İçeriğe Yönlendir

VW Bora Maf Sensör Temizliği

Burak Uzel

Recommended Posts

Burak Uzel

Selam arkadaşlar,

Ve bora aracım benzinde iken fakir karışım yapıyordu. Stft +10 civarı geziyordu.

Önce kaçak olduğunu düşündüm. Daha önce yazmıştım, balata spreyi ile kontrol ettiğimde manifold contalarından hava aldığını farkettim. Manifol contalarının olduğu yere balata spreyi sıkınca araç zengine geçiyordu. Contaları değiştikten sonra balata spreyi ile kontrolde karışımın değişmediğini gördüm.

Fakat stft değeri 7-8 civarına düştü. Demekki contalar %2-3 etki ediyormuş.

Benzin pompası mı enjektörler mi maf sensörü mü diye kafa yorarken maf sensörünü temizleyeyim dedim. Epey önce aldığım İsopropil alkol evde duruyordu zaten.

İndim araca mafı söktüm çıktım eve [emoji4]

Maf bariz kirliydi. İçindeki sensör tellerin üzerini ince bir toz gibi kara birşey kaplamıştı.

Sensörün kendisini yuvasından çıkardım. Delikli torx vida kullanmışlar. Elimde anahtarı yoktu ama pense kullanarak rahatlıkla söktüm.

Sensörü buz dolabı poşetine koyup içerisine isopropil alkolü boşalttım. 5 dk çalkaladım. Sonra çıkardım. Kiri yumuşatmış ama tam temizlememişti. Kulak çöpü ile çok nazikçe temizledim. Beyaz pamuk simsiyah oldu [emoji4]

Sonra bir kez daha temiz isopropil alkolle çalkaladım.

Tertemiz oldu. Araca taktım ve sonuç harika [emoji4]

Stft değeri 0 a yaklaştı. Araç bildiğin acayip canlandı. Çok güzel gaz yiyor.

Temizlemeden önce:

a28804514204fd55ab7287458a6a80d1.jpg

6f752ca864519895820c157813941fef.jpg

0349b20fee2ed9c2bb74ce030cc27909.jpg

Poşette kalan tortu:

c482e5f5a310af62ce34bff9827ed9fb.jpg

Temizledikten sonra:

81495226dfd04fbc5f8acabbc8136d13.jpg

1dd608c4479cf119d9f8bcaeac54fa8f.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

süper riskli ve yanlış iş yampışsın ama Allah tan mafı bozamamışsın,  sakın bir daha deneme, forumda konuyla ilgili çok yazı var, aratmanı öneririm....

kısaca yazayım, MAF sensörü yağsız kontak spreyle temizlenir (balata spreyide olur derler ama tam uygun değildir) mafı söker yaklaşık 30 cm den sıkarsın, tüm kir akar, asla el yada başka şey sürülmez, bozmaman şansına olmuş....  ayrıca soketin içindeki pinlerede el sürme çıplak elle dokunma....

İzopropil alkol olmaz heleki komple çalkalama :i-ih:  sağlam risk ama dediğim gibi şansın yaver gitmiş....

yağsız kontak sprey ve uzaktan sıkma, olay bu.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Kara

Sensör temizliği için ipa uygundur. Kontak spreyi ve balata spreyi alkole göre daha ağır çözücülerdir, zarar verebilirler. Üstelik şişedeki basınçla birlikte daha kötü olabilir. Kendimde ipa ile her türlü sensörü temizlemekteyim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mükemmel sonuç.
Ben her bakımda balata spreyi ile temizliyorum.
Arada bir alkole yatırmak iyi olacak demekki.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Güzel iş. 

Bu kadar kir birikmesi hava hattında filitre haricinde bir yerden hava girdiğini gösteriyor sanırım. Epey pislenmiş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Burak Kara yazdı:

Sensör temizliği için ipa uygundur. Kontak spreyi ve balata spreyi alkole göre daha ağır çözücülerdir, zarar verebilirler. Üstelik şişedeki basınçla birlikte daha kötü olabilir. Kendimde ipa ile her türlü sensörü temizlemekteyim.

el sürülmez diye biliyorum ama, heleki fiziksel temasla silmek daha riskli, ipa sonuçta alkol olabilir bende var bayağı, bundan sonra onlada yıkayayım bari, yalnız spreyle sıkarken normal mesafeden sıkıyoruz, zarar veremez, sen direk temas ediyorsun daha riskli, sağını solunu sil tamam ama sensörün kendisine dokunmamak daha risksiz bence....

sonuç güzel olmuş ama :)

bu arada Servet haklı, o kadar kir olmamalı, silecek tortu bırakacak kadarda kir olamaz, seninki soba bacası mübarek, bende mafı her bakımda temizlerim, kiri nasıl anlatayım, 3-4 sn. kadar sprey sıktımmı en ufak iz kalmaz, o derece az, sonrası parmağınla sil kir göremezsin ki aracım dizel üstelik, sendeki aşırı kirli gibi, biryerde bir sorun var bencede diyeceğim ama cevabı başta verdin sanırım....

belkide ilk dediğin sebebten oldu, manifolt contasında kaçak var yazmışsın, onu hallettiğine göre bakalım bundan sonra kir nasıl çıkacak,  tekrar temizliğine kadar beklemedeyiz :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
57 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Güzel iş. 

Bu kadar kir birikmesi hava hattında filitre haricinde bir yerden hava girdiğini gösteriyor sanırım. Epey pislenmiş. 

zamane tdci lar da karter havalandırma maf sonrasına püskürüyor, bunda hava filtersi girişine olabilir, oradan gelen yağ buharı ile toz birikmesi daha fazla oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Geçmiş olsun patron :) LPG ile olan paylaşımını da bekliyoruz :)  Benim Bora da Allah tan maf sensörü yoktu ama 2 tane oksijen sensörü vardı. İkisini de bozmadan sattık :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...