İçeriğe Yönlendir

Astra J Bixenon Mercek Montajı

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal
4 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Üstad maşallah çok yakışıklı olmuş, çok beğendim, 41 kere maşallah

Teşekkür ettim üstad :)

3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Berbat olmuş, kimse beğenmedi zaten. Ne biçim far bu böyle öğğkk

Valla sorma. Sen kargolanmış halini bi göreydin. Ne koliye giriyo, ne bişeye sığıyo :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
7 saat önce, Ferhat Yavuz yazdı:

maşallah orjinal gibi kaliteli duruyor

Tesekkur ederim :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Recep Güney

böyle bir şeyin maliyeti ne olur yaptırmak istesek,parçalar işçilik vs yuvarlak hesap? bir de astra da farı sökmek için tamponu da kısmen sökmek gerekiyor sanırım dimi?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
On 03.01.2018 at 23:15, Recep Güney yazdı:

böyle bir şeyin maliyeti ne olur yaptırmak istesek,parçalar işçilik vs yuvarlak hesap? bir de astra da farı sökmek için tamponu da kısmen sökmek gerekiyor sanırım dimi?

Kusura bakmayın mesajı yeni gördüm. Açıkcası kendi aracım haricinde kesilerek açılan farların riskini alamam hele ki Astra çok zor bir far :) Tamponu kısmen sökmek yeterli komple indirmeye gerek yok zaten başka nerede vida var bulamadım tamponun alt kısmında :D

Bu far için dışarıda sadece mercek montajı için 600-700 lira gözden çıkarmalısınız. Kesilerek açılması sıkıntı çünkü. Diğerleri ekstralar. Bende ekstra olarak 150 liralık orijinal çıkma led gündüz farları ve 700 liralık Audi D3S xenon kit bulunuyor. Bütçeniz neyse ona göre işlemler yapılabilir.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

3.3 ohm olur. Sağ ve sol far için birer adet. Akü den alınacak gerilim için istersen iki röle kullan. Sağ ve sol farın tüm çalışma akımı aynı olur o zaman

4.2 amper çekecek araç çalışır halde iken. 55 watt ampül araç stop halinde iken 3.9 amper çekiyor aşağı yukarı. Araç çalışınca 14 volt baz alalım, 250ma çekilen akım artsa, 4.15 amper yapar. Röleler de 200 ma çeker. 4.35 amper.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Güney

Sport astra ya cosmo far ı taksak direk nasıl olur.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bir saat önce, Recep Güney yazdı:

Sport astra ya cosmo far ı taksak direk nasıl olur.

Sadece mercek özelliğini kullanabilirsiniz afl, dönüş farı ve bixenon  selektör aktif olarak çalışmaz ve en az 3000 verirsiniz boş fara. Çıkmasını da ne kadar uyguna bulabilir bilmiyorum.

2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

3.3 ohm olur. Sağ ve sol far için birer adet. Akü den alınacak gerilim için istersen iki röle kullan. Sağ ve sol farın tüm çalışma akımı aynı olur o zaman

4.2 amper çekecek araç çalışır halde iken. 55 watt ampül araç stop halinde iken 3.9 amper çekiyor aşağı yukarı. Araç çalışınca 14 volt baz alalım, 250ma çekilen akım artsa, 4.15 amper yapar. Röleler de 200 ma çeker. 4.35 amper.

Tamamdır bunu bir deneyelim. Bizim önceki aldığımız 8 küsür ohm imiş ondan xenonlar ateşleyemiyordu sanırım.

Yorum bağlantısı
Recep Güney

1500 e çıkma bulmuştum.amacım şu anki fardan daha iyi bir aydınlatma elde etmek.ekstra başka bir beklentim yok.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
33 dakika önce, Recep Güney yazdı:

1500 e çıkma bulmuştum.amacım şu anki fardan daha iyi bir aydınlatma elde etmek.ekstra başka bir beklentim yok.

Emin olun çok daha iyi bir aydınlatma sahibi oluyorsunuz. Biz camları spiralle kestiğimiz için riskli bir durum. Farlar keşke kolay açılsa yardımcı olurdum.

Yorum bağlantısı
Recep Güney

Emin olun çok daha iyi bir aydınlatma sahibi oluyorsunuz. Biz camları spiralle kestiğimiz için riskli bir durum. Farlar keşke kolay açılsa yardımcı olurdum.
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.cosmo farlarda halojen ampul mü oluyor peki bilginiz var mı? Yoksa zenon gibi balast ampul falan ekstra birşey mi oluyor? Açıkçası cosmo farı alıp direk aracımda takıp kullanabilirmiyim ekstra bir işlem gerekir mi merak ettiğim bu.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.cosmo farlarda halojen ampul mü oluyor peki bilginiz var mı? Yoksa zenon gibi balast ampul falan ekstra birşey mi oluyor? Açıkçası cosmo farı alıp direk aracımda takıp kullanabilirmiyim ekstra bir işlem gerekir mi merak ettiğim bu.
Bixenon mercekli xenon ampul takiliyor. Selektor isi icin islem gerekiyor.
Yorum bağlantısı
Recep Güney
Bixenon mercekli xenon ampul takiliyor. Selektor isi icin islem gerekiyor.
Anladım teşekkür ederim
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Metin Akbal
On 11.01.2018 at 10:50, Servet Aydın yazdı:
3.3 ohm olur. Sağ ve sol far için birer adet. Akü den alınacak gerilim için istersen iki röle kullan. Sağ ve sol farın tüm çalışma akımı aynı olur o zaman 4.2 amper çekecek araç çalışır halde iken. 55 watt ampül araç stop halinde iken 3.9 amper çekiyor aşağı yukarı. Araç çalışınca 14 volt baz alalım, 250ma çekilen akım artsa, 4.15 amper yapar. Röleler de 200 ma çeker. 4.35 amper.

@Servet Aydın, @Mehmet Ozyurek abiler ile @Mustafa Arıkan sayesinde ariza isigi sorununu da cozmus olduk. Kendilerine tesekkurlerimi sunuyorum buradan [emoji4] 

Once arizamiz su idi. Ariza isigi yakiyordu xenonlar. Ayrica kapasitor olmadanda komple seri sekilde titreme yapiyordu, kapasitor koyunca ilk acilista titriyordu ve duzeliyordu. Bende arabayi calistirmadan farlari yakiyordum balastlarin ve ampulun omrunde sikinti olabilirdi. Elimdeki xenon kit cok degerli oldugu icin bir cozum bulmaliydik.

3.3 ohm 50 watt. Direnci alidayıdan aldim. Turkiye de 20 lira alti kargo yapan elektronikci bulamadim. 3.4 dolara aldim kargo dahil.

b3487741e12e7b510b734e1e24b7bf3d.jpg

Ilk etapta roleyi iptal etmistim. Ben direnci seri baglayacaktim sonra paralel baglanmasi gerektigi bilgisini aldim. Roleleri soktum direnci paralel bagladim farlar titrerldi ve sondu calismadi. Kontrol ettigimde gunduz farlari park moduna gecen arabanin ne gunduz fari ne park yaniyordu.

Sonra direncin mantigini aladik. Bizim hatamiz xenona direk paralel baglamak oldu. Yani direncin bir tarafini far soketinin artisina, diger tarafini eksi tarafina ekledik. Araba direnc ile beraber farlar 85 watt cekmis oldu roleyi takmadan. Mantigi kavradiktan sonra roleyi taktim ve sonuc tamam ne titreme ne ariza isigi. Bu sekilde 50 watt degerine tamamlamis olduk.

e1dca90489200c9644780106de57fb2b.jpg

Kablolar kotu gorunuyor sonra toparladik tabi [emoji4]

7b1d5590cd4d309b84787afa7861feac.jpg

Roleye de 15 amper sigorta koyduk ve sorunu asmis olduk.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yuh :D

Dirençler ile balastlar paralel. Bide bana diyonuz arabayı yakacak diye

Kaç sigorta attı denerken söyle hele

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
15 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Valla sigorta atmadı :D Aklı verdin ama biz eksik almışız. Gücü yetmedi sanırım beyinden direkt kapattı farları. Anormal bir durum yok şu ana kadar çalışıyor herşey.

Patlama videolarına arabamı eklemediğim için sevindim :dance3:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Yok yok.. kafası karışmış yazarken.

Sistemden gelen hat sadece dirence giriyor ve rölenin 86 nolu pinini tetikliyor.. 

Röle aküden besleniyor dolayısı ile balastlar aküden enerji alıyor.. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Düzelteyim bi karışıklık olmuş :D

Şİmdi arabada xenon balastları ve kapasitör vardı. Kapasitör olmadan seri şekilde titreme vardı ve hiç yanmıyordu. Kapasitör varken araç çalışırken farı açınca titreme oluyordu ama geçiyordu bende arabayı çalıştırmadan farları yakıp öyle çalıştırıyordum. Titremeyi geçirir belki diye röle taktım yine geçirmedi.

Sonra direnç aldık. İlk başta röleyi iptal ettim balast ve direnci bağladım, farlar ateşlemeyi yapar yapmaz söndü ve çalışmadı. Bu şekilde araçtan 85 watt çekmiş oldu. Ayrıca arıza ışığı da sönmedi. Balasti söktüm ve araya röle bağladım. Röle aküden besleniyor, Sonuç olumlu. Arabadan 50 küsür watt çekmiş olduk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yok yok.. kafası karışmış yazarken.
Sistemden gelen hat sadece dirence giriyor ve rölenin 86 nolu pinini tetikliyor.. 
Röle aküden besleniyor dolayısı ile balastlar aküden enerji alıyor.. 

Yok, yazım hatası yok. İlk yaptığı anı anladım ve bana birini anımsattı :D
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Yok, yazım hatası yok. İlk yaptığı anı anladım ve bana birini anımsattı :D

Kim acaba... :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...