İçeriğe Yönlendir

S-Max 2.2 TDCI Otomatik Şanzuman Sorunu

Mehmet Yazici

Recommended Posts

Mehmet Yazici

Meraba Arkadaşlar,benim uzmanlık alanı olan arkadaşlara bi sorum olacaktı,yaklaşık 7-8ay önce 2012 model s max 2.2tdci otomatik sanzuman araç aldim,arabada 6 ileri durashift torklu aisin sanzuman var,araba ısındıktan sonra (yaklaşık 30km yol yapdiktan sonra)"D"konumunda beklerken freni bıraktıgım anda ilk bir iki saniye tepki vermiyor,sonra sert bir vuruntuyla kalkiyor,bazen arkadan başka bi araba vurmuş gibi oluyor,bunu sadece sıcak havalarda yapiyor,kışın hic yapmadı,onun dışında bazen 4den beşe takarken sert bi geçiş oluyor,veya tam tersi beşden 4e düşüste yapıyor,ve sabit 30kilometre hızla gitmeye çalışırken arabanın motor devrinde oyama oluyor araba gaza bogulurmuş gibi sallanıyor.

Arabanın şanzuman yıkanıp yagı degişti,DPF'ile alakalı olabilir dediler onuda temizlettik,kendi servisi dahil üç ayrı tamirhane gezdim,ve bütcemi zorlayacak para harcadım hic düzelme olmadı.4hafta sonra kısmetse Türkiyeye izne geliyorum,Sivas-Kayseri civarı önerebileceginiz ustalar varmı?internetten Baktım kayseride bu işle ugrasan ustalar var,lakin ne denli işinin uzmanı bilemiyorum.

Şimdiden Herkese Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç kaç bin km'de.. ?

Kayseri'de bu şanzımanı yapacak şanzıman ustaları var.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yazici

Suan 110binde.Burda bi ustadan duymuştum bu modellerde motorla şanzuman kombinasyonu birbirine uymuyor diye,yani fabrikadan hatalı gibi.Tabi bunu arabayı aldıktan sonra duydu.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

2.0 TDCI ile aynıdır umarım şanzıman. Sanırım bu motor ülkemizde yok, şanzıman da farklı ise ustalar tamir edemeyebilir. Parça vs gerekirse. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yazici
Şimdi, Tahir İlter yazdı:

2.0 TDCI ile aynıdır umarım şanzıman. Sanırım bu motor ülkemizde yok, şanzıman da farklı ise ustalar tamir edemeyebilir. Parça vs gerekirse. 

O dediginiz araclarda powershift var DSG şanzuman ,bunlar durashift tork konvertörlü,internet üzeri buldugum iki ayrı ustayla konustum yedek parcada sıkıntı yok diyorlar,bana direk revizyon önerdiler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aynı şanzıman başka araçlarda da kullanılmıştır.. Parça sorunu olacağını sanmam.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

AISIN AW TF-81SC marka ( Ford Araçlarda bu şanzıman AF 21 olarak geçmekte) şanzıman mevcut araçta, parçaları mevcut. Kolay arıza vermeyen bir şanzıman ancak araçtaki farklı bir arıza şanzıman arızası olarak baş gösterebiliyor. İnşallah nokta atışı çözüme ulaşırsınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tork konvertörü ids cihazı ile test etme imkanıolan bir servis var mıorada? şanzımandan çok ilk konvertöre bakardım

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynı şanzıman başka araçlarda da kullanılmıştır.. Parça sorunu olacağını sanmam.. 

2.2 Dizel Land'da aynı şanzuman olabilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yazici
2 saat önce, Mahmut Yurt yazdı:

AISIN AW TF-81SC marka ( Ford Araçlarda bu şanzıman AF 21 olarak geçmekte) şanzıman mevcut araçta, parçaları mevcut. Kolay arıza vermeyen bir şanzıman ancak araçtaki farklı bir arıza şanzıman arızası olarak baş gösterebiliyor. İnşallah nokta atışı çözüme ulaşırsınız. 

Araba üç ayrı tamirhanede toplam 10 gün arıza tespiti icin kaldı,bana söylenen ne motorda ne şanzımanda kaydedilmiş hata yok dediler.Nasıl bi sistemle arama yaptılar bilmiyorum.Mekanik bi hata oldugunu düşünmüyorum,olsa hatayı sürekli yapar.Selenoidlerden yapıyor diye duymuştum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bizim Bora'daki Jatco'yu Kayseri'de Deniz Otomatik Şanzıman diye bir yerde yaptırdık. Fena değiller.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yazici
4 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bizim Bora'daki Jatco'yu Kayseri'de Deniz Otomatik Şanzıman diye bir yerde yaptırdık. Fena değiller.

Sizde nasıl bir hata vardı,nasıl bi işlem yapıldı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
7 dakika önce, Mehmet Yazici yazdı:

Sizde nasıl bir hata vardı,nasıl bi işlem yapıldı?

2'den 3'e geçerken silkeleme ve geç geçme durumu vardı. Selenoidler değişti. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
22 saat önce, Mehmet Yazici yazdı:

Araba üç ayrı tamirhanede toplam 10 gün arıza tespiti icin kaldı,bana söylenen ne motorda ne şanzımanda kaydedilmiş hata yok dediler.Nasıl bi sistemle arama yaptılar bilmiyorum.Mekanik bi hata oldugunu düşünmüyorum,olsa hatayı sürekli yapar.Selenoidlerden yapıyor diye duymuştum.

Selonid hataları arıza tespitlerinde çıkıyor. Ayrıca solenoidleri burda tek tek bulmak imkansız, ben yurt dışından getirttim. Ankara'da 12 tane şanzımancı gezdim kendi aracımla ilgili hepsinin tespiti farklıydı, Selonoid arızası diyen oldu, tork konvektörü diyen oldu, selonoid gövdesi ( sanayi kısmı beyin diyor) diyen oldu, TCM diyen oldu kısacası oldu da oldu. Ben solenoidi değiştirdim, TCM'yi başka bir araçtan söküp denedim, solenoid  gövdesini başka bir araçtan söküp yine denedim hep aynı hatayı aldım. Gerçi benim aracın vites geçişlerinde en ufak bir vuruntu veya geçişlerde bir karasızlık performans da düşüş gibi bir durum söz konusu değil. Benimle aynı sorunu yaşayan bir arkadaş ( p0741 hatası alıyorum TCC solenidi ile ilgili bir hata) istanbulda Her Ford diye bir serviste sorununu çözdü ( sorun ise valf kapağından yağ kaçırması ile ilgiliymiş) bende servisle görüştüm istanbula getir arabanı hallederiz şanzıman ile ilgili bir sorunun yok senin diyor. fırsat bulup götüremedim. Diyeceğim o ki, kıytırık bir conta, röle, kablodan da hata verebilir mekanik bir arızadan da, nokta atışı yapacak usta lazım, oda zor görünüyor. Bu arada konuştuğum hiçbir şanzımancı bana garanti veremedi. İnşallah sorununuzu kısa zamanda çözebilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yazici

Revizyon işi aklıma yatmadı degil,bi riziko yapacagam,varsa bi hata orda kesin cikar diye düşünüyorum.Lakin revizyon olayında tam olarak nasıl bi işlem yapılıyor anlamış degilim,birde kafama takılan şanzıman beyninde arıza varsa bunun tamiri oluyormu aceba?

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Gökhan Akbas
(düzenlendi)

Mehmet Yazici yazdı:

Revizyon işi aklıma yatmadı degil,bi riziko yapacagam,varsa bi hata orda kesin cikar diye düşünüyorum.Lakin revizyon olayında tam olarak nasıl bi işlem yapılıyor anlamış degilim,birde kafama takılan şanzıman beyninde arıza varsa bunun tamiri oluyormu aceba?

Merhaba, acaba bu Hatayi sorunu giderebildiniz mi? Bu Sorunlu cok Arac var ama malesef sonuc alanlar cevap vermiyor 

tarihinde Gökhan Akbas tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Gökhan Akbas yazdı:

Merhaba, acaba bu Hatayi sorunu giderebildiniz mi? Bu Sorunlu cok Arac var ama malesef sonuc alanlar cevap vermiyor 

Kendisi 5 yıldır foruma giriş yapmamış, cevap alabileceğinizi sanmıyorum.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Selcuk Tasalı
Mahmut Yurt yazdı:

Selonid hataları arıza tespitlerinde çıkıyor. Ayrıca solenoidleri burda tek tek bulmak imkansız, ben yurt dışından getirttim. Ankara'da 12 tane şanzımancı gezdim kendi aracımla ilgili hepsinin tespiti farklıydı, Selonoid arızası diyen oldu, tork konvektörü diyen oldu, selonoid gövdesi ( sanayi kısmı beyin diyor) diyen oldu, TCM diyen oldu kısacası oldu da oldu. Ben solenoidi değiştirdim, TCM'yi başka bir araçtan söküp denedim, solenoid  gövdesini başka bir araçtan söküp yine denedim hep aynı hatayı aldım. Gerçi benim aracın vites geçişlerinde en ufak bir vuruntu veya geçişlerde bir karasızlık performans da düşüş gibi bir durum söz konusu değil. Benimle aynı sorunu yaşayan bir arkadaş ( p0741 hatası alıyorum TCC solenidi ile ilgili bir hata) istanbulda Her Ford diye bir serviste sorununu çözdü ( sorun ise valf kapağından yağ kaçırması ile ilgiliymiş) bende servisle görüştüm istanbula getir arabanı hallederiz şanzıman ile ilgili bir sorunun yok senin diyor. fırsat bulup götüremedim. Diyeceğim o ki, kıytırık bir conta, röle, kablodan da hata verebilir mekanik bir arızadan da, nokta atışı yapacak usta lazım, oda zor görünüyor. Bu arada konuştuğum hiçbir şanzımancı bana garanti veremedi. İnşallah sorununuzu kısa zamanda çözebilirsiniz. 

slm İSTANBULDA HER FORD servis bu işlerden anlıyormu acaba ? şayet olumlu ise servis yerini iletişim bilgilerini rica edebilirmiyim 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Otomatik Şanzımancıların işi bu, mesela atco gibi kurumsal ve garantili yerler ya da kendini kanıtlamış ustalara yaptırın şanzımanı, aracınızdaki şanzıman kolay bozulmaz ama yağ zamanında değişmemişse sıkıntılar çıkarır.

Bazı şanzımancılar da senin şanzımanı alıyor elindeki revizyonlu şanzımanı takıyor bu da sıkıntı onun için gerçekten şanzımanlı indirip tamir edebilecek yerlerde yaptır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...