İçeriğe Yönlendir

Yeni Trafik Cezaları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Kabul edilen Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi ile yeni trafik cezaları şu şekilde olacak;
* Mevzuatta belirtilen araçlar dışında çakar lamba, siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazlar kullanan araçlar, 1002 TL ceza alacak.
* Mevzuata uygun şekilde araçta yapılan her türlü değişiklik işleten tarafından 30 gün içerisinde araç tescil belgesine işlettirilmek zorunda. Aksi halde ise 108 TL para cezası alınacak.
* Değişiklikler mevzuata uygun olduğu halde araç tescil belgesine işlenmemesi ve söz konusu değişikliklerin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak seviyede olması halinde 1002 TL para cezası kesilecek.
* Muayenesiz araçların trafikte kullanımına yönelik ceza 108 TL’den 235 TL’ye çıkarılıyor.
* Belirlenen süre içinde muayenesini yaptırmayan ya da emniyetsiz raporu almış bir araçla trafiğe çıkanlara 488 TL ceza geliyor.
* Emniyet şeridini ihlal eden kamyon ve tırlara 488 TL para cezası kesilecek.
* Trafiği aksatacak ve diğer araçlar için tehlike oluşturacak şekilde art arda şerit değiştirmeye 1002 TL para ceza geliyor.
* Sol şeridi sürekli olarak ihlal eden kamyon ve çekicilere 1002 TL para cezası kesilecek.
* Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kez üç kez ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgeleri alınacak.
* İki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar, psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilecek. Sürücü belgesi almasına engeli olmadığı anlaşılanlara trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilecek.
* Hız sınırını %10-30 aşanlara 235 TL, %30-50 aşanlara 488 TL, %50’nin üzerinde aşanlara ise 1002 TL para cezası kesilecek.
* İhlalin 1 yıl içerisinde beş kez tekrar etmesi halinde, sürücü belgesi 1 yıl süreyle alınacak. 5 yıl içinde bu kapsamda sürücü belgesi ikinci kez geri alınanlara, "sürücü belgesi iptali" yapılacak.
* Halk arasında "spin" ya da "drift" denilen; el freni çekilmesi veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştiren veya kendi etrafında döndürenler için 5 bin 10 lira idari para cezası uygulanacak, sürücü belgesi 60 gün süre ile geri alınacak.
* Seyir halinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullananlara verilen 108 lira olan idari para cezası, 235 liraya çıkarılacak.
* Sürücülere, durarak yayalara ilk geçiş hakkı verme zorunluluğu getirilecek. Sürücüler, yaya veya okul geçitlerinin yanı sıra kavşak giriş ve çıkışlarında da yavaşlayacak. Uymayan sürücülere uygulanan para cezası 235 liradan 488 liraya çıkarılacak.

trafik.jpg

YENİ YURULUGE GIREN TRAFİK CEZALARI
----------------

Şehir içi hız 50 km 

●55 km-65 km arası 235 tl ceza
●65 km-75 km arası 488 tl ceza
●75 km ve yukarısı 1002 tl ceza

■■■■■■■■■■■■
hız limiti 80 km istenen yerde

●88 km-104 km arası 235 tl ceza
●104 km-120 km arası 488 tl ceza
●120 km ve yukarısı 1002 tl ceza

■■■■■■■■■■■■
Şehir dışı iki yönlü yol= 90 km

●99 km-117 km arası 235 tl ceza
●117 km-135 km arası 488 tl ceza
●135 km ve yukarısı 1002 tl ceza

■■■■■■■■■■■■■
Şehir dışı bölünmüş yol= 110 km

●121 km-143 km arası 235 tl ceza
●143 km-165 km arası 488 tl ceza
●165 km ve yukarısı 1002 tl ceza
■■■■■■■■■■■■■

Otoban hız 120 km ise

●132 km-156 km arası 235 tl ceza
●156 km-180 km arası 488 tl ceza
●180 km ve yukarısı 1002 tl ceza

■■■■■■■■■■■■■■

Ehliyetsiz araç kullananlar 2.018 TL , 

Emniyet kemeri takmayanlar 108 TL,

Trafik işaretlerine...zarar vermek, yola çöp atmak ve trafiği engellemek gibi düzeni bozan ihlaller, 488 TL

(Alkollü araç kullanmanın 
1. seferinde 1.002 TL, 
2. seferinde 1.256 TL,
3. seferinde 2.018 TL)

Alkolmetreye üflemeyi reddetme 2.869 TL,

Yaya geçidinde yayaya yol vermemek 488 tl

Sigortasız araç kullanmak 108 tl +
Her ay için %5 gecikme alınır. Trafik polisi çekici ile otoparka çeker arabayı,  Çekici ve otopark ücretlerinide alırlar.

Muayenesiz araç kullanmak : 235 tl
Ceza kullanan şoföre verilir. Ayrıca ehliyete 10 ceza puanı Araç trafikten men edilerek ek33 düzenlenip çekici ile götürmek sartiyla 7 gün süre verilir. Bu 7 gün içinde muayene yaptırmazsanız araç görüldüğü yerde trafikten men edilir. 

Ters yönde araç kullanmak 2000 tl

Kırmızıda geçmek 236 tl
3 kez geçince 15 gün ehliyete el konur.
6 kez geçince 30 gün ehliyete el konur.
7 kez geçince 45 gün ehliyete el konur.

Cep telefonu ile konuşmak 235 tl

Yaya ve okul geçidine, kavşaklara giriş ve çıkışta yavaşlamayana 488 tl

Park yasağını ihlal etmek 109 tl

Kaynak https://www.webtekno.com/2018-yeni-trafik-cezalari-h55170.html

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Daha da artması gereken maddeler var bence.

İhbarların dikkate alınması daha da etkileyici olur. İhbarda bulunan kişiye de bir karne düzenlenirse, samimiyeti ve buna bağlı inandırıcılığı tespit edilir düşüncesindeyim.

Bu işe kendini adayacak kişiler tanıyorum. Trafik polisi olmalıymışım meğer :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mükremin Aktuğ

* Mevzuata uygun şekilde araçta yapılan her türlü değişiklik işleten tarafından 30 gün içerisinde araç tescil belgesine işlettirilmek zorunda. Aksi halde ise 108 TL para cezası alınacak.

Herşeyi bahane edip ceza yazabilecekler 

örneğin neden 18 jant taktın

neden çift egzost

vs vs vs...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
(düzenlendi)

Merceksiz xenon takıp (beyazlar var ya) diğer sürücüleri gözlerini rahatsız edenlere iyi bir ceza ve uygulamada sıkı olsa tamam.

Çakar kullananlara (kullanacabilecekleri belirlemek lazım) , Ankara' da havalimanı istikametinde evi olup bunlardan bıkmayan yoktur. Megane,corolla,fluence den başlayıp Mercedes Maybach e kadar kim oldukları belirsiz sıradan plakalı ( kiralama araç) bir anda arkanızda belirip çakarları ve sirenleri ile insanları panik ediyorlar bunlarında önüne geçmek lazım fakat  zor görünüyor.

tarihinde Cemal Demirezen tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Ben de yerinde olduğunu düşünüyorum. Özellikle driftçilere gelen ceza çok yerinde olmuş. Hayırlı olsun. Cezasız günler dileğiyle...

Yorum bağlantısı
Murat Azalma
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

* Sol şeridi sürekli olarak ihlal eden kamyon ve çekicilere 1002 TL para cezası kesilecek.

Sadece kamyon ve çekicilere değil , istisnasız sol şeridi işgal eden , akışı sıkıştıran , yoğunluk oluşturan , aynaya bakmayı bilmeyen ,yol vermeyen, trafik kültürü olmayan tüm taşıtlara(sürücülerine) fazlasıyla yazılmalı. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Daha öncede örneklerini gördüğümüz gibi bazı şeyleri abartıp ceza yazmazlarsa sorun yok(egzoz başlığına, cam filmine, difüzör vs gibi)

Trafikte tehlikeli araç kullanıp, şehir içinde egzozu açıp bağırta bağırta gezenler düşünsün. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Bir saat önce, Cemal Demirezen yazdı:

Merceksiz xenon takıp (beyazlar var ya) diğer sürücüleri gözlerini rahatsız edenlere iyi bir ceza ve uygulamada sıkı olsa tamam.

Çakar kullananlara (kullanacabilecekleri belirlemek lazım) , Ankara' da havalimanı istikametinde evi olup bunlardan bıkmayan yoktur. Megane,corolla,fluence den başlayıp Mercedes Maybach e kadar kim oldukları belirsiz sıradan plakalı ( kiralama araç) bir anda arkanızda belirip çakarları ve sirenleri ile insanları panik ediyorlar bunlarında önüne geçmek lazım fakat  zor görünüyor.

Onlar genelde Emniyet Müdürü vs oluyor. Ben de İstanbul’da çok görmüştüm, hepsi gerçek olamayacak kadar fazla çakarlı araba vardı etrafta..

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kim denetleyecek onu deyiverin... kırmızıda geçen yüz tane araba görürsünüz bizim oturduğumuz yerde. bir kere trafik polisi görmedim çevrede.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
56 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Onlar genelde Emniyet Müdürü vs oluyor. Ben de İstanbul’da çok görmüştüm, hepsi gerçek olamayacak kadar fazla çakarlı araba vardı etrafta..

Ankara' da o kadar çok ki Emniyet Müdürü vs değil.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Denetleme iyi olursa işe yarar ama ceza ne kadar çok olursa olsun uygulama olmayınca her şey havada kalıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Ehliyetsiz çıkmak ile (kimlik cebimizde sonuçta, online sistem her yerde) makas atmak aynı ceza. Çok garip.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Eger gercekten ehliyeti uzerinde bulundurmamak bu denli bir cezayla karsilik buluyorsa sorun.

Yorum bağlantısı
Alper Aytar

İnşallah bizede çift eksoz ve 18 janttan ceza yazmazlar :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Eser

apaçi arabalarında %95 çakar lamba var çok iyi olacak uygulanırsa

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Kim ne derse desin ben bu cezaların bizim menfaatimiz için değil bilhakis boş kasayı doldurmak için olduğunu düşünüyorum.O kasa dolarmı orasıda ayrı mevzu.Egzosu değişmiş motorları desibel testine soksunlar.Egzosu delik olanları tekrar trafiğe alınmamak kaydı ile men etsinler.Bu halk için derim.Çakar takanlarıda men etsinler bakalım tekrar çakar takacakmı.Nerde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

İstanbulda hala emniyet şeridine giren ceza gerektiren kelime çok. Kamera sayısı arttırılmalı. Yoksa nası yakalanacak bu öküzler.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Bir saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Kim ne derse desin ben bu cezaların bizim menfaatimiz için değil bilhakis boş kasayı doldurmak için olduğunu düşünüyorum.O kasa dolarmı orasıda ayrı mevzu.Egzosu değişmiş motorları desibel testine soksunlar.Egzosu delik olanları tekrar trafiğe alınmamak kaydı ile men etsinler.Bu halk için derim.Çakar takanlarıda men etsinler bakalım tekrar çakar takacakmı.Nerde.

Kural ihlali yapmazsanız ceza kesemezler. Nasıl dolacak kasa?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
10 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Kural ihlali yapmazsanız ceza kesemezler. Nasıl dolacak kasa?

Demek öyle.Diyorsunuz tamamen kamunun menfaatine?Öyle ise öyle olsun.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Az önce işe gelirken evimin ordaki kavşakdan döndüm kırmızıda bekliyorum.Arkamda bir kırmızı ışık daha var.Orda bekleyen araçlarda var.Birinde çakar gördüm.Yasa çıktı hala çakarlar var dedim kendime.Sonra ışıklar yeşile döndü araçlar geçmeye başladı ve dad dad korna sesleri.Ha dedim ensesi kalın biri bunlar.Meral abla imiş  meğerse.3 tane meral ablanın araçı var(araçlarda Meral Akşener yazıyor) önünde ve arkasında 2 tane audi dad dad yapa yapa gidiyorlar.Bu normal buna birşey diyemem kadın siyasetçi seveni var sevmeyeni var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...