İçeriğe Yönlendir

Kormoran Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu

Mk2 Mondeo da başıma gelmişti... bizim burda çevre yolu diye tabir ettiğimiz yoldan rampa aşağı inerken ön lastiğim patlamıştı... direksiyonu daha sıkı tutarak savrulmadan durabilmiştim... aynı işin tersi Ürgüp Nevşehir arasında oldu bu sefer arka lastiğim patlamıştı... spin atıp geldiğim istikamete geri dönmüştüm... anladım ki arka lastikler daha mühim...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Genelde dünya arkaya takar sağlamı. Zaman içinde bizim lastikçiler gerekçesiz olarak öne takar. Bu da yaygınlaştı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
31 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

anladım mantıklı,
bence kışlık da 2 adet takmak pek iyi bir şey gibi gelmedi, durmuyo çünkü araba, dönecekken duramadığım için ilerdeki diğer sokaktan döndüğüm oldu:=)

pekii, birde çapraz takılma oluyor, mesela şimdi yazlıkları takma zamanı, çaprak takma durumu yapılıyor onun mantığı nedir? ayrıca senin durumundan yola çıkarsak kış söktürdüğümüz lastikleri yaz taktırırken diş uzunluğunu kontrol etmemiz gerekir, baksana 1 mm değişmiş.. önden çıkanları öne olursa iyiler öne gelmiş olur..

bu durum gittikçe karışmaya başladı:=)

Çapraz takma kitaplarda önerilir ama pratikte pek kullanılmaz Osman.. 

Ben mesela, asla lastiklerin yerini değiştirmem çünkü lastik yerine alışır ona göre aşınır. yerini değiştirdiğin an dengesizlikler başlar. 

Ya sık değiştirilmeli, eşit aşınma sağlanmalı.. Yada yeri hiç değişmemeli. 

Ben sökerken işaretlerim takarken aynı yerine takarım. Aksi takdirde sağa sola çekme sorunları baş gösterir. 

9 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Genelde dünya arkaya takar sağlamı. Zaman içinde bizim lastikçiler gerekçesiz olarak öne takar. Bu da yaygınlaştı

Ve ısrar ederler... :shok:

Sen karışma kardeşim demek zorunda kaldığım oluyor çoğu zaman.. O zaman da ne halin varsa gör edasıyla iş yapıyorlar :D

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çapraz takma kitaplarda önerilir ama pratikte pek kullanılmaz Osman.. 

Ben mesela, asla lastiklerin yerini değiştirmem çünkü lastik yerine alışır ona göre aşınır. yerini değiştirdiğin an dengesizlikler başlar. 

Ya sık değiştirilmeli, eşit aşınma sağlanmalı.. Yada yeri hiç değişmemeli. 

Ben sökerken işaretlerim takarken aynı yerine takarım. Aksi takdirde sağa sola çekme sorunları baş gösterir. 

Ve ısrar ederler... :shok:

Sen karışma kardeşim demek zorunda kaldığım oluyor çoğu zaman.. O zaman da ne halin varsa gör edasıyla iş yapıyorlar :D

benim lastikleri saklayanda zannedersem senin gibi yapıyordu, üzerine yazıyordu, sağ ön sağ öne..

lastiçiyle ben psi de anlaşamıyorduk, önler 54 arkalar 75 olması gerekirken hepsini 65 yapıyordu. önler taş gibi olup sürüşte çok farkediyordu. bu konuda da araba değerleri ne ise o uygulanmalı lastikçiye bırakılmamalı..
herkesin bütçesine düşüncesine saygılıyım ama eskiyen 4 lastik yerine  2 lastik değiştirmek pek doğruymuş gibi gelmiyor, benim önler de tel atmış 50 ile giderken hafif titriyordu, aracı kaldırıp tekeri çevirdiğimizde hafiften 8 çiziyordu, 4 nüde değiştirdim. lastikte "idare etsin şimdilik gitsin de  ileride 2 tane daha takarız" yorumuna katılmıyorum ama işi bildiğimden değil:=) benim arabalar da 4 dü de hep aynı oldu (kısa sürelikler hariç) sorum şu; yeni ve eski de yol tutuşu freni vs fark eder ama önler arkalar durumları hemen hemen aynı olupta farklı marka ve tip olursa fark edecek bir durum olur mu? mesela lastikçi de 0 ikişer adet lastik kalmış 2 lassa 2 dunlop ucuza veriyor o yüzden onları alıp taksak?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

sorum şu; yeni ve eski de yol tutuşu freni vs fark eder ama önler arkalar durumları hemen hemen aynı olupta farklı marka ve tip olursa fark edecek bir durum olur mu? mesela lastikçi de 0 ikişer adet lastik kalmış 2 lassa 2 dunlop ucuza veriyor o yüzden onları alıp taksak?

Estetik dışında sorun olmaz.. Önemli olan ölçüleridir.. 

6 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

lastiçiyle ben psi de anlaşamıyorduk, önler 54 arkalar 75 olması gerekirken hepsini 65 yapıyordu. 

Sorun her yerde aynı demekki.. 

Qashqai kılavuzu önler 33 arkalar 30 diyor.. Ama lastikçi de rot balansçı da 40 basıyor..

Ben de hatırları kalmasın diye önleri 34 arkaları 31 yaptırıyorum :)

Yükle yola gideceksem ona göre artırıyorum tabi ki ama boşken bu değerlere sadık kalıyorum..  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

4 lastigin ayni olmasi veya on arka eski yeni farki ile ilgili bir video vardi. Hatta Corolla ile test yapiliyordu bi turlu bulamadim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
4 lastigin ayni olmasi veya on arka eski yeni farki ile ilgili bir video vardi. Hatta Corolla ile test yapiliyordu bi turlu bulamadim.

Bende bulamadım, hatta viraja girerken hem ön hemde arka lastikleri patlatıp test yapıyorlardı....
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
2 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

daha önce  ben de bunu izlemiştim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bende bulamadım, hatta viraja girerken hem ön hemde arka lastikleri patlatıp test yapıyorlardı....

O degil ustad unlu bir testiyer diyeyim :D o sunuyordu.

Senin dedigin Scenic ile dogru lastik basincinda arac kullanma ile alakali idi sanirim.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

videoya göre benim kuramım gerçekçi olmuş oluyor, az çok biliyormuşum :p

2 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

herkesin bütçesine düşüncesine saygılıyım ama eskiyen 4 lastik yerine  2 lastik değiştirmek pek doğruymuş gibi gelmiyor, benim önler de tel atmış 50 ile giderken hafif titriyordu, aracı kaldırıp tekeri çevirdiğimizde hafiften 8 çiziyordu, 4 nüde değiştirdim. lastikte "idare etsin şimdilik gitsin de  ileride 2 tane daha takarız" yorumuna katılmıyorum ama işi bildiğimden değil:=) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Xenon led var isten mi?
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Xenon led var isten mi?

Ayda 1 paket nikotin içmem de en iyi lastiği alırdım. 30bin ka mı led?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

KA derken cnm?
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
9 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Abi ona deli mavi diyolar :) Bide boyle bir tanim cikti.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...