İçeriğe Yönlendir

Orjinal ve Çakma Parça Karşılaştırma

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Mercedes Benz aşağıdaki testte orjinal ve çakma fren balatalarını karşılaştırıyor. Test başında araçtan ayrı yapılan testlerde 160km'den 100km ye maksimum güçte frenleme yapılıyor. Bu esnada 840derece ısı oluşuyor ve iki balatanın karşılaştırması yapılıyor.

Araç üstünde yapılan testlerde ise 100km hızdan 0'a iniliyor. Burada da orjinal ve çakma parçaların karşılaştırması gözüküyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Peki hangi çakma parça? Sanki biraz orjinal olmayan parçalar bu şekilde olur imajı verilmek istenmiş gibi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kaç para imiş farkları, mersolarda hella iyi satılıyor. 35 Tl civarı balata

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Daha genc zamanlarimizda bmw m3 uzerinde yaptigimiz bazi ekstra modifikasyonlara fren sisteminden basladik ve brembo kullandik. Fakat (bizim arac icin mi boyle, yoksa o donem icin bahsi gecen iki marka acisindan mi bilmesem de) balatalari birkac markada degistirip deneyince ferodo balatalarin daha kisa mesafede araci durdurdugunu farketmistik. Isi meselesini bilemiyorum. Fakat hem brembo, hem ferodo da tozda yoktu. Denedigimiz diger balatalarin hepsinde tozdan jantlar karariyordu. Bu video biraz baska amac adinmis gibi geldi bana.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

kaç para imiş farkları, mersolarda hella iyi satılıyor. 35 Tl civarı balata

35 e alınan yine iyi fiyat performans olarak. Ben 1000 lira verdim textar aldım ön arka arka disk balata. Yıldızlı orjinali 1500 lira felandi. Keşke 500 daha verip yıldızlı alaydım. Ötüyor şuan düşük hızda. Aspest kalktı ondan diyor parçacı. Değişecekler de bir daha işçilik vermek istemiyom. 

Bu arada o kadar kizaracak bı frenleme için artık gerçek amg bir makina lazım. Yoksa CLa amg paket 1.5 dizel motorla ne hizlancak da ne duracak.

Ben disk balata değişmeden önce orjinal disk ile 250 de frene oturur güvenli mesafede dururdum. Ama balatalar ne tuterdi o başka :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Tanam orjinal cogu zaman iyidir de orjinalden daha iyisini yapan markalar da var. Ayni sekilde cok ama cok dandik markalar da var. Ki zaten sanki fren diskini mercedes kendisi mi uretiyor?

Mercedesin boyle bir sey paylasmasini mercedese yakistiramadim acikcasi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Orjinal demek Çağlar'ın ibretlik tespiti ile bantdan çıkan parça demektir. Bir tane orjinal parça takan yetkili, yetkisiz firma yok piyasada.

3 yıl silecek aşınmaz, sonraki her iki ayda aşınır. İlk yakıt filtresi 40.k tık demez, sonraki 20.de şişer vs

Diskin nar gibi kızardığı hızları ancak f1 pistinde görürüz. Normal araçlar nerde öyle kor yapabilecek diski?

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
8 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

nerde öyle kor yapabilecek diski?

pistte denesek mi?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

pistte denesek mi?

KA ile girelim, standart test

Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)

Özellikle fren tertibatında yan sanayi almak bana saçma geliyor.

Yok frenimden ses geliyo diskim bozuldu vs. Ne gerek varki hayati bir konudur fren. Orjinalini alırım ne diye başımı ağrıtayım gerek varmı bu tür şeylere.

Farklı firmalara üretim yaptırabilirler bu çok normal ticari konuda kazançlı çıkmak ister firmalar. Forddan parça aldığımda farklı marka olması durumunda bana "bu yan sanayi değil bizim ticari anlaşmamızdan dolayı işimizi yaptırdığımız firmadır orjinal özelliklerini taşır" demesi yeterlidir.

İlla üzerinde fordun logosu olması gerekmez. Onay veriyolarsa sorun yok.

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
37 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

KA ile girelim, standart test

olmaz orantısız olur ondakiler modlandı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
4 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Orjinal demek Çağlar'ın ibretlik tespiti ile bantdan çıkan parça demektir. Bir tane orjinal parça takan yetkili, yetkisiz firma yok piyasada.

3 yıl silecek aşınmaz, sonraki her iki ayda aşınır. İlk yakıt filtresi 40.k tık demez, sonraki 20.de şişer vs

Diskin nar gibi kızardığı hızları ancak f1 pistinde görürüz. Normal araçlar nerde öyle kor yapabilecek diski?

+999

orjinal banttan çıkma disklerden alacağım bende, orjnali 185 bindir sağlam, balatasıda öyle, banttan çıkan malzeme kesin daha iyi bencede, sonrası 2. sınıf...

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

şuda bir gerçek bir çok firma özellikle türkiyede oem olarak alıyor tedarkiçiden tabi bazı kıriterlerde mesala fordun kısmi tedarikçisini biliyorum aynı firma aynı ürünü kendi markası ve  isim hakkı olarak kullandu 4 markada da satışa sunuyor .

Yorum bağlantısı
Oğuz Özkeskin

Siyah mercedesteki fake olduğunu demek istemişler amma siyah mercedeste frene tam asılmıyor beyazdaki gibi, yarım basma ve hafif çekmeler var sanıyorum.. Orjinal parça konusunda kimsenin itirazı yok amma bu testin araçlarla yaptıkları test fake test siyah araçta kullandıkları fake parçalar gibi.

Ayrıca bu testin amacı nar gibi kızaran değil tutma mesafesi ve aşınma ve sonrasında oluşacak fren sorunları için yapmışlarda kendi testleri de çakma..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Herkes bu testin oluşma ihtimalini vermemiş ancak bir düşünün, MB bu işi test etmeden videosunu yayınlar mı? Biri kanıtlasa MB'nin aksini, alacağı ithamları düşünebiliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mersoya bişi olmaz, kilyo motorunu 200 bin Tl ye satıyor daha ne olsun

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Banttan çıkan parçayı daha sonra serviste de bulamıyoruz.
Ben 400 lira verip orjinali disk almıştım. O da 3 ayda yamulmuştu.
Trw ondan iyiydi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Herkes bu testin oluşma ihtimalini vermemiş ancak bir düşünün, MB bu işi test etmeden videosunu yayınlar mı? Biri kanıtlasa MB'nin aksini, alacağı ithamları düşünebiliyor musunuz?
Onlarca fake 4x4 testleri yapıyorlar. Birbirlerine çamur atan.
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Uzun bir yokuşta aşağı doğru fren yapa yapa inildiğinde disklerinden duman çıkan araçlar görmüştüm.

Orijinali çok pahalı olduğu için TRW, ATE, Zimmermann gibi disk ve balata markaları kullandım. Bir problem görmedim. Ama aile aracı kullanıyorum. 90-100km/h gidiyorum. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sakar geçidinde gördüm ben de, yandı yanacaktı Doblo. Nasıl indiyse artık.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...