaka dizel alın.

fiyatları bilmiyorum ama tsi ibiza fieastanın dizeli ile benzinlisi arasında bir rakam yakacaktır onu da değerlendirin derim

haklısınız, hele yokuşlarda gaza biraz yüklenince kanım çekiliyor gibi :) ek olarak belirtmeliyim ki ford un sunduğu kişisel fırsatlar neticesinde ford dışında bir araç almayı düşünmüyorum. biraz daha bütçe ayırabilseydim düşünmeden focus alırdım. 

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Yılda 17bin yüksek bi km bence 17bin ile kalmaz 20binlere dayanir, benzinli arac sizi üzer, hiç düşünmeden dizel fiesta alın kafaniz rahat olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Erden

turbo yada atmosferik farketmez, yakıt seviyeleri neredeyse aynıdır. benim araç (focus 1.6) şehiriçi 7.6 ile 8.0 lt. arası yakıyor.arkadaşımın 1.4 turbo astrası 9.0 lt. civarı. kısacası şehiriçi enaz 40 krş.yakarsın benzinli ile ama şehirdışı 25-26 kuruşlara inersin. ben senede 10000 km.yi geçmem ancak sen 20000 rahat yapacaksın gibi. kısa vadede satacaksan dizel alma,zarar edersin. en az 5-6 sene bineceksen dizel al gitsin. (tabi durum el veriyorsa)

Yorum bağlantısı
Selim Yeşiltepe

turbo yada atmosferik farketmez, yakıt seviyeleri neredeyse aynıdır. benim araç (focus 1.6) şehiriçi 7.6 ile 8.0 lt. arası yakıyor.arkadaşımın 1.4 turbo astrası 9.0 lt. civarı. kısacası şehiriçi enaz 40 krş.yakarsın benzinli ile ama şehirdışı 25-26 kuruşlara inersin. ben senede 10000 km.yi geçmem ancak sen 20000 rahat yapacaksın gibi. kısa vadede satacaksan dizel alma,zarar edersin. en az 5-6 sene bineceksen dizel al gitsin. (tabi durum el veriyorsa)

Aracı en az 10 sene kullanmayı düşünüyorum. Söyledikleriniz neticesinde sanırım bütçemi biraz daha zorlayarak dizel alacağım. Farklı olarak sormak istiyorum; 10.000 km civarı yol yapımında benzinli almak daha mı mantıklı olur?

Yorum bağlantısı

Aracı en az 10 sene kullanmayı düşünüyorum. Söyledikleriniz neticesinde sanırım bütçemi biraz daha zorlayarak dizel alacağım. Farklı olarak sormak istiyorum; 10.000 km civarı yol yapımında benzinli almak daha mı mantıklı olur?

Mantığı matematiğe dökerek karar verebilirsiniz.

Dizel ile benzinli araç arasındaki fark/Tl

10 yıl kullanacaksanız 10.000 km x 10 yıl

Benzin litre fiyatı x yapacağınız toplam km

Mazot litre fiyatı x yapacağınız toplam km

Dizel/ benzinli araç farkı ile bu tutarların karşılaştırılması

En düşüğünün seçilmesi vs..

Yorum bağlantısı
Murat Kırçal

Dizel motoru kullanmayı bilmeyen şöför öldürür.

Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Dizel alımlarda 10-15bin gibi pahalı olsada, satımlardada neredeyse o kadar farkla satılır. Uzun soluklu kullanacaksanız, bakımlarını düzenli yaptırın. Şansınızada sorunlu bir araç denk gelmedikçe bakımdan bakıma servise gidersiniz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Dizel motorlar da benzinli motorlar gibi ömürlüdür, hatta hatta daha fazla ömürlüdür. Ancak düzgün kullanılmadığı zaman patlama yapısı, enjektörleri daha hassas olduğundan, turbosu daha zor şartlarda çalıştığından sıkıntılar çıkıyor.

Beklentilerinize ve yıllık yapılan yol miktarına göre sizin ihtiyacınız kesinlikle dizel araç. Hem 15bin KM'den fazla yol yapacaksınız, hemde uzun süre kullanmayı planlıyorsunuz.

Ancak aradaki büyük fark ağır geliyorsa Benzin+LPG seçeneğine de yönelinebilir. Bahsedilen motorlar LPG'de hiçbir sorun çıkarmayacak %100 uyumlu motorlardır. Ben yılda 20.000kmden fazla yapan biriyim, bugüne kadar hep LPG'li araç tercih ettim. Hem benzinlinin konforunu, bir sorun oluştuğunda masrafsızlığını hem de LPG ile dizel kadar ekonomikliğini yaşadım. Tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...