İçeriğe Yönlendir

1n4001/ 4001 Diyot Sorunu İçin Yardım?

Tahir Ak

Recommended Posts

Tahir Ak

Arkadaşlar aracımda cam kaldırma modulu var. Takarken usta her cama 1n4001 diyot taktı silindir şekilde olandan. Ters taraftan besleme yapmasın diye.

Yanlız kısa sürede biri bozuldu. Değiştirdim yine bozuldu 2 taraflı akım geçiriyor yani.

Bu diyotların kalitelisi nereden bulunur smd tipi olanlar da var onların kalitesi nasıldır acaba.
Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Bendeki diyot ilk resimdeki gibi silindir.

Bir de smd tipi var galiba daha kaliteli olur mu bilmiyorum. İkinci resim

c7ac5a8197f2b844842db012134c595f.jpg-1120626331-874671751.thumb.jpeg.0f40a845daed756b0458ea8b6d629999.jpeg

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

1N4001 diyot 1A akım taşıyabilir. Bence sorun kalite değil. Akım kurtarmıyor ve yanıyor. Daha üst bir değer deneyip sorunu çözebilirsiniz. Mesela 1N4002 deneyin akımı 2A dir. SMD ler onboard montaja uygun yani siz onu alıp takamazsınız. Plexi devre üzerine lehimlenir. O yüzden klasik tip devam edin. İyi günler.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Ferit beyin dediğini yapın. Sorun kalite değil üzerinden fazla akım geçiyor ve yanıyor. Uygun akımda kullandığınız sürece kolay kolay bozulmaz.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Teşekkürler cevaplar için.
Çok düşük bir akım geçiyor cama açma ve kapama tetiği veriyor 12v 1a en fazla belki 500ma bile olabilir.

O zaman 2a akım çeken tek taraflı diyotlara bakmam daha mantıklı olacak gibi biraz daha araştırayım

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1n4xxx onların sadece gerilimleri farklıdır.
6A10 kodlu diod kullanın. Yapı olarak daha iridir ve akımı yüksektir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
On 23.09.2018 at 23:11, Mehmet Göktürk yazdı:

4001 çok ufak. elinizde çok varsa 4 tanesini yanyana bağlarsanız iş görür.

On 23.09.2018 at 17:54, Servet Aydın yazdı:

1n4xxx onların sadece gerilimleri farklıdır.
6A10 kodlu diod kullanın. Yapı olarak daha iridir ve akımı yüksektir.

Söylenecekler söylenmiş zaten. Sorun dediğiniz gibi akımsa tabi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
On 23.09.2018 at 15:38, Tahir Ak yazdı:

Arkadaşlar aracımda cam kaldırma modulu var. Takarken usta her cama 1n4001 diyot taktı silindir şekilde olandan. Ters taraftan besleme yapmasın diye.

Yanlız kısa sürede biri bozuldu. Değiştirdim yine bozuldu 2 taraflı akım geçiriyor yani.

Bu diyotların kalitelisi nereden bulunur smd tipi olanlar da var onların kalitesi nasıldır acaba.
Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Bendeki diyot ilk resimdeki gibi silindir.

Bir de smd tipi var galiba daha kaliteli olur mu bilmiyorum. İkinci resim

ben buraya takıldım "Yanlız kısa sürede biri bozuldu. Değiştirdim yine bozuldu " sadece bir tanesinin iki kere bozulması bana diotun akımından çok devrede problem olduğunu düşündürüyor. sizler kadar bilgim yok ancak bence önce devre kontrol edilmeli problem yok ise yüksek akım denenmeli. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...