İçeriğe Yönlendir

Hangi Müzik Formatı

Fatih Aldemir

Recommended Posts

Fatih Aldemir

Arkadaşlar arabada müzik dinlemeyi çok seviyorum. Özellikle uzun yolda.

Ama şunu farkettim;

Bazı müzikler çok net ses verirken bazıları pek iyi değil.

Örneğin, bi türkü var bağlama sesi önce sağ hoparlörlerden geliyor sonra sol. Sanki etrafımda bi bağlamacı var biraz sağımdan biraz solumdan çalıyor. Çok güzel oluyor. Formatı mp3.

Ama diğer birçok mp3 te böyle olmuyor.

Müzik özelliklerinde sesin ayrı ayrı taraflardan gelebileceğini belirtir bi ayrıntı varsa bu tarz müzik bulacağım.

İnşallah derdimi anlatabilmişimdir [emoji28]

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

stereo, kayıtlar böyle zaten. Bazı kayıtlarda daha bariz. 

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Onemli olan saniye başına düşen kbps.

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Format Factory diye aratırsanız ücretsiz karşınıza çıkar. Çok beğendiğim bir programdır. Müzik kalitesini güzel bir şekilde değiştirebiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Mp3'un kapladigi yeri azalttiginizda kalitesi duser. 320kbps gercek kayda en yakin kalitededir. 192 ortalama olarak iyidir ama altina dustukce efekt sesler gidere kaybolur, netlik duser.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Müziğin kalitesini belirten değer Mert'inde dediği gibi kbps değeridir Mp3 lerdede en iyi ses değeri 192-320 kbps arasıdır. 320 kbps genelde audıo cd ses kalitesine yakın kalitede ses verir[emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bi dosya vardı flac uzantılı bi şarkı boyut 30-50 mb gibi bişeydi. Bununla 320 kpbs arasında bariz kalite farkı yok gibiydi sanki. Mp3 3-5 mb , flac 30-50 mb boyutu.

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

MP3 ile flac farklı formattır zaten flac daha kalitelidir fakat her yerde dinleme durumu olmaz[emoji4]

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

flac candır ama araçlarda bulunan her ekipman okuyamaz ;)

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

MP3'te de saniye başına düşen bit sayısı önemli. Format kullanıma açıldığından beri kullanıcılar tarafından kulağın kabul edebileceği kalite minimum 128kbps olarak belirlenmiştir. Altında seste ciddi boğukluklar ve traşlamalar farkedersiniz. Bana göre MP3'te 320kbps bile yetersiz ya, neyse.

MP3 çooook eski bir format. Miyadı çoktan doldu ancak 20 seneyi de geçen bir teknoloji olduğundan her cihazın desteklemesi, her cihazda kolayca çalışabilmesi (çok düşük işlem gücüne sahip chipler ile decode yapılabilir ve bu da oynatıcılarının maliyetlerini komik rakamlara çekiyor) ve popülaritesi yüzünden malesef hala kullanılıyor. Oldukça kayıplı şekilde sıkıştırır. İlkel bir algoritması vardır. Enstürmanları ve arka plandaki tınıları traşlar. Sonrasında çıkan AAC mesela, 64kbps ile 128kbps bir mp3'ten daha başarılı işler çıkartabiliyor. 2 katı daha az veri akışı, daha başarılı ses.

Bu işin benim gibi hastalarının favorisi FLAC'dir. Ben genelde malum paylaşım protokolleri ile albümlerin FLAC olanlarını indiriyorum. Bu albümler genelde albümlerin CD'lerinden dönüştürülüyor. CD'si olmayanlar ise stüdyo kayıtlarından aleme WAV'dan FLAC'a çevrilerek akıyor. Biliyorsunuz Audio CD(Track) de kayıpsızdır. O yüzden boyut değil, ses zamanı olarak sınırlandırılır. FLAC, kayıpsız sıkıştırma biçimi. Mübarekler sağolsunlar paylaşıyorlar o duru sesleri dinleme şansı yakalıyoruz. Herkese tavsiye ederim. Winamp + FFSoX decoder + Maiko Output ile FLAC müzikleri dinlediğinizde müziğe karşı bakış açınız değişir.

Araç teyplerimize gelirsek; malesef FLAC'ı desteklemiyorlar. Sanıyorum bazı modellerin üst multimedya sistemleri AAC destekliyordu (Opel'de DVD800NAVI , VW'de RNS510, Ford'da Pioneer sistem). Bir denemek lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Şu andaki teknoloji ile fazla şansımız yok zaten. Kayıpsız kaliteli müzik için audio cd, bir alt seviyesi 320 kbps mp3 veya TRT FM.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Android teyp var araçta flac müzik dinleyeyim en iyi ses için.

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

spottify premium da ses kalitesi çok iyi.

Evet. Bütün parçalarda olmasa da Premium aktarım'da 320kbps bitrate'li OGG Vorbis formatını kullanıyorlar. Sahip olduğumuz ortalama ekipmanlarımız için gayet başarılı ve tatmin edici. Formatlarla kıyaslamak gerekirse; MP3'e kıyasla iyidir. AAC ise daha üstün.

Android teyp var araçta flac müzik dinleyeyim en iyi ses için.

FLAC aslında daha çok arşivleme, sabit harddiski olan cihazlar için. Taşınabilirlik ve mobilite açısından zayıftır ( bir parça ~ 30mb ). Aracınızda 320kbps AAC ile FLAC arasındaki farkı anlamanız pek zordur. İndirip saklarken FLAC, mobil cihazlarda ve araçlarımızda ise depolama açısından başarılı bir sıkıştırma algoritması kullanan AAC tavsiye ederim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Peki bu format factory ve benzeri programlar ile mp3 dosyasını aac ye çevirdiğimiz zaman verimli olur mu ki?

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Arkadaşlar arabada müzik dinlemeyi çok seviyorum. Özellikle uzun yolda.

Ama şunu farkettim;

Bazı müzikler çok net ses verirken bazıları pek iyi değil.

Örneğin, bi türkü var bağlama sesi önce sağ hoparlörlerden geliyor sonra sol. Sanki etrafımda bi bağlamacı var biraz sağımdan biraz solumdan çalıyor. Çok güzel oluyor. Formatı mp3.

Ama diğer birçok mp3 te böyle olmuyor.

Müzik özelliklerinde sesin ayrı ayrı taraflardan gelebileceğini belirtir bi ayrıntı varsa bu tarz müzik bulacağım.

İnşallah derdimi anlatabilmişimdir [emoji28]

Genelde konu basligi altinda kayipli ve az kayipli ses formatlari konusulmus; ancak sizin burada bahsettiginiz durumun daha cok parcanin kaydi ile alakali oldugunu dusunuyorum. Mesela The Mamas & The Papas grubunun California Dreamin sarkisinda da benzer bir durum vardir, bir kanaldan enstrumanlari duyarken diger bir kanaldan vokalleri duyarsiniz. Teknik bilgim yok; ancak kayit ozellikle boyle yapildiginda olusuyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Genelde konu basligi altinda kayipli ve az kayipli ses formatlari konusulmus; ancak sizin burada bahsettiginiz durumun daha cok parcanin kaydi ile alakali oldugunu dusunuyorum. Mesela The Mamas & The Papas grubunun California Dreamin sarkisinda da benzer bir durum vardir, bir kanaldan enstrumanlari duyarken diger bir kanaldan vokalleri duyarsiniz. Teknik bilgim yok; ancak kayit ozellikle boyle yapildiginda olusuyor diye biliyorum.

Aynen bundan bahsediyorum. Ben ses kalitesi ile sizin dediginiz olayın aynı olduğunu zannettiyordum. Dediginiz gibi kayıttan da farkedebilir.
Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Peki bu format factory ve benzeri programlar ile mp3 dosyasını aac ye çevirdiğimiz zaman verimli olur mu ki?

düşükten yükseğe fayda sağlamaz. 

Evren bey'in de dediği gibi hiçbir faydası olmaz. Sıkıştırılırken kayba uğramış. Şöyle düşünün, 5 santimlik bir kaba koymak için 10 santimlik kalemi 5cm'a kesip kısaltıyorsunuz. Sonra kabı 10 santim yapsanız da kalem 5 santim kalmaya devam edecek. En basit dille mantık bu şekilde.

İndirirken de eskiden FLAC dosyalarında bu şekilde üçkağıtlar dönüyordu. Adam alıyor MP3'ü FLAC'a çevirip yayınlıyor kayıpsız diye milet tabii asılıyor eleman da böylece rating kasıyor malum paylaşım borsalarında. Artık FLAC paylaşımlarının klasöründe hem Audiochecker dosyası görürsünüz bir tane, sesin kayıpsız olup olmadığının ölçüm raporu. Orada %99.7 gibi değerler çıkıyorsa dosyaların yanında, bu da gerçekten sesin kayıpsız şekilde FLAC'a dönüştürüldüğünün kanıtı oluyor. FLAC indirmek isteyenler için dipnot olsun diye yazayım dedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

flac bu işte zirve ancak o formatı çalan cihaz almanız lazım ve o formatta ki parçalar ücretli satılıyor.

mp3 müziğin yüzyılımzdaki katlidir... binlerce sayıda heryede dolşaan parçalar var ancak kalite sıfır.

En güzel çözüm orjinal kayıt cd almak...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Peki flac dışında araçlardaki multimedya cihazlarda en kalite hangisi? Diğer sorum ise her zaman yüksek boyut video kalite demek mi?

ZYZ173.png

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Mkv Vob Mpeg görüntü formatlarıdır zaten, mkv galiba en iyisi, hdmi yani. Vob dvd kalitesi diye hatırlıyorum. Ses için ikinci sırayı audio yani track ce alır bence. Mp3 deki P harfi bir anlamda press kelimesini temsil eder..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

320 kps mp3 ile araçta müzik dinleyebilirsiniz. Ancak aynı format evde verim vermez.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...