İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Ampul Tipleri

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Mondeo Mk IV Ampul Tipleri

Ön
Parklar : W5W 12V 5W   
Kısa Farlar bixenon : D1S 85V 35W
Kısa Farlar halojen : H7 12V 55W
Uzun Farlar : H1 12V 55W
Sinyaller : PY21W 12V 21W BAU15s
Sis Farı versiyon 1 : H11 12V 55W
Sis Farı versiyon 2 : H8 12V 35W
Viraj Farı : H1 12V 55W
Gündüz Farı : Set olarak Led

Yan
Sinyaller : W5W 12V 5W
Ayna altı ayak aydınlatma : W5W 12V 5W

Arka
Parklar : P21/5W 12V 21/5W
Frenler : P21/5W 12V 21/5W
Geri Vites : P21W 12V 21W
Sinyaller : PY21W 12V 21W
Plaka Aydınlatma : W5W 12V 5W
Sisler : P21W veya H21W 
3. Fren Lambası : Set olarak Led
Arka aydınlatma grubunda, komple ked sistemler de bulunmaktadır. Bu sebeple söküp bakarak teyit etmek gerekmetedir. 

İç
Tavan Lambası : SV8,5 12V 6W 36mm x 11mm
Okuma Lambası : SV8,5 12V 6W 36mm x 11mm
Bagaj Lambası : SV8,5 12V 6W 36mm x 11mm

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Teşekkürler yararlı bilgi keşke led taktığımızda hata vermeyecek bölümlerde olsa bi dahaki sefere o bölümlere led taksak

Yorum bağlantısı
İlyas Demirbaş
4 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mondeo Mk IV Ampul Tipleri

Ön
Parklar : W5W 12V 5W   
Kısa Farlar bixenon : D1S 85V 35W

Benim kısa farlar d3S d1S ona uyarmı ki

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, İlyas Demirbaş yazdı:

Benim kısa farlar d3S d1S ona uyarmı ki

Uymaz. 

Mondeo 4 değil mi sizdeki.. 

Hem philips hem Osram'dan baktım D1S görüyorum.. sizinki nasıl D3S ki ? 

Yorum bağlantısı
İlyas Demirbaş

2011 model makyajlı kasa selective deri koltuk filan bi-xenon farlar yaklaşık 4-5 ay once sağ ampulü değiştirdim o zaman  d3s olduğunu öğrendim yoksa bende bilmiyordum biraz tuzlu geldi fiyat onun için d1s uyarmı diye düşündüm.Belki titanyum yada trend de kullanmışlardır d1S i

On 28.10.2018 at 22:56, Mehmet Ozyurek yazdı:

Uymaz. 

Mondeo 4 değil mi sizdeki.. 

Hem philips hem Osram'dan baktım D1S görüyorum.. sizinki nasıl D3S ki ? 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

D1S ve D3S ampüller dıştan görünüş olarak aynılar aslında. 

Normalde Mondeo'nun D1S ama zamanında D3S vs takılmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ

Bunu bekliyordum :) Hafta sonuna ledlerle girelim o halde :)

Yorum bağlantısı
İlyas Demirbaş
(düzenlendi)

Peki çin malı d3s ampul alıp taksam arıza lambasını yakarmı bu konuda bir bilginiz yada tecrübeniz varmı

tarihinde İlyas Demirbaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 dakika önce, İlyas Demirbaş yazdı:

Peki çin malı d3s ampul alıp taksam arıza lambasını yakarmı bu konuda bir bilginiz yada tecrübeniz varmı

Ampul yanarsa, arıza lambası yanmaz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ariza lambasi yanmaz, yeterki ampul calissin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlyas Demirbaş
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ampul yanarsa, arıza lambası yanmaz.. 

49 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Ariza lambasi yanmaz, yeterki ampul calissin.

Ampul yanmama durumuda mı var kafamda soru işaretleri??????

tarihinde İlyas Demirbaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 dakika önce, İlyas Demirbaş yazdı:

Ampul yanmama durumuda mı var kafamda soru işaretleri??????

Çinden alıyorsunuz.. Ne aldığınız ne gönderildiği belli değil :)

Doğru satıcıdan doğru ürünü alırsanız yanar muhtemelen. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlyas Demirbaş

Peki Çin den aldığımız ampuller araç muayenesinde kusurlu olurmu araç orjinal xenon farlı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki Çin den aldığımız ampuller araç muayenesinde kusurlu olurmu araç orjinal xenon farlı

Sıkıntı olmaz.
Alacağınız ampulün linkini uygun bir yerde paylaşın da. Yorumlayalım.
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Serkan Danış
(düzenlendi)

Merhabalar, tüm forum üyelerine çok selamlar, uzun süredir foruma vakit ayıramadım ne yazık ki, herkes afiyettedir umarım. 

Mondeo Mk4 selective aracımın far aydınlatmasından memnun değilim. Özellikle yağışlı havalarda çok zayıf görüş sağlıyor. Geçen sene bu zamanlar muayenesini yaptırdım, muayenede herhangi bir sıkıntı çıkmadı aydınlatmanın zayıf olması ile ilgili.

2 gün önce farın birini söküp bakalım dedik ( bundan önceki aracım olan Mk3 mondeo ya göre epey zahmetli geldi bana sökmesi) 

Farın arka kapağını açıp OSRAM d1s xenarc xenon ampulü incelediğimizde orta kısmında bulunan şişkin yerin arka taraftan kararmaya başladığını gördük. (malesef fotoğraf çekmeyi unutmuşuz.)

İlk etapta zayıf aydınlatmanın sebebinin bu ampullerin artık ömrünün tamamlanmaya başladığından kaynaklandığını düşünüyorum.

Forumda araştırdığım kadarıyla MK4 mondeolarda anladığım kadarıyla kronik olarak mercek reflektörünün kararmasından dolayı da aydınlatmanın zayıflaması söz konusu ve sanırım buna doğrudan çözüm bulmak zor gibi gözüküyor?? 

Gelelim sorularıma:

1. Mercek reflektörünü söküp bakmadım ancak kararma ihtimali çok yüksek Aracım 2011 model. Bu reflektörün sökülülme imkanı var mıdır? Ve el yordamıyla temizlenmesi söz konusu olabilir mi? Yapan arkadaş var mı forumdan cevap verirlerse sevinirim;)

2. Yeni bir çift Xenon D1S ampül alıp değişim yapmayı düşünüyorum. Söken ustam, üstünde takılı olan orijinal OSRAM sipariş etmemi söyledi. Fiyat performans araştırması yaparken bulduğum ampul marka ve modelleri söyle;

I. https://www.hepsiburada.com/philips-d1s-xtreme-vision-50-fazla-gorus-mesafesi-p-OTPHLP85415VIS1

(Satın alanların 4300K ne göre daha parlak şeklinde yorumlar var). 299TL

II. https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/osram-d1s-orijinal-xenarc-xenon-ampul-66140-P326740113?gclid=EAIaIQobChMIpvyTvqez4QIVB8ayCh39rgpFEAQYBSABEgJl8_D_BwE&gclsrc=aw.ds  

(4300K 240TL)

III.. https://www.hepsiburada.com/photon-d1s-4300k-xenon-ampul-50-fazla-isik-2-adet-p-HBV000003WDZ9

(4300K Çifti 420)

Bu ürünlerden kullanıp tavsiyesini yazabilecek varsa, yada başka bir önerisi olan varsa sevinirim.

Lüften önümü görmeme yardım ediniz :))

tarihinde Serkan Danış tarafından düzenlendi
eksik girdi
Yorum bağlantısı
Serkan Danış

3. Yukarıdaki yazdıklarıma ilave olarak 4300K yerine 6000K mi tercih etsem daha iyi sonuç alırım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ampul için boşa masraf etme..

Bence sorun reflektörün kararmasıdır.. Merceği değiştirmen gerekir. Aynı mercekten bulursan, farın arka kapağını açarak merceği değiştirebilirsin..

@Hasan Karabekiroglu epey mesai harcamıştı bu konuda..

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
 3. Yukarıdaki yazdıklarıma ilave olarak 4300K yerine 6000K mi tercih etsem daha iyi sonuç alırım?

Kaba tabir ile en baba ampülü de alsanız aydınlatma sonucu değişmeyecektir, sorun ışığın iyi üretilmesinden çok, üretilen ışığın iyi yansıtılamamasıdır.

4300k , 6000k veya 8000k ışık şiddeti anlamına gelmiyor oluşan ışığın rengi şeklindedir. Mesela 4300 sari 6000 beyaz 8000 mavi gibi.

Tavsiyem şu, AliExpress den mercek çapı 3 inc olan ds1 soket destekli mercek takımı alıp takmak, sabitleme ayaklarını da düşünerek ürün seçin, AliExpress deki iyi satıcılar mercek ölçülerini birebir veriyorlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...