İçeriğe Yönlendir

Ka - Hata Kodları

Taylan TÜRER

Recommended Posts

Taylan TÜRER

Mrb. 98 ford ka 1.3i aracımda bir kaç problem var yardımcı olursanız sevinirim.

obd cihazına bağladığımda 2 tane arıza veriyor.

1.  P0113 IAT DEVRE YUKSEK GiRiSi arızası, benden önceki sahibi açık hava filtresi takmış üzerinde sensör yok ondan dolayı bu hatayı verdiğini düşünüyorum.

Orj filtre kutusu arıyorum bulamadım elinde olan satan varsa alabilirim.

2. P0443 BUHARLASMA EMiSYON KONTROL SiSTEMi BOSALMA KONTROL DEVRESi ARIZALI, bunun ne olduğunu bulamıyorum. arıza kodunu birisine sordum manifolt üzerindeki oksijen sensörü dedi ama kesin ondanmı bilmiyorum emin değilim.

2 parçadan şüpheleniyorum (resimdeki araç başka bir ford ama parçalar aynı)

A. Canister diye geçiyor yabancı sitelerde. Hortum nereden geliyor çözemedim ama çıkışında + şeklinde parça var 1 canester denilen parçaya giriyor, emme manifoltuna 2 hortum giriyor (Geçenlerde bu hortumlardan biri çıkmış frende şişme oldu ve rolantisi çok düştü tekrardan takınca düzeldi)  diğeri ise motor yağ kapağına giriyor.

C. oksijen sensörü

B. olmadığı için P0113 arızası veriyor heralde

enginebay.jpg

Vereceğiniz bilgiler benim için önemli şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

p0443 kodunu görmezden gelin, sizin araçta yok hiçbir Ka da yok o sistem. benzin istasyonlarında dolum yaparken çıkan buharı toplayan pompa yok ülkemizde.

p0113 IAt: giren hava sıcaklığını ölçemiyor, emme borusu üstünde bir sensör olmalı o sökülmüşse kod oluşur. hava çok soğukmuş gibi kabul eder, ara hzılnma için faydalı, tüketim için zararlı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1- Dediğiniz gibi orjinal filtre kutusu olmadığından üstündeki IAT sensörü mevcut değil. Şu an güzel yakıyor olmalı motor.

2- A parçası westinghouse. Fren vakum sistemi yani.

B parçası iat sensörü

C parçası ise oksijen sensörü

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Taylan TÜRER

dediğim hata bunu gösteriyor.

Y6QWb6.jpg

aracına obd ile bağlanıp değerler hakında bilgisi olan var mı?

Air intake kaç derece gösteriyor ortalama?

Fan kaç derecede açıyor?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
dediğim hata bunu gösteriyor.
Y6QWb6.jpg

aracına obd ile bağlanıp değerler hakında bilgisi olan var mı?
Air intake kaç derece gösteriyor ortalama?
Fan kaç derecede açıyor?
Air intake herkeste farklidir ama fan icin 100 de acilir, 90 da kapanir.
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Bilir

Fan 101 derecede aciyor 94 derecede duruyor air intale bulundugun uere gore degisiyor bizim burasi sicak 34 dereceye kadar cikiyor

Hata kodunda aracin on kismindan  bakarkwn westinhouse un arka sol kisminda siya kare bir parca var uzerime su fiskiyesi hortumu gibi bir hortum girip cikiyor birde sensor var uzerinde hortumun biri manifolda biride benzin depsuna dogru gidiyor temizleyin veya hortumlarini kontrol edin

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...