İçeriğe Yönlendir

Yoğuşmalı Kombi ?

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın

Valla @Mehmet Göktürk hocamın yaptığı hesap kafamı karıştırdı o yüzden 2  -3 gün 50 derecede devam edeceğim kesin m3 hesaplayacağım daha sonra 55 dereceye çıkartacağım. Doğalgazdan azaltalım derken elektrikten de gol yiyecez ama oda termostatı her türlü elektrik konusunda avantajlı sanırım. Çünkü termostat olmadığında 7-24 kombi sirkülasyon pompası aktif çalışıyor termostat da sadece aktif olduğu zamanlarda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Arif Aykın yazdı:

Valla @Mehmet Göktürk hocamın yaptığı hesap kafamı karıştırdı o yüzden 2  -3 gün 50 derecede devam edeceğim kesin m3 hesaplayacağım daha sonra 55 dereceye çıkartacağım. Doğalgazdan azaltalım derken elektrikten de gol yiyecez ama oda termostatı her türlü elektrik konusunda avantajlı sanırım. Çünkü termostat olmadığında 7-24 kombi sirkülasyon pompası aktif çalışıyor termostat da sadece aktif olduğu zamanlarda.

pompa otomatik çalışır su sıcaklığı 40 derece galiba olunca durur.  termostatla ilgisi yok.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Bu resim aslında zaman ayarlı termostat faydasını gayet iyi anlatmış.

bLXXJ0.jpg

10 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

pompa otomatik çalışır su sıcaklığı 40 derece galiba olunca durur.  termostatla ilgisi yok.

Termostat taktığımdan beri termostatdan çalış konutu gelmediği mühletçe pompa aktif değil. Termostat yokken ne zaman mutfağa çıksam hiç pompanın çalışmadığını farketmedim. Her zaman çalışıyordu o yüzden bu şekilde bahsettim.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

not: baymak ın bi modelinde galiba 3 dk kuralı koymuşlar yazılıma.

4 dakika önce, Arif Aykın yazdı:

Bu resim aslında zaman ayarlı termostat faydasını gayet iyi anlatmış.

bLXXJ0.jpg

Termostat taktığından beri termostatdan çalış konutu gelmediği mühletçe pompa aktif değil. Termostat yokken ne zaman mutfağa çıksam hiç pompanın çalışmadığını farketmedim. Her zaman çalışıyordu o yüzden bu şekilde bahsettim.

Olabilir. bu da bir akıllı tasarruf. bende öyle birşey olmadı. olursa iyi ama.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Şimdi, Tahir İlter yazdı:

Belli aralıklarla pompa duruyor galiba. Kendini dinlendirme gibi.

Kendini dinlendirme tabikide 7-24 değilde 7-20 dir mesela sonuçta ev ısısını peteklerden aldığı geri dönüş su sıcaklığına göre kontrol ediyor termostat olmadığında mesela ben termostat yokken 40 derecede ayarlıyken geceleri 23 23.5 dereceleri gördüğüm oluyordu buda suyun geri dönüş sıcaklığını kontrol edip düştüğünden sürekli kombi çalışmasından kaynaklıydı diye düşünüyorum.

5 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

not: baymak ın bi modelinde galiba 3 dk kuralı koymuşlar yazılıma.

Bu 3 dakika pompa şartımı yapmışlar yazılımda.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Eskiden kombili konuları hiç açmazdım şimdi noktasına kadar okuyorum :D

Bu yıl sobadan, buderus gb062'ye transfer olduk...

Sobadan sonra bildiğin çağ atlama oluyor. Gaz açılmadan önce kurmuştuk sobayı vedalaşmaya kıyamadığımız için hala sökemedik emektarı.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
On 01.12.2017 at 11:30, Mehmet Göktürk yazdı:

bu tablo bence her şeyi açıklıyor ama fahrenayti celciusa çevirmek gerek. bi de altta "inlet water temperature" demiş.  ben petekten gelen suyun sıcaklığı olarak anladım bunu ama onu nereden bileceğiz? biz kombiden çıkan suyu belirliyoruz sadece. dönüş sıcaklığı petek sayısına göre değişir ama ustalara sorarsak 15 20 'C düşerek döner diyor. bu durumda 20 'C düşmüş farz etsek kombiden su çıkış sıcaklığını tabloya göre 48 'C civarı sabitlemek gerekiyor. Gerçi neden 83 'F işaretlenmiş onu da anlamadım ama en yüksek verim alınan nokta demek istiyor gibi geldi. Yani 48 iyidir tabi ev ısınıyorsa :) ısınmıyorsa mecburen artıracaksınız yani ev yoğuşmalı kombi için uygun değil demek. 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Okuduğum yazılardaki verilerin çoğu 50 'c de kombiyi çalıştırın kombiye dönüş sıcaklığı evin  büyüklüğüne göre 30-35 arasında olur ve buda yoğuşma için en verimli çalışma aralığı oluyor diye yazıyordu.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Aslında gözlemleyerek hangi aralıkta en verimli yoğuşma olduğu anlaşılabilir. Örneğin 50 derecede 5 saat boyunca çalıştırıp atık suyun miktarına bakılır. Sonra 55 derecede 5 saat atık su miktarı vb. yaparak en fazla atık su hangi aralıktaysa en verimli yoğuşma aralığı bulunabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Ben de Baymak kullanıyorum. Eğer modülasyon su sıcaklığına göre yapılıyorsa yani AMBON değeri 1 ise pompa hiç bir zaman durmaz. Sadece su sıcaklığı ayarlanan değerin üzerine çıkarsa gaz kesilir ve süresi 3 dkdır. Eğer 3 dk da su sıcaklığı düşmezse tekrar 3 dakikadır. 

Kendi kombimde iki tane şifreyle en dip programlara kadar girebiliyorum artık. Buradan PM değerlerini değiştirebiliyorum. Şu an kombiye hükmedebiliyorum. :biggrin:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

Nevşehirdeki, yerden ısıtmalı, 160 metrekare ev için
Kaçlık, nasıl, ne marka kombi almalıyım ?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
8 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaç metre boru var belli mi, senin ev mi? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
33 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

hamam işletirsin o derece. o evde doğalgaza güç yetmez

Yorum bağlantısı
Koray Demir
23 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Emmi Boş alma da ne aliyosan al.

Sebebi nedir? Dünya devi Buderus ile aynı mekaniğe sahip (Bosch çatısı altında Manisa’da üretiliyor) hatta incelediğim zaman çoğu parçasında plastik yerine çelik ve kaliteli malzeme (alaşım eşanjör, wilo pompa vs.) kullanıldığını gözlemledim. Artık fayda maliyet oranından ötürü Viessmann da önermiyor kimse.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
7 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Merkezi sistemi mumla arayacaklar kesin 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Araştırdım belli değil.. 

Ulaşamayacağız bu bilgiye.. 

Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

565 dolarlık kömür istiyorlar bu sene 

565x7=3955 TL. 

Bu paraya ısıtırım heralde diye düşünüyorum.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

yerden ısıtmada düşük sıcaklık kullanılır. Alev modülasyonunu su sıcaklığı ve oda termostatı  ile yapabilmesi bence en önemlisi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Merkezi sistemi mumla arayacaklar kesin 

Muhtemelen.. Ya nasip..

10 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

yerden ısıtmada düşük sıcaklık kullanılır. Alev modülasyonunu su sıcaklığı ve oda termostatı  ile yapabilmesi bence en önemlisi.

hımm.. otomatik dereceli mi olun.. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Koray Demir yazdı:

Sebebi nedir? Dünya devi Buderus ile aynı mekaniğe sahip (Bosch çatısı altında Manisa’da üretiliyor) hatta incelediğim zaman çoğu parçasında plastik yerine çelik ve kaliteli malzeme (alaşım eşanjör, wilo pompa vs.) kullanıldığını gözlemledim. Artık fayda maliyet oranından ötürü Viessmann da önermiyor kimse.

koray bey Ben Memnun degilim.En basiti altinda su basinci dustugunde ilave yaptigin vida bile iki cevirmede kirildi. fikir sormuslar sahsi fikrimi belirttim. ha belki cok mukemmeldir ama bem sevmedim. (sahsi fikrimdir kimseyi baglamaz)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Demirdöküm kullanıyorum oda termostatlı kablosuz gayet ideal doğalgaz faturası ödüyorum şu ana kadar üzmedi hiç beni çok şükür. Yerden ısıtmalı değil tabi benimki. 120 metre kare net kullanım alanı. 850 tl doğalgaz faturası veriyorum her sene hemen hemen

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Hımm ayrıca satılan bir ünite imiş.. Ama kombinin buna uyumlu olması gerekir değil mi. 

Evet arkadaşlar.. biraz daha net cevaplar alabilir miyim.. 

Nevşehir'deki yerden ısıtmalı 160 metrekare evine şunu almalısın tarzı bir yorum mümkün değil mi ?

4 saat önce, Arif Aykın yazdı:

Demirdöküm kullanıyorum

Benim de kullandığım şofben demirdökümdü.. çok güzel çalışıyordu.. 

Şubatta almıştım.. Doğalgazlı.. Bu durumda onu da satacağım. ihtiyacı olana satarım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...