İçeriğe Yönlendir

2005 C-Max Hareket Halindeyken Titreme, Stop Etme, Devir Almama Sorunu

Can Aydemir

Recommended Posts

Can Aydemir

Merhabalar, öncelikte bu soruna yabancı olduğum için bana yardımcı olacak abilerimin, kardeşlerimin durumu anlayabilmesi için yaşadığım sorunu aynen yazıyorum, sonuna kadar sabırla okuyup yardımcı olursanız çok sevinirim. İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

Dün aracım ile Erzurum - Gümüşhane gidip geldik. Araç kımızı ışıkta durduğu zaman bir kaç kere stop etti, güç bela çalıştırdığımız araç bunun yanında hareket halindeyken de stop etti. Yoğun trafik, virajlı yolda kitlenen direksiyon ve şişen frene rağmen şükür kazasız belasız durdurabildik. Ardından aynı araç hareket halindeyken(ayağım gaz pedalında sabitken) sürekli titriyor, ileri geri gidip geliyordu. Babamla ufak bir konuşmanın ardından 3 farklı yerden gaz aldığını söyleyince gaza yorduk benzine geçtik. Hareket halindeyken titreme sorunu çözüldü fakat LPG sisteminin elektriği aniden kesildi motor arıza lambası yandı. İlginçtir ki bazen sürekli yanan arıza lambası bazen de yanıp sönüyordu. Gümüşhane'ye vardık, aracım yokuşta kalkmadı, 1. viteste biraz ilerleyip duruyordu, baskı-balatadan ödün vererek şükür ki onu da halledebildim. Geri dönüş yolunda da yaşadığım sorunları da üzerine katarak kendimce değerlendirdim ve sizler için durumu şöyle özetleyebilirim.

-2.300 devirden sonra aracın arka kısmında titreme ve motor arıza lambasının yanması.
-Aracımda rampa çıkarken benzinde de olsa devir alıp hızlanmama sorunu.
- Güç bela rampa çıkarken(Ayağım aynı gaz seviyesinde) bir anda aracın beni koltuğa yapıştırırcasına hızlanması ve o dik rampada vites istemesi.
-Aracım durur vaziyette iken yokuş çıkarken aracın yığılması, gaz yememesi.
-Araç rolantideyken sürekli ve ara sıra olmak üzere aracın yoğun şekilde titremesi.
-Araç hareket halindeyken(5. Vites, 90 - 100 arası hız) aracın içerideki bizleri ileri geri savururcasına titremesi(Sorunu tam olarak anlatacak doğru kelimeyi bulamadığım için "titreme" kelimesini kullandım)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ateşleme sistemi gibi geldi bana. Buji buji kablosu ve hatta bobini gözden geçirmeniz lazım.  Bu arada buna benzer bi problem yaşadım bir kere oda Kötü gazdan kaynaklı. Hoş Bp den almıştım ama sanırım propan değeri düşük ve fakir zengin karışım algıladı. 3000 devir civarlarında araç sanki kendini sıkıyor gibi korumaya alıyor gibi oldu. Ve gaza bastıkca arıza lambası yanıp sönmeye başladı. Benzine aldım gidiş rahatladı ama tam anlamı ile düzelmedi. Sağa çektim obd ile kontrol ettiğimde 2 arıza gösterdi birincisi ateşleme sistemi 2. si Fakir zengin karışım. Arıza kodlarını sildm buji kablolarını söküp taktım bir daha o şekilde bi sıkıntı yaşamadım. Bilginiz olsun.

tarihinde Samet Daz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

%90 ateşleme sistemi arızası. İlk olarak tüm Lpg tesisatını elden geçirtin. Bilgisayardan arıza kodunun ne olduğuna bakılmalı birde. Sonrasında buji ve kabloları kontrol ve değişimi. 

Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Bu aralar bizde beşik gibi sallanıyoruz, sürekli yapmıyor ama. Genellikle rolantide çalışırken bir kaç dakika sürüyor. Sebeb nedir bilmiyorum.

%90 ateşleme sistemi arızası. İlk olarak tüm Lpg tesisatını elden geçirtin. Bilgisayardan arıza kodunun ne olduğuna bakılmalı birde. Sonrasında buji ve kabloları kontrol ve değişimi.

Kerem abi senin bir fikrin var mıdır konu ile ilgili değerli abim.?
Yorum bağlantısı

Bu aralar bizde beşik gibi sallanıyoruz, sürekli yapmıyor ama. Genellikle rolantide çalışırken bir kaç dakika sürüyor. Sebeb nedir bilmiyorum.

Kerem abi senin bir fikrin var mıdır konu ile ilgili değerli abim.?

Dizellerde daha farklı sebeplerde olabilir Kadir. Tam olarak birşey diyemiyorum. Bilgisi olan arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...