İçeriğe Yönlendir

Sigorta-Mtv-Muayene-Ceza Teknik Sorular

Misafir

Recommended Posts

Aslında bölümümüz 4 başlıktan oluşsa da içerik anlamında hem çok geniş kitleye hitap ediyor hem de muhteviyat daha çok teknik konular. Forumumuzun en önemli özelliği bilgiyi kendimize saklamadan paylaşmak ve yeni gelen üyelerimizin de bu feyizden hareketle sonrasında bu eğilimi sürdürmeleri. Ancak teknik konularda zaman zaman yanlış aktarımların geldiği nokta "yanlış bilinen doğrular" olabiliyor.

Özellikle sigorta bölümünde teknik sorulara tek bir başlıktan yanıt vermek, yeterli olamayacağım noktalarda kendi(sigorta genel müdürlüklerinde çalışan) teknik servislerimize, forum ve dışardan konuya hakim arkadaşlara da danışarak "doğru bilinen doğrular" noktasına ulaşabilmeyi ve aranıldığında kaynak olabilecek bir sayfaya ulaşmayı amaçlıyorum.

Aynı konunun Teknik Bilgiler olanını da açıp, oradan da zaman buldukça, hem tecrübeler hem de sigorta uygulamalarını gözönüne alarak paylaşımlar yapmayı düşünüyorum.

Bu süreçlerde desteğiniz ile doğru ve benzersiz bir içeriğe kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyor, besmele ile konumuzu başlatıyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat

Öncelikle yeni görevlendirmeniz hayırlı olması dileği ile. Yeni aldığım aracın muayenesi için yarın randevu aldım araca henüz zorunlu trafik sigortası yaptırmadım acaba muayene olmasına bir engel teşkil eder mi ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Öncelikle yeni görevlendirmeniz hayırlı olması dileği ile. Yeni aldığım aracın muayenesi için yarın randevu aldım araca henüz zorunlu trafik sigortası yaptırmadım acaba muayene olmasına bir engel teşkil eder mi ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

Teşekkürler Oğuzhan Bey. Trafik poliçenizin olması gerekmektedir. Diğer gerekli bilgileri linkten görebilirsiniz.

http://www.tuvturk.com.tr/adim-adim-muayene/muayene-oncesi/gerekli-belgeler-listesi.aspx

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
İnan Çınar

Merhaba Evren bey,kardeşime yeni bir araç aldık. Araç 05 plaka. Noterde plaka değişecek 60 olacak dedik. Yeni plaka ve ruhsat çıkmadan kasko ve trafik sigortası 05 üzerinden aynı sigorta şirketine yapılmış. Sigortacı 60 ile 05 arasında fiyat farkı yok demiş. Yeni plaka çıkınca sistemde değişiklik yaparız demiş. Yeni plaka çıktı ve trafik sigortası policesi değişti fakat kasko 400 küsur tl fark istiyor plaka değişikliğine. Oysa ki baştan her iki il için fiyatları aynı vermiş sistem. Bunun için ne yapabiliriz? Teşekkürler...

Yorum bağlantısı

Merhaba Evren bey,kardeşime yeni bir araç aldık. Araç 05 plaka. Noterde plaka değişecek 60 olacak dedik. Yeni plaka ve ruhsat çıkmadan kasko ve trafik sigortası 05 üzerinden aynı sigorta şirketine yapılmış. Sigortacı 60 ile 05 arasında fiyat farkı yok demiş. Yeni plaka çıkınca sistemde değişiklik yaparız demiş. Yeni plaka çıktı ve trafik sigortası policesi değişti fakat kasko 400 küsur tl fark istiyor plaka değişikliğine. Oysa ki baştan her iki il için fiyatları aynı vermiş sistem. Bunun için ne yapabiliriz? Teşekkürler...

Plaka zeyli Fiyat farki teklifle verilmez cogu sirkette. Sisteme giris yapilir hesaplanir ama asbis olmadan yapilan hesaplamanin hukmu yok mesela bizde. O kisimda kesin konusmak yanlistir. Alim satim sonrasi tescille hesaplama gereken bir konuda onceden gorus belirtmek dogru olmamis. Su asamada degisiklik yapma sansiniz yok tekrar hesaplanmasini isteyebilirsiniz ama hata yoksa girislerde prim farki karsiligi sizden istenecektir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Peki zeyil yaptirmadan kullansa bir kaza durumunda sorun teşkil eder mi

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Merhaba, yeri burası mı, emin değilim.

Çorum Osmancıkta herkesçe bilinen yerde bayramın 3. Günü 7 temmuz da gece saat 03:40 civarı ilki 94 km ve ikincisi 56 km ile 3 dk ara ile iki adet ceza geldi. İlki 412 ikincisi 199 TL.

Bu sabit radarlar kaldırıldı yanlış hatırlamıyorsam. Bu cezalara itiraz etsem ne olur, biri yada ikisi birden iptal olur mu? Bilgi verebilecekler için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Peki zeyil yaptirmadan kullansa bir kaza durumunda sorun teşkil eder mi

Plaka il kodu tutmazsa sorun yasarsiniz. Hasariniz eksik prim nisbetinde oransal olarak eksik odenir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı

lpg tadilatından sonra muayeneye gideceğim.sızdırmazlık ve ek1 belgesinin istenip istenmediği hakkında malumat var mıdır?

Yorum bağlantısı

lpg tadilatından sonra muayeneye gideceğim.sızdırmazlık ve ek1 belgesinin istenip istenmediği hakkında malumat var mıdır?

Tadilat kapsamına giren değişiklikler AİTM'nin (Araç İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik) EK-4 ünde belirtilen "Müsaade Edilen Tadilatlar" maddesinde belirtilmiştir. Yakıt sistemlerinde (LPG, CNG ) yapılan tadilatlar da bu kapsama girmektedir ve aracın geçerli bir muayenesi olsa dahi tadilat sonrası muayeneye girmesi gerekmektedir. Tadilat sonrası muayene ücretleri araç sınıflarına göre belirlenir, "periyodik araç muayenesi" ile aynıdır. Tadilat Muayenesi için gerekli belgeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Ruhsat

(Trafik Tescil Belgesi ve Motorlu Araç Trafik Belgesi)

Aracınızın ruhsatı muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır.

Satış ve devirlerde, Tescil Belgesi noter tarafından alındığından yenisi düzenlenene kadar, noter

tarafından verilen "EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge" (geçerlilik tarihi dolmamış) muayene

sırasında yanınızda olmalıdır.

evrak2.png

Trafik Sigortası

Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin.

"Trafik Sigortası" insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç tüm araçlar için zorunlu bir belgedir.

evrak5.png

Vekalet Durumu

Muayeneye getireceğiniz araç size ait değil ise bu konudaki esaslara uyunuz.

Detaylar için lütfen tıklayınız.

T.C Kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.

evrak6.png

LPG/CNG'li Araçlar

Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan bilgi etiketindeki bilgilerinin okunur

şekilde gelmesi gerekmektedir.

LPG/CNG Tadilatı sonrası muayenelerde "Montaj Tespit Raporu" ve "Gaz Sızdırmazlık Raporu"

zorunlu evraktır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Saim Ulaş Yılmaz

Prim ödemelerimde piyasanın artışının üzerinde çok daha fazla bir artış mevcut. 2 sene içinde noter satışı ile poliçem bir yılı doldurmadan iptaller yaptım.Bu süre içinde 6 sigorta poliçesi yaptım, 4 adet iptal gerçekleştirdim.

Primler hesaplanırlen iptal edilen poliçe dikkate alınır mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Prim ödemelerimde piyasanın artışının üzerinde çok daha fazla bir artış mevcut. 2 sene içinde noter satışı ile poliçem bir yılı doldurmadan iptaller yaptım.Bu süre içinde 6 sigorta poliçesi yaptım, 4 adet iptal gerçekleştirdim.

Primler hesaplanırlen iptal edilen poliçe dikkate alınır mı ?

Soruyu anlamadım... 

Anladığım kadarıyla cevap vereyim.. 

İptal edilen poliçedeki indirim oranı dikkate alınır sadece.. 

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Abi 2 sene içinde 6 araç alımı yaptım. (2 motosiklet 4 araba)

sigortalarını yaptırdım, sene dolmadan 2 motosiklet ve 2 arabayı sattım.

Kısa sürede çok alım-satım yapmak ve poliçe iptal ettirmek yeni yapılacak poliçeyi üst dilime çıkarır mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kısa sürede çok alım-satım yapmak ve poliçe iptal ettirmek yeni yapılacak poliçeyi üst dilime çıkarır mı ?

Hayır Saim Bey. Sadece hasar geçmişin önemli.. Yılı doldurmadan sattıysan indirimim alamamışındır sadece.. Satmış olmanın bir sakıncası yok.. 

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Sağol abi. Son satıştan sonra SBM sorgularım yukarı basamağa zıpladığı için sormak istedim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sağol abi. Son satıştan sonra SBM sorgularım yukarı basamağa zıpladığı için sormak istedim. 

Sbm den nasıl sorguladın ki ? 

Sorgulanacak bir şey varsa ben de bakıp yorumlayabilirim... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

https://teklif.sbm.org.tr/trm-teklif/public/trafikTeklifYenileme/sorgu.sbm

Şurdan plaka ve tc ile sorguladım.

Son satış işlemi yaptım ardından poliçemi iptal ettim. Aldığım teklifler İptal öncesi aldığım tekliflere göre yüzde 20-30 arttı.

Sizin şartlarınızda bu siteden teklif alamazsınız.. aldığınız teklif doğru olmaz. 

Sadece devam eden poliçenin yenilemesi geldiğinde ve son 30 güne girildiğinde teklif verebilir bu site.. Bunun haricindeki verdiği fiyatlar hatalıdır.. 

Yeni alınan araçla fiyat veremez... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Sizin şartlarınızda bu siteden teklif alamazsınız.. aldığınız teklif doğru olmaz. 

Sadece devam eden poliçenin yenilemesi geldiğinde ve son 30 güne girildiğinde teklif verebilir bu site.. Bunun haricindeki verdiği fiyatlar hatalıdır.. 

Yeni alınan araçla fiyat veremez... 

Bunu duyduğuma sevindim. Son 30 güne girince tekrar deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...