İçeriğe Yönlendir

Elektrikli veya Hybrid Otomobillere ÖTV Var mı? Yok mu? Olur mu?

Mehmet Ali Aslan

Recommended Posts

Mehmet Ali Aslan

Tesla uzaya çıktı biz elektrikli araçlara ötv zammı geldi mi?, geliyor mu?, gelecek mi?, geldi haberimiz mi yok! derken meclisten geçen torba kanununa göre elektrikli veya hybrid otomobillere ötv zammı geldi ZANNETTİK. Ama zam gelmeyecek demek te değil! çünkü hükümet dilediğinde ilgili yasada geçen oranlarını uygulayabilir. Ben bu kadar yorumlar iken aşağıdaki videoda daha fazla yorum ile bir video paylaşıyorum izleyebilirsiniz. veya bu mesajın altına sizde düşünceleriniz yazabilirsiniz. okuyan arkadaşlara teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

neden buraya yazmıyacağız?

pardon yazabiliriz demişsiniz.

bilmediğimiz birşey var mı? reklamı tıklayalım mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Aslan

reno'nun elektiriklisine de yorum yapmış o kısma değinmedim merak edenler izleyebilir

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

distribütörler havadan nem kaparak zammı yaptı bile. mtv konusunda bir açıklma avardı basın onu ötv diye de aldı yayınladı falan, tesla da uzayda kayboldu zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Hybritlerde standart ÖTV, bir alt dilimden MTV, Elektriklilerde %3 ÖTV ve 0 MTV var diye biliyorum. Tabi şimdilik.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

fiyatlar her zaman aynı banta tutulacak şekilde bir ayarlama yapılır. Yeni B sınıfı araç neyle çalışırsa çalışsın 100K TL olacaktır.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu
Recep Selim Kaya yazdı:

Hybritlerde standart ÖTV, bir alt dilimden MTV, Elektriklilerde %3 ÖTV ve 0 MTV var diye biliyorum. Tabi şimdilik.

Ötv tam aynı değil. 1600-2000cc kategorisinde ama toyota nüfuz etmiş, 1800cc’yi geçmeyip elektrik motoru 50kw’ı geçenler diye ayırmışlar. Bunlarda %50 sınır ötv matrahı 135 bin tl. Sadece içten yanmalılarda %50 sınır ötv matrahı 130 bin tl. gerçi şu an toyota hibritlerin hepsi 135 bin tl’yi geçti. 

ama az yakan arabaya az mtv işlemiyor. Esas sorun bu. Devlet yakıttan kısdığını mtv’den alıyor. 1800cc mtv’si veriyorsun. İlk tescil tarihi olayı var. Onda da yüksek olana girdi arabalar. 129.900tl ile sınır. Şu an 1600-1800 mtv’si 3550tl (üst kademe)

sadece egzoz muayeneden muaf. 

araba 1.8 motorun güç avantajını değil, verimlilik avantajını kullanıyor ama devlet ben paramı alırım arkadaş diyor. Toyota hibritte başı çeken üretici olarak daha fazla baskı kurmalı. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ötv tam aynı değil. 1600-2000cc kategorisinde ama toyota nüfuz etmiş, 1800cc’yi geçmeyip elektrik motoru 50kw’ı geçenler diye ayırmışlar. Bunlarda %50 sınır ötv matrahı 135 bin tl. Sadece içten yanmalılarda %50 sınır ötv matrahı 130 bin tl. gerçi şu an toyota hibritlerin hepsi 135 bin tl’yi geçti. 

ama az yakan arabaya az mtv işlemiyor. Esas sorun bu. Devlet yakıttan kısdığını mtv’den alıyor. 1800cc mtv’si veriyorsun. İlk tescil tarihi olayı var. Onda da yüksek olana girdi arabalar. 129.900tl ile sınır. Şu an 1600-1800 mtv’si 3550tl (üst kademe)

sadece egzoz muayeneden muaf. 

araba 1.8 motorun güç avantajını değil, verimlilik avantajını kullanıyor ama devlet ben paramı alırım arkadaş diyor. Toyota hibritte başı çeken üretici olarak daha fazla baskı kurmalı. 

Zaman içerisinde değişebiliyor tabi. Ben mesajı göndereli 3 seneye yaklaşmış. :good1: Mesajımın tarihinden 3 ay önce dolar 3,85 'ti mesela.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar Bayur yazdı:

distribütörler havadan nem kaparak zammı yaptı bile. mtv konusunda bir açıklma avardı basın onu ötv diye de aldı yayınladı falan, tesla da uzayda kayboldu zaten.

yeni öğrendim, uzayda kaybolan tesla içinde süperman filmindeki kristal benzeri malzeme ile data bank konmuş, data saklama ömrü teorik olarak sonsuz, içinde ne yazıyor bilemem, 1 tl para büyüklüğündeki bir kristale 30TB bilgi depolanabiliyormuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

elektriklide ötv sanırım yüzde 10 ya da 15.

diğerinde düzenleme ile istisna türünde yapıyorlar çünkü alternatörü modifiye eden marka hibritim diye yürüyebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

elektriklide ötv sanırım yüzde 10 ya da 15.

diğerinde düzenleme ile istisna türünde yapıyorlar çünkü alternatörü modifiye eden marka hibritim diye yürüyebilir.

Her araç satışa çıkmadan inceleniyor. Gerçekten hibrit sistemi olmayana indirim yapmazlar. Mesela 48v kalkış destekli arabalar acaba ne sayılıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...