İçeriğe Yönlendir

Halk Aracı Jetta 1.2 TSI Comfortline

Tevfik Işık

Recommended Posts

Tevfik Işık

OvppgD.jpg

oXRRD9.jpg

Son susturucu kazanini ve egzoz ucunu isiya dayanikli mat siyah spreyle boyadim.

albZqg.jpg

dvAV47.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
(düzenlendi)
On 26.02.2018 at 21:17, Köksal Yılmaz yazdı:

109 bg dizel focusta 240-245 nm tork var, 175 ile fark muhakkak vardır. 

Benzinli araç için oldukça güzel değerler. Araç kaç kg?

Arkadaşımda focus mk2.5 dizel  var 109 beygirlikten. Aracın gaz tepkileri çok iyi. Gaza yüklenince uçacam sanıyosunuz  ama 1.2 tsi ye yetişemiyor. Hatta arkadaşımda octavia 1.2 tsi var 86 bg olan model. Yine de octi dizel focusu 0 dan yapılan hızlanmalarda geçiyor. Defalarca denedik. Octavia ile ben de kalktım bir iki sefer. Bende 1.6 multijet egea var. Ben geçtim ama çok da fark açamadım. Kısacası turbo dizel ani gelen tork nedeniyle iyi hissettiriyor ama devir bandının tamamını kullanmaya başlayınca turbo benzinli çok daha iyi.

tarihinde Fatih Mehmet Uslu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

benzinli tsi ilerde devir var dizel erken bitiyor ama gücle bitiyor. benzinli olan tsi uzayıp gidiyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
benzinli tsi ilerde devir var dizel erken bitiyor ama gücle bitiyor. benzinli olan tsi uzayıp gidiyor.
1500 devirde titriyor, 2000 altı kurum bağlıyor, 2500d bağırıyor [emoji3] hangi devirde kullanacağını şaşırıyor insan
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
(düzenlendi)
10 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

1500 devirde titriyor, 2000 altı kurum bağlıyor, 2500d bağırıyor emoji3.png hangi devirde kullanacağını şaşırıyor insan

yeni nesile göre yazdınız bunları benim 1,9tdi göre degil bu yazılanlar.

tarihinde Okay Kaygusuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
2 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

1500 devirde titriyor, 2000 altı kurum bağlıyor, 2500d bağırıyor emoji3.png hangi devirde kullanacağını şaşırıyor insan

orda çok ince bir devir bandı var hah işte orada kullanacaksın 2000 ile 2050 devir falan :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

EU5 ve EU6 motorlarla birlikte gelen Dpf belasi zunden dizel devri benim icin bitmistir. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
3 saat önce, Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Arkadaşımda focus mk2.5 dizel  var 109 beygirlikten. Aracın gaz tepkileri çok iyi. Gaza yüklenince uçacam sanıyosunuz  ama 1.2 tsi ye yetişemiyor. Hatta arkadaşımda octavia 1.2 tsi var 86 bg olan model. Yine de octi dizel focusu 0 dan yapılan hızlanmalarda geçiyor. Defalarca denedik. Octavia ile ben de kalktım bir iki sefer. Bende 1.6 multijet egea var. Ben geçtim ama çok da fark açamadım. Kısacası turbo dizel ani gelen tork nedeniyle iyi hissettiriyor ama devir bandının tamamını kullanmaya başlayınca turbo benzinli çok daha iyi.

Dizelcilerin büyük yanılgısı. 500rpm'lik bir aralıkta tork gelince uçacağım sanıyorlar. :) 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
53 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Dizelcilerin büyük yanılgısı. 500rpm'lik bir aralıkta tork gelince uçacağım sanıyorlar. :) 

Daha güzel işte, düşük güçte yüksek mutluluk. 200 km ile gitmek yerine 200 km ile gittiğini sanmak farkı gibi :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
16 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Daha güzel işte, düşük güçte yüksek mutluluk. 200 km ile gitmek yerine 200 km ile gittiğini sanmak farkı gibi :)

Az yaktığını da düşünürsek, mantıklı aslında. :) 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Dizelcilerin büyük yanılgısı. 500rpm'lik bir aralıkta tork gelince uçacağım sanıyorlar. [emoji4] 

Dizel alma sebebim.
140-150 km/ hız’da ortalama 5.5-6 litre arası yakması da ikinci sebebim.
Gidiyormuş gibi yapsın yeter, uçmasını beklemiyorum.
Çoğu yerde kalkış haricinde 1.6 atmosferik benzinlilere yeniliyorum, gücü çabuk tükendiği için.
Yine de değiyor.
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Yüksek rüzgarlı bir havada git gel yapmak zorunda kaldım, birazda hızlı git gel yaptım 6.5 lt yaktım bizim civciv ile [emoji5]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Dizelin atik olmasının sebebi genel olarak yüksek tork ve alt devirlerdeki torkun benzinlilere göre yüksek olması. Bu da ister istemez canlı bir motor anlamına geliyor. Ancak devir kısa olması sebebiyle uzun soluklu koşamıyor. O sebeple ara hızlanmalarda benzinlilerden iyidir ama uzunda benzinlilerin gerisinde kalır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
On 02.04.2019 at 15:38, Tevfik Işık yazdı:

EU5 ve EU6 motorlarla birlikte gelen Dpf belasi zunden dizel devri benim icin bitmistir. 

Şehir içi ağırlıklı kullanan 1.6 jetta kullanıcılarının klasik sorunu :)
Sık sık dpf uyarısı veriyor araç ve 4. vites sabit devirde 5-10 dk kullanmak gerekiyor, araç bu şekilde kendini nekadar temizleyebilir oda ayrı bir konu.

Sakın kullanmayı seven ve kısa mesafe kullananlar için yeni nesil benzinli motorlar bence en mantıklı seçenek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tevfik Işık

Son tuketim verilerim:

Sehir: Bursa

Gecilen km:835

Alinan yakit:51.5 lt

Ort tuketim:6.1

Ortalama hiz: 31km

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Jettanın yakıt tüketimini seviyorum.
Bendede yarım depo yakıt var şuan 450-500 km arası yol yaptım yarısı uzun yol şuan 6,5 lt cıvarında tüketim.  Uzun yolsa sakin şehir içindede canım istediği gibi kullanıyorum arada sakın arada seri.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tevfik Işık
(düzenlendi)

6DljbN.jpg

odYJmk.jpg

BORjnv.jpg

Bursa istanbul( beylikduzu) bursa guzergahinda elde ettigim deger. Uygun yerlerde cc 105e sabit, klima hep acik ve biraz da istanbul trafigi...

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Tüketim çok başarılı.Fiesta 1.4 TDCi kullanıcısı olarak almayı düşündüğüm ama uzun zamandır dizel kullanmış olmanın tereddütü ile bende kararsızlığa neden olan araç jetta.Aslinda alıp bir wv deneyimim olsun diyorum ama hayırlısı bakalım. Aracınızla kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
14 dakika önce, Yusuf Taş yazdı:

Tüketim çok başarılı.Fiesta 1.4 TDCi kullanıcısı olarak almayı düşündüğüm ama uzun zamandır dizel kullanmış olmanın tereddütü ile bende kararsızlığa neden olan araç jetta.Aslinda alıp bir wv deneyimim olsun diyorum ama hayırlısı bakalım. Aracınızla kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

1.2 jetta ile ekonomik sürüş yapmak tamamen sürcü ile alakalı bir durum. Geçen ay sürekli Rize- Trabzon arası gidip geldim çoğunlukla araç 4-5 kişi ve klima açık 36 kuruş yakıyordum.
Şuan şehir içinde klima açık kullanıyorum 55 kuruş yakıyorum.
Klima kullanmadığım ve şehir içi ve dışı karışık kullandığımda 45 kuruş cıvarında dolaşıyorum. Dikkatli kullanımda bu değerleri çok az daha aşa çekmek mümkündür ama 10 kuruş cıvarı yukarı çıkarmak hiçte zor değil ;)

Birde 1.4 ve üstü araçlara göre mtv avantajıda var. 6 aylık 168 tl ödüyorum şuan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Evet mtv avantajı, sedan olması, wv olması aklımı çeliyor zaten.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben size şöyle bir örnek vereyim fikir oluşması adına.
Kocaeli Darıca da yaşıyorum. Memleket Adana. Darıcada evimin önünden Adana da annemin evinin önü 903 kilometre.

Daha önce 1.2 TSİ Jetta kullanıyordum şimdi 1.6 tdi Golf.
İkisinin de deposu 55 litre. Evimin yakınında istasyon var depoyu tam doldurur yola çıkarım.

1.2 TSİ Jetta ile 55 litre benzin ile 903 kilometreyi 100-110 bandında seyrederek annemin evine varıyorum. Çeyrek depodan çok az benzinim kalıyor. Onunla da şehir içi 200-250 km yapmıştım. Yol bilgisayarı kalan menzili 30 kilometre gösteriyordu tekrar doldurduğumda. Toplamda 1100-1150 kilometre mesafe kat etmiş oluyordum.

Bu bayram 1.6 Tdi ile 55 litre mazotu alarak yola çıktım. 903 kilometreyi 110-150 bandından seyrederek annemin evine vardım, çeyrek ile yarım depo arası mazotum kaldı. Onunlada şehir içi 295 kilometre yaptım. Kalan menzil yine 30 kilometre gösterdi. Toplamda 1200 kilometre mesafe kat etmiş oldum.

Buradan çıkacak sonuç; dizel bana aynı yol için depoda 30 TL kazandırdı, süre olarak Jetta ile 11 saatte gittiğimi Golf ile 9 saatte gittim.

Ha Golf ile 100-110 bandında seyretsem gideceğim mesafe 200 kilometre kadar artacaktı. Süreye tercih ettim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Boyut olarak jetta ile golf arasında yakıt farkı var ama.
2. araçtada 1.6 dizel ve 1.2 benzinli modelinde golf bir tık daha az yakıyor.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Boyut olarak jetta ile golf arasında yakıt farkı var ama.
2. araçtada 1.6 dizel ve 1.2 benzinli modelinde golf bir tık daha az yakıyor.

Jetta kaç kilo?

Jettayı 1350 diye hatırlıyorum. Golf 1280 idi yanlış hatırlamıyorsam.

Ben aslında dizel ile TSİ arasında sanılan kadar fark olmadığını göstermeye çalıştım.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
11 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Jetta kaç kilo?

Jettayı 1350 diye hatırlıyorum. Golf 1280 idi yanlış hatırlamıyorsam.

Ben aslında dizel ile TSİ arasında sanılan kadar fark olmadığını göstermeye çalıştım.

O konuda fikrim yok. Ben fabrika verilerine baktım. Boyut ve tasarımdan dolayı rüzgar dirençleri farklı olduğu için yakıtı daha azdır golf'un ;)

Aynı durum(sakın kullanımda) 1.2 ile 1.6 jetta'da çok ucuk yakıt tüketimi farkı yok. Hatta benzer kullanımda şehir içinde 1.6 jettala ben 1.2 ile benzer lt olarak tüketim yapıyorum. Üst devir ve yüksek hız kullanımlarında fark çıkıyor.

Yeni nesil turbolu benzinli araçların sakın kullanımda tüketimleri birçok araçta üzmüyor ama biraz zorlayarak kullanınca 2 katına yakında yaktırmak imkansız değil sadece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
4 saat önce, Yusuf Taş yazdı:

Bence jettayla dogru bir tercih yapmis olacaksiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...