İçeriğe Yönlendir

Yeni Trafik Cezaları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Yeter
Doğan Arşiray yazdı:

harika bir yazıymış. sonuç olarak 3 dönemden bahsediliyor ve gelenek sonrası dönem denen sınıfta, ahlaki değerleri ceza ödül vs sistemleri olmadan da yani, kimse bakmazken de uygulayan insanların azınlıkta olduğunu anlıyorum. zaten fırsatçıların bol olduğu bir dünya düzeni bunu gösteriyor. bazı ülkelerde bu oran daha da yüksek.

Kesinlikle Doğan hocam. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Ne zaman gecenin 2 sinde bomboş yolda mobese falan yokken kırmızı yanınca duracağız, o zaman olacak hocam bazı şeyler. 2350 gibi takriben :D

İçimizden geldiği için, vicdanen duracağız. Ceza yememek için değil.

Mesela 45 yaşında devletten emekli maaşı alanlar var. Ben geç doğdum diye alamayacağım. Bu hakkı ona devlet verdi. 2023’te Eyt çıkmadan, birisinin 45 yaşında emekli olması suçtu. Devlet yasallaştırdı. Olamayanların hakkı ne olacak? 

Emekli olanlar toplum düzeni içinde diğerlerini düşünüp “yok ben olmuyorum” dediler mi? 

Keza aynı şekilde devlet vatandaşa tuzak kuramaz hakkını da devletin mahkemesi vermiş. Kullanılıyor. Mantıklı mı? Değil. Radar bi tuzak değil aslında. Kontrol noktası. 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Her Antalya'ya gidiş gelişte illa bir yerde ceza yiyorum.

Tehlikeli cezalar değil, limit 121 miş ben 122 ile girmişim filan. Hız sabitlemeyi tam 120 de tutmak sıkıntılı sanırım, 115 le gideceğim artık.

Bi yarım depo da devlet babaya veriyorum :)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mesela 45 yaşında devletten emekli maaşı alanlar var. Ben geç doğdum diye alamayacağım. Bu hakkı ona devlet verdi. 2023’te Eyt çıkmadan, birisinin 45 yaşında emekli olması suçtu. Devlet yasallaştırdı. Olamayanların hakkı ne olacak? 

Emekli olanlar toplum düzeni içinde diğerlerini düşünüp “yok ben olmuyorum” dediler mi? 

Keza aynı şekilde devlet vatandaşa tuzak kuramaz hakkını da devletin mahkemesi vermiş. Kullanılıyor. Mantıklı mı? Değil. Radar bi tuzak değil aslında. Kontrol noktası. 

bende de 4 aya tamam o iş. mis gibin. promosyonu hangi bankadan alsam acaba.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ardaki bağı kuramadım ama yyinede anladığım kısma cevaben şöyle yazayım. Eyt de devlet geriye dönük kanun işletti. Sonra bunun doğru olmadığına kanaat getirdi. Ha kanaatten miydi hayır oy içindi o kısım ayrı. Adam sisteme girdiğinde 25 yıl içinde 5975 gün öde emeklisin diyordu kanun. Sonra geriye dönük "ya öyle dedik ama değiştiriyorum" dedi. Bu devlete yakışmaz. 45 yaşında emekliliği savunmak değil benim dediğim başka birşey. 
Örneği çok. 99 dan 2008 e kadar çift yön olan yola 2008 de kanun değiştirip 99 dan itibaren tek yön kabul edeceğiz ters yön cezası kesin ödesinler ne kadar mantıklıysa o da o kadar mantıklıydı. Kazanılmış hak olayı. Ben maske cezasını ödedim 2 sene sonra sildiler. Ödeyen benim gibi antiloplar ödediğiyle kaldı. 904 tl. Asgari ücret 3000 miydi 5000 mi ne. İptal ettiklerinde asgari ücret 3 e katlamıştı... ya da enflasyon. Ne dersen de.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Ardaki bağı kuramadım

1998’de işe girenler 5975 gün ve 25 sene için ssk ile sözleşme mi yaptı ? 

ben de 2010’da ithalat yaparken ödediğim 2 tane harç vardı. 4 oldu. İthal ettiğim mallara sonradan kota koyuldu. İlk başladığım zamana göre şartları mı isteyeyim.

Eyt aymazlıkla ve oyla tehdit ederek devletten istenen bir istekti. Oldu mu? Oldu. Alan alıyor. Yapacak bir şey yok. 

Ceza hukuka aykırı yazılmış olabilirdi. Bunu araştırmam neden unsur olarak buraya sokuldu. Ahlak dersleri falan. Hayret

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Cem Işık yazdı:

O taksicilere ceza yazılsa belki içim rahatlayacaktı ama bana ne taksiciden, bencilce bir düşünceydi. 

Bencilce değil. Adaletin yerini bulma isteği bu. Adalet herkes için olmalı. Kişiye özel değil.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Azad Mirzade yazdı:

Bi yarım depo da devlet babaya veriyorum

Onu deponu doldururken zaten ödemiş oluyordun. Bu ekstranın ekstrası oluyor. :)

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Emre Şimşek yazdı:

Onu deponu doldururken zaten ödemiş oluyordun. Bu ekstranın ekstrası oluyor. :)

Aklıma geldi de devlet payı azaldı diye; neyse onun da lafını yapmayayım şimdi demiştim :D  Yoksa elimize geçen 10 bin tl aslında 5 bin tl ye tekabul ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ben de 2010’da ithalat yaparken ödediğim 2 tane harç vardı. 4 oldu. İthal ettiğim mallara sonradan kota koyuldu. İlk başladığım zamana göre şartları mı isteyeyim.

Eyt aymazlıkla ve oyla tehdit ederek devletten istenen bir istekti. Oldu mu? Oldu. Alan alıyor. Yapacak bir şey yok. 

Ceza hukuka aykırı yazılmış olabilirdi. Bunu araştırmam neden unsur olarak buraya sokuldu. Ahlak dersleri falan. Hayret

Hayretlik bir durum yok. Yani bu kadar içerliyorsan eytlileri karşı bir atak yap bence. İntihar saldırısı falan değil tabi kanuni yollardan. 

Asıl soru şu. Sen eytli olsan hayır yatırmayın bana maaş mı diyecektin. Birde neden?

Ayrıca ahlakla ne alakası var eytli adam ahlaksızlık mı yapıyor. Maksadını aşıyor yazdıkların. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Hayretlik bir durum yok. Yani bu kadar içerliyorsan eytlileri karşı bir atak yap bence. İntihar saldırısı falan değil tabi kanuni yollardan. 

Asıl soru şu. Sen eytli olsan hayır yatırmayın bana maaş mı diyecektin. Birde neden?

Ayrıca ahlakla ne alakası var eytli adam ahlaksızlık mı yapıyor. Maksadını aşıyor yazdıkların. 

eyt’den maaş alan kişi laf çakmayacak bana. Yazdıklarımı sana sormuyorum. Benle işin yoksa işaretle göstererek hakkımda hakkımda. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

eyt’den maaş alan kişi laf çakmayacak bana. Yazdıklarımı sana sormuyorum. Benle işin yoksa işaretle göstererek hakkımda hakkımda. 

Ben laf söyleyeceğim adamı alıntı yapar öyle yazarım. Sen en iyisi benimle muhattap olma çünkü ben öyle yapacağım ki yapıyordum da. Oradan buradan çevirip senin gibi laf cambazlığı yeteneğim yok. Sana son mesajım bu seviyeyi arttırmayalım pek iyi olmaz bu foruma yakışmaz.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

düğüşmen guzum? yada bana sövün rahat edecekseniz. hayat kısa, zeytinyağı zamlı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Doğan Arşiray yazdı:

düğüşmen guzum? yada bana sövün rahat edecekseniz. hayat kısa, zeytinyağı zamlı.

Bentley ne durumda Doğan hocam? Çıktı mı fabrikadan? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İthal ettiğim mallara sonradan kota koyuldu

malı gemiye yükeleyeceksin, liman önünde beklerken şak bir gece yarısı değişikliği, 30 dak da yanaşacak malı lüpleteceksin, işler böyle yürür, tesadüf yani

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Yeter yazdı:

Bentley ne durumda Doğan hocam? Çıktı mı fabrikadan? 

parayı denkleştiremedik hocam zeytinyağları satılmayınca. durumumuz yoktu. eskisine biniyoruz.

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Doğan Arşiray yazdı:

zeytinyağı

Kaç para oldu ?

Altına mı endeksli ?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

litresi 500 tl oldu. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Doğan Arşiray yazdı:

litresi 500 tl oldu. 

:onder2:

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün
Doğan Arşiray yazdı:

litresi 500 tl oldu. 

abooo. benzine 10 a katlamış.

o zaman git benzin iç demeyin ha.:biggrin:

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

İstesek yer gök zeytin dikip hasat alabilecek bir yörede yaşıyoruz ama yer gök işe yaramayan bir çam türü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mertol Kip
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Suçtu derken?

Birincisi, (Erkekler için konuşuyorum), 45 yaşında emekli maaşı alan yok. 25 yıl çalışma şartı var, 18 de çalışmaya başlamış olsa bile 25 seneyi doldurup 45 yaşında emekli olabilmesi için askerliği falan ödemiş olması ve hiç ara vermemiş olması lazım. Özel sektör için pek olası değil bu. Hadi varsayalım oldu, toplamda kaç kişiden bahsettiğinizi düşünüyorsunuz?

Herhangi bir ikili anlaşmada, imza atılıp onaylandığı andaki şartlar sabittir. Devlet işe girerken vatandaşına verdiği 25 yıl ve 3600 gün prim ödemiş olma şartını kafasına göre değiştirip yaş şartını koymuştu. Daha sonra devlet insanlara gasp ettiği hakkını geri teslim etti. Tam olarak eleştirdiğiniz şey bu. Ortada suç ya da yasallaştırma diye bir şey yok.

Toplum düzeni konusundaki yorumunuzu ciddiye alamadım kusura bakmayın. 

Emre Şimşek yazdı:

İstesek yer gök zeytin dikip hasat alabilecek bir yörede yaşıyoruz ama yer gök işe yaramayan bir çam türü.

Muğla en çok yağış alan illerden birisi ve bunu çam ormanlarına borçlu. Marmaris balının popüler olmasının sebebi denizi güneşi değil çam ormanları. Bence o kadar ucuza harcamayın çam ağaçlarını. Kaldı ki Milas tarafında falan epey zeytinlik var.

Yorum bağlantısı
Mertol Kip
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Eveeet. Hem de şartları tek taraflı belirlenmiş olan bir sözleşme. İş akdinizde yazar. Yasa diye bir şey var. Hatta iş kanunu falan diye isim takmışlar ona. İşe girerken o kanuna göre istihdam ediliyorsunuz.

Aymazlık, tehdit falan amacını ve anlamını aşan kelimeler, gerek yok bunlara. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

eyt’den maaş alan kişi laf çakmayacak bana. 

Neden?

Doğan Arşiray yazdı:

litresi 500 tl oldu. 

300 liradan kaç ton istiyorsun? :)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mertol Kip yazdı:

300 liradan kaç ton istiyorsun? :)

hiç istemiyorum. doktora, eşe dosta hediye götüre götüre bir hal oldum. ama iyi hatırlıyorlar böylece. yeteri kadar tüketimim için de var.

bu fiyata varsa yine de deneyip bir bakmak lazım derim. deneyimime göre her yağın kalitesi daha önelisi lezzeti aynı değil, bitkiye ve mevsime bağlı. mesela gemlik zeytin yağının tadını ben sevmiyorum ama hemen yakınındaki mudanya tarafının denize bakan tarafındaki ağaçlarından gelen yağ çok daha lezzetli. sıcak ege bölgesinin yağı keyifli ve hafif ama en sıcak olan tarsus tarafının yağı daha da güzel bana göre. renkleri bile değişiyor. tarım güzel şey ne yazıkki kısa vadede geleceği yok bizde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mertol Kip

KuzeyEge ;) . Kendi yağımız.

Gemlik zeytini yemelik zaten, etli zeytinden yağ yapan işi bilmiyordur. GüneyEge ninkinin aroması kokusu güçlü ama tadı yavan oluyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...