İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Lpg Benzin Sarfiyatı

Sinan Aygar

Recommended Posts

Sinan Aygar
(düzenlendi)

hayırlı günler arkadaslar. aracıma 15 gün önce Atiker Atikfast  lpg taktırdım suan gayet memnunum sormak istegim konu. Benzin tüketimi lpg kullanan arkadaslar ortalama aylık yada ne zaman süre zarfında benzin alıyorsunuz? Lpg yi taktırdığımda çeyrek depo benzin vardi şimdi 16 17 gün oldu benzin ibresi bitis cizgisine cok yaklaştı sabahları aksamları Lpg ye çabuk geçiyor 25 Derecede bilgi veririseniz cok memnun olurum.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı

Gününü bilmem ama bende fiesta 2000 vardı. benzinde 33 krş şehir içi yakarken tüpte 15-16 krş yakıyordu.

Yorum bağlantısı
Sinan Aygar
39 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Aracı günlük kullandığınız güzergah çok mu kısa?

evet abi ev iş iş ev genellikle 5 6km gidiş 5 6 km geliş oluyo genelde 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
4 dakika önce, Sinan Aygar yazdı:

:biggrin:

Yorum bağlantısı
mustafa çetinkaya

mesafe çok kısa  araç lpg ye geçene kadar zaten varıyorsunuzdur. Özellikle sabahları aracı çalıştırın motorun ısınmasını ve lpg ye geçmesini bekleyin bir miktar daha tasarruf edeceksiniz.

birde zengin fakir karışımına baktırın isterseniz sorun olmasn.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
4 saat önce, Sinan Aygar yazdı:

Mesafe kısa olduğundan ve mevsimin de etkisiyle -yeni yeni ısınsa bile sabahları hala soğuk, lgp ye  geçiş biraz geç oluyor demek ki.

Yalnız yine de montaj yapan yere gidin durumu bir de onlara danışın.

2 saat önce, mustafa çetinkaya yazdı:

mesafe çok kısa  araç lpg ye geçene kadar zaten varıyorsunuzdur. Özellikle sabahları aracı çalıştırın motorun ısınmasını ve lpg ye geçmesini bekleyin bir miktar daha tasarruf edeceksiniz.

Hayır bu yöntem aslında tam tersi etki yapar. Aracı çalıştırıp rölantide beklemeden düşük devirde ilerlerken motoru ısıtmak daha doğrudur.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
11 saat önce, mustafa çetinkaya yazdı:

Rolantide 30 dk de isinan motor yola cikinca 10 dk de isiniyor en soguk kis gununde. Test edildi onaylandi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
mustafa çetinkaya
8 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Mesafe kısa olduğundan ve mevsimin de etkisiyle -yeni yeni ısınsa bile sabahları hala soğuk, lgp ye  geçiş biraz geç oluyor demek ki.

Yalnız yine de montaj yapan yere gidin durumu bir de onlara danışın.

Hayır bu yöntem aslında tam tersi etki yapar. Aracı çalıştırıp rölantide beklemeden düşük devirde ilerlerken motoru ısıtmak daha doğrudur.

16 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Rolantide 30 dk de isinan motor yola cikinca 10 dk de isiniyor en soguk kis gununde. Test edildi onaylandi.

Ama aracın rolantide yaktığı benzin ile giderken yaktığı benzin arasında da çok fark yok mu? Doğru, durduğu yerde daha geç ısınıyor örn: ısınana kadar 50 kuruş yakıyor giderken ısınana kadar 3 tl yakmaz mı kaç km gideceksiniz sonuçta.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Bende de atiker fast sistem var 

tahmini 1.5 ay once doldurdum

çeyrek depodan az fazla yaktı ama bende lpg bitip benzinle gittiğimde oluyor  sizde tuketim fazla sanki eğer benzine alıp gitmiyorsanz

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
26 dakika önce, mustafa çetinkaya yazdı:

Ama aracın rolantide yaktığı benzin ile giderken yaktığı benzin arasında da çok fark yok mu? Doğru, durduğu yerde daha geç ısınıyor örn: ısınana kadar 50 kuruş yakıyor giderken ısınana kadar 3 tl yakmaz mı kaç km gideceksiniz sonuçta.

Hayır sıcak- soğuk motor tüketim değerleri arasında o kadar uçurum olmaz. Rölantide beklerken yakılan her damla yakıt boşa giden yakıttır. Dediğim gibi motoru zorlamamak adına düşük devirde ilerlemek daha doğrusu.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
15 saat önce, mustafa çetinkaya yazdı:

3 dakika rolantide bekleyen bir arac ayni yakit ile 1 km yol alir. Rolantide isinarak beklemektense yolu yarilarsiniz ayni yakitla.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
(düzenlendi)
On 04.05.2018 at 09:09, Önder Özcan yazdı:

Hayır sıcak- soğuk motor tüketim değerleri arasında o kadar uçurum olmaz. Rölantide beklerken yakılan her damla yakıt boşa giden yakıttır. Dediğim gibi motoru zorlamamak adına düşük devirde ilerlemek daha doğrusu.

10 saat önce, Metin Akbal yazdı:

3 dakika rolantide bekleyen bir arac ayni yakit ile 1 km yol alir. Rolantide isinarak beklemektense yolu yarilarsiniz ayni yakitla.

Yeri gelmişken sorayım, Antalya'da öyle bir trafik ışık sistemi var ki, tabela saymaya başlıyor 180-179-178 diye bi takıldıysanız bekliyorsunuz.

Ben de Antalya içi turlarken bir kaç kez bu ışıklara takıldım, aracı da stop ettim 10 saniye kala çalıştırıp yoluma devam ettim.

el kitabında okumuştum aracın. Ama şunu atlıyorum sanırım, aracı ilk çalıştırdığımızda benzin pompasının da sesi geliyor, motora benzin gönderiyormuş haliyle normalden çok gönderiyor olabilir, tam olarak bilmiyorum bu meseleyi tabii.

imdi burda 3 dakika aracı rolantide tutmak mı mantıklı yoksa kontağı kapatıp bekleyip sonra yeniden çalıştırmak mı.

neden böyle yapıyorum için link, ford ka el manuelinde okumuştum

YgzAAD.png

tarihinde Azad Mirzade tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bir saat önce, Azad Mirzade yazdı:

Yeri gelmişken sorayım, Antalya'da öyle bir trafik ışık sistemi var ki, tabela saymaya başlıyor 180-179-178 diye bi takıldıysanız bekliyorsunuz.

Ben de Antalya içi turlarken bir kaç kez bu ışıklara takıldım, aracı da stop ettim 10 saniye kala çalıştırıp yoluma devam ettim.

el kitabında okumuştum aracın. Ama şunu atlıyorum sanırım, aracı ilk çalıştırdığımızda benzin pompasının da sesi geliyor, motora benzin gönderiyormuş haliyle normalden çok gönderiyor olabilir, tam olarak bilmiyorum bu meseleyi tabii.

imdi burda 3 dakika aracı rolantide tutmak mı mantıklı yoksa kontağı kapatıp bekleyip sonra yeniden çalıştırmak mı.

YgzAAD.png

Bende diyorum bu bilgi bana nerde denk gelmis 😁 O konuda tam fikrim olmamakla birlikte mantigimizi konusturursak start stoplu araclari bir dusunelim ayni hesaba geliyor. Ama start stoplu araclardaki olay yakit tasarrufu mu cevre kirliligine karsi bir gelistirme mi onu bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 saat önce, Azad Mirzade yazdı:

YgzAAD.png

Sormaya gerek yok, bekleme süresi 1 dk. dan itibaren kontak kapanacak :)

Kitapda da görmüşsün işte :)

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
53 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Sormaya gerek yok, bekleme süresi 1 dk. dan itibaren kontak kapanacak :)

Kitapda da görmüşsün işte :)

kitap ehliyiz elbet, yine de soralım büyüklere dedik :biggrin:

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Onur Okudan

Lpg’ye gecis sicakliginiz 25 derece olmasi riskli

onerilen sicaklik 35 derecedir 

kitlerinize zarar verebilirsiniz 

Bendede Atikfast var 

Antalyada yasiyorum

Kis aylarinda 2dakika surede falan aracim 35dereceye geliyor ( rolantide yapiyorum bunu )

kisa mesafelerde ne yazikki lpgden verim alamazsiniz 

ben aracima taktirali 8000km ye yakin oldu 

1800tl ye taktirmistim 

simdiden amorti etti bile hatta fazlasiyla amorti etti

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...