İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Amortisörlerin Duruşu Hakkında

Kenan Kantarcı

Recommended Posts

Kenan Kantarcı
(düzenlendi)

Merhabalar

Ön amortisörlerim kulenin biraz daha üzerinde duruyor, arada boşluk var. Bu bir sorun mudur acaba veya orijinal duruşu mu böyle?

Ayrıca arka amortisörlerimin de bu şekilde kule ile arasında boşluk vardı, usta böyle amortisör durmaz problem var dedi ve amortisör üst pulu ile amortisörün çelik borusu arasına tornacıda bir pul yaptırdı. Resimlerdeki boşluk arka amortisörler için gitti fakat o güne kadar yol tutuşuyla ilgili hiçbir problem yaşamamışken işlem yapıldıktan sonra dönüşlerde çizgi şeklindeki çukurlara girdiğimde yavaş hızlarda bile arabanın arkası savrulmaya başladı. (sanki dönerken birisi arabanın tekerlerini tutup yukarıya kaldırıyor gibi). Yüksek hızlarda da (60-70 km/h virajına göre) araba arkadan kendini bırakmaya başladı. Amortisörlerde yağ kaçağı veya patlak yok. Süspansiyon testi de yaptırmadım açıkçası ama öncesinde bir problem yoktu. Standart duruşu arada boşluk olacak şekilde ise arka amortisörlerdeki pulu söktüreyim. Müsait olan bir Mk4 fiesta sahibi arkadaş bagajdaki halıyı kaldırıp amortisörün üzerindeki plastik parçayı çıkartıp bir bakabilir mi boşluk var mı yok mu?

Teşekkür ederim

NOoydQ.jpg

a1A4a7.jpg

tarihinde Kenan Kantarcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Olması gerektiği gibi her şey. O gördüğünüz kauçuk takoz zaten vurmalarda sönümlemeye yardımcı oluyor.

Yorum bağlantısı
Kenan Kantarcı
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Olması gerektiği gibi her şey. O gördüğünüz kauçuk takoz zaten vurmalarda sönümlemeye yardımcı oluyor.

O zaman arka amortisörlerdeki boşluğun da bir amacı vardı demek ki. Yapılan müdahale aracın dengesini bozdu sanıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Kutay Çelikk

Herkese merhaba. Aklıma takılan bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Geçen ay aracın ön takımından ses geldiği için bazı parçaları değiştirdim.

- Amortisör bilyası

- Amortisör tablası/takozu

- Z rot

- Ön Tabla

Ses ciddi anlamda azaldı fakat sol önden hafif tümseklerden inerken tık diye ses geliyor. Bir de çukura düştüğüm zaman şiddetli bir tak sesi alıyorum. Sanki Amortisör görevini yerine getirmiyor gibi. Ustaya gösterdim sol amortisör patlak olabilir dedi ve net birşey söylemedi. Bana garip gelen şey ise şu fotoğraftan da anlayabileceğiniz üzere amortisörün üst kısmında çok fazla boşluk var bu arabalarda bu normal mi ? Yoksa ters giden birşeyler olabilir mi ?

sol.jpg

sag.jpg

Yorum bağlantısı
Kutay Çelikk
Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Amortisör takozu nerede ?

O galiba kulenin altına denk geliyor. Yoksa değiştirdim valla :D Takmıştır elbet usta bir yere.

İnan Çınar yazdı:

Teşekkür ederim ben bulamamıştım konuyu. Şimdi bu açtığım konuyu kaldırmam gerekir mi ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...