İçeriğe Yönlendir

Araç Sahipleri Dikkat! TUVTÜRK Uyardı

Fikret Özsoy

Recommended Posts

Fikret Özsoy

TÜVTÜRK’ün araç muayene hizmeti sırasında yaptığı incelemeleri belirleyen kusur tablosu güncellendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni kusur tablosu 3 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Buna göre, sürücünün görüş alanındaki cam hasarları, standart dışı basılan plakalar ve vida, boya, yansıtıcı folyo vb nedeniyle rakam ve harfleri elektronik denetleme sistemleri tarafından okunamayan plakalar ağır kusurlu olarak değerlendiriliyor. Bu araçlar, araç muayenesinden kalıyor.

4 SORUYU CEVAPLADI

TÜVTÜRK, yeni kusur tablosuyla ilgili araç sahiplerinin daha iyi bilgilenmesi için en çok sorulan 4 soruyu da cevapladı.

Standart dışı plaka ne anlama geliyor? Aracımın plakasının standartlara uygun olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Türkiye'de araç plakası basımında tek yetkili kurum, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) olarak belirlenmiştir. TŞOF’un yine belirlenen karakterde harfler ve rakamlarının bulunduğu plakalar standart plaka olarak kabul edilmektedir. Plakanızın standartlara uygun olup olmadığını görmeniz için kontrol edebileceğiniz noktalar ise şöyle;

18 Temmuz 1997 tarihinden itibaren ilk kez tescil edilen veya model yılı 1998 ve sonrası olan araçların plakalarında 1 adet TŞOF mührü ve plaka üzerinde TR AY-YILDIZ ile dalga şeklinde bir hologram bulunmalıdır. Ayrıca plakanın solunda, mavi zemin üzerinde TR yazısı da yer almalıdır.

9 Eylül 2011 yılından önce basılan plakalarda Emniyet Genel Müdürlüğünün mührü ile plakayı basan TŞOF’un birlikte mührü bulunabilmekteydi. 

Yine geçmiş yıllarda, basıldığı tarih itibari ile mavi zemin üzerine TR yazısı olmayan plakalar da vardır. Bu plakalar da muayeneden geçebilmektedir. Önemli olan plakanın yetkili kurum tarafından basıldığının belirlenmesi ve sonradan izinsiz bir değişiklik yapılmamış olmasıdır.

5d1d566a0bd74e109c56f97cf1521512_1jpeg.j

Aracımın plakasında TR yazısı mavi değil, kırmızı zeminde. Muayeneden geçebilir miyim?

Plakalarda yasal standartlar, zeminin mavi olmasını gerektirmektedir. TR yazısının zemini mavi renkten farklı olan araçlar, muayeneden ağır kusur nedeniyle kalmaktadır.

Plakanın üzerinde bir ekleme var. Standartlara uygun mudur?

Mühürlü ve hologramlı olsa bile yetkili kurum tarafından basıldıktan sonra, harflerin ve karakterlerin boya, kabartma vb. yollarla değiştirilmesi, kenar çizgisinin kesilmesi ve boyanması, plakanın folyo veya camla kapatılması, plaka üzerinde karakteri değiştirme potansiyeli olan çivi, vida gibi her türlü izinsiz müdahale ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Ve bu araçlar muayeneden kalmaktadır.

Ön camda küçük bir hasar var. Muayeneden geçebilir miyim?

Araç muayene sırasında cam hasarı kontrolü sadece ön cam için yapılmaktadır. Ön camda bulunan ve sürücünün görüş alanı içinde görüşü engelleyen çatlak, kırık, aşırı derecedeki çizilmeler ağır kusur olarak tanımlanmaktadır. Bu araçlar muayeneyi geçememektedir.

Buna göre;

- Ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozan tüm hasarlar (ağır hasar) sürücünün görüş alanında olsun veya olmasın ağır kusur olarak değerlendirilir.

- Ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozmayan sürücünün görüş alanındaki her türlü çatlaklar ve kırıklar ağır kusur olarak değerlendirilir.

- Ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozmayan sürücünün görüş alanındaki küçük taş izleri hafif kusur olarak değerlendirilir ve muayeneden geçebilir. Ancak, taş/cisim çarpması nedeniyle oluşan sürücünün önündeki taş izinden büyük, hasar ve çatlaklar ağır kusurdur.

(Alıntıdır.)

Biraz araştırdım ama konu bulamadım. En son değişiklikler bunlar sanırım. Eğer aynı konu varsa silinebilir. Veya taşınabilir.

Saygılarımla.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Anladığım kadarı ile, plakalardaki karaktere değil, mühür, mavi tr'li şerit, dalga, vida ve yansıtmamaya bakacaklar. Bu durumda TŞOF damgası bulunan APP plakalar da geçebilecek?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Aracı Kayseri'den aldığım için plaka hiç hoşuma gitmiyordu Bor'da yeniden bastırdım çerçeveyi boyamayın dedim muayeneden geçmez birde polis ceza yazıyor dediler bende uydum...
178a2ec6a324ae7f9a322bf3c18c5447.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
4 saat önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Aracı Kayseri'den aldığım için plaka hiç hoşuma gitmiyordu Bor'da yeniden bastırdım çerçeveyi boyamayın dedim muayeneden geçmez birde polis ceza yazıyor dediler bende uydum...
178a2ec6a324ae7f9a322bf3c18c5447.jpg

App plaka da cezayı yer ?

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
7 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Anladığım kadarı ile, plakalardaki karaktere değil, mühür, mavi tr'li şerit, dalga, vida ve yansıtmamaya bakacaklar. Bu durumda TŞOF damgası bulunan APP plakalar da geçebilecek?

Font ile ilgili bir kısıtlama ben de göremedim.

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan
Bir saat önce, Emrah Altun yazdı:

Font ile ilgili bir kısıtlama ben de göremedim.

Font ile yapılan düzenleme Aralık 2016'da çıktı. 

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever
17 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Ben öyle anlamadım. Diyor ki; 

17 saat önce, Fikret Özsoy yazdı:

Mühürlü ve hologramlı olsa bile yetkili kurum tarafından basıldıktan sonra, harflerin ve karakterlerin boya, kabartma vb. yollarla değiştirilmesi, kenar çizgisinin kesilmesi ve boyanması, plakanın folyo veya camla kapatılması, plaka üzerinde karakteri değiştirme potansiyeli olan çivi, vida gibi her türlü izinsiz müdahale ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Ve bu araçlar muayeneden kalmaktadır.

benim anladığım şoförler odasından plakayı aldıktan sonra üstüne hiç bir şey yapamazsın. Kenarlara vida sorun olmayacak gibi görünüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
benim anladığım şoförler odasından plakayı aldıktan sonra üstüne hiç bir şey yapamazsın. Kenarlara vida sorun olmayacak gibi görünüyor. 
Tamam da, App yi bile artik soforler odasi basiyor. Aracimin plakasina bakarsaniz ben onu soforler odasinda bastirdim mesela.
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:
Bir saat önce, Ali Ozan Yurtsever yazdı:

Tamam da, App yi bile artik soforler odasi basiyor. Aracimin plakasina bakarsaniz ben onu soforler odasinda bastirdim mesela.

Tamam işte artık bir standart olacak.Tüm odalarda buna uyacaktır. Bazısı app gibi bazısı standart basıyordu. Hepsinde mühür vardı ama karakter farklıydı.

''Türkiye'de araç plakası basımında tek yetkili kurum, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) olarak belirlenmiştir. TŞOF’un yine belirlenen karakterde harfler ve rakamlarının bulunduğu plakalar standart plaka olarak kabul edilmektedir.''

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever
29 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:
36 dakika önce, Ali Ozan Yurtsever yazdı:

Onlarda bu işe bir standart getirir diye düşündüm bu saatten sonra. Appyi basmalarına da anlam veremiyorum. Karşıyakada aracımın plakasını değiştirirken gittim şoförler odasına biraz kalın punto basar mısınız dedim, standarttır basamayız dedi (2 sene önce).

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

1,5 sene kadar önce yetkili plakacıda 3 farklı plaka fardı. 1 standart, 2 adet de app tarzı plaka. Standart dışı basmak için 30 TL fark istiyordu.

Geçen ay Atılgan SU nun plakaları için gittiğimde tek tip plaka gördüm.

Şoförler odasında boş plakaları veren görevli dış çizginin silinmesinin bile cezaya tabi olduğunu daha yeni 2 aracın ceza yiyerek yeni plaka almaya geldiğini söylemişti.

Şimdi böyle mutluyuz..

d14220d3e0ae1456c8bc68387956d379.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Plaka Çerçevesi bende yok ama daha geçen hafta Sivas-Antalya-Sivas yaptım ve Antalya'da da Kemer Antalya Manavgat Alanya  arasında git gel yaptım yaklaşık polis ve jandarma dahil olmak üzere 10 civarı çevirmeye girdim, her hangi bir sorunla karşılaşmadım.

Bayramdan sonra da muayeneye gireceğim bakalım orada problem olacak mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...