İçeriğe Yönlendir

İki Sürüş Arasındaki Tüketim Farkı

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Gök

Az önce arabada 30 km gidecek lpg vardı sami gaz verdi 2 kere asıldım10 km de bitti 😂  sürüşe göre çok etkileniyor tüketim

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
20 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Vaktinde burada geçti bir konu içinde. Trafik polisi arkadaşa sordum. Dediği, trafik akşına göre araç kullanımı gerekir dedi. Hız limiti vs bahsetmedi. Bence de olması lazım. Akan trafik var. Bizde hız limiti e5 yollarda 70 üstü malum akış olarak. Orada 70 ile 3 araç yürüsün trafik kilit olur 

polislik hakimlik savcılık avukatlık hekimlik...bunlar kutsal meslekler ve eğitimin çok iyi olması lazım. 

o akan trafiğe bazen sıra dayağı atarlar radarla :)  akar evet...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Herkesin eğitimli olması lazım. Otoyolda  hız koridor uygulaması başlangıcı oldu. Millet 100 km ile gitmeye başladı. Çamlıca ile Gebze arası kuyruklar oldu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Herkesin eğitimli olması lazım. Otoyolda  hız koridor uygulaması başlangıcı oldu. Millet 100 km ile gitmeye başladı. Çamlıca ile Gebze arası kuyruklar oldu. 

Şaşkın vatandaş, radar ya da polis görünce 120 olan yerde 100'e düşüypr. Cehalet işte naparsın.

Çamlıca kuyruklarının gidişteki sebebi sultanbeyli ayrımından güya kestirme yapacağım diye dalanlar. Dönüşteki sorunun sebebi ise dudulludan katılım sonrası gaza basamayan uyuşuklar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Şaşkın vatandaş, radar ya da polis görünce 120 olan yerde 100'e düşüypr. Cehalet işte naparsın.

Çamlıca kuyruklarının gidişteki sebebi sultanbeyli ayrımından güya kestirme yapacağım diye dalanlar. Dönüşteki sorunun sebebi ise dudulludan katılım sonrası gaza basamayan uyuşuklar.

Yahu hala otoyolda kamyon sollarken fren yapan var. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
3 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

hangi kismi beni acar?

Motorsikletin deposunu 150 liraya dolduğu kısım mesela :) Sivas kayseri arası bastı gitti, 21 litre benzin yaktı . :) Motorsikletten bahsediyoz. Artık nasıl tüketiyorsa benzini :) 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

yarın programın nasıl?  kek getireyim çay ısmarla.

Sabah imes. Sistem yenileme görünüyor. Sanırım akşamı bulur5

Şayet plan değişir ise çaylar şirketten 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

İki gündür benzin ışığı yanıyor. Benim kredi kartı da bugün dönüyor. Depoda kalan 5 litre benzini yetirecem diye iki gündür hypermillingin kralını yaptım he 😀 @Ali Darbaz bana madalya tak. Dibinde bir bardak kaldı mı bilmem sabah varabilsek bari pompaya. Kaderde bu yaştan sonra araba itmek var gibi gözüküyor 😆

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu hipermiling tam olarak ne arkadaşlar.
Bununla ilgili bi konu var mı ortada
Video istemiyorum. Bir tanım ve tarif var mı ?

Lütfen forumda araştırma yapalım konusu var 😛

Benimde sabit 120km/h ile ankara gişelerden girip molasız istanbul gişelerinden çıkış denemem. Aracın fabrika değerleri 5.4lt ben 5.2lt ye düşürdüm. 

2580f6999f577b2a7bb4ff9a2105efd7.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Hiz sinirlarinda, ozellikle tabelalarda problem var. Misal, sehirler arasi yoldayiz hiz siniri yanlis bilmiyorsam 110. Bir donus kavsagi yaklasiyor. Tabelalar basliyor, 90... 70... Kavsakta 50... 110dan 50 ye dusmek icin frenlemek lazim. Bu da arkadan birisi gelirse carpmasi demek. Ayrica yol islaksa falan aracin hakimiyeti de kaybedilebilir. Zaten kimse bu tabelalari takmiyor. Normal 100-110 la devam ediyor. Ya da bu yollarda sagli sollu bina denk geliyor. Yanlis bilmiyorsam orada 50 ile gitmek gerekiyor. 80den asagi giden olmuyor.

Yani kurallarda tabelalardaki problemin de etkisiyle insanlar hangi yolda kacla gidecegini bilmiyor ve bilse de umrunda olmuyor. Cunku sacma bir tabela. Tabela israfi hatta...

Polis de akis hizi neyse ona gore gidilecek diyorsa ve belki de ehliyet kurslarinda falan da boyle ogretiliyorsa, once kurallar ve uygulanabilirligi incelenmeli sonra da egitimi verilmeli.... Bazi konularda da su yabancı memleketlerinde nasil oluyor bu işler diye bakmak lazim 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yabancı  gelişmiş ülkelerde vatandaş örgütlenmiş devleti kurmuş ve kuralları kendi koymuş bir anlamda kendi uyuyor.

Bizde devlet tepeden çökmüş vatandaşı nasıl "yönetirim" yolarım şeklinde düşünüyor. Fark bu. 400 yıl bi faz farkı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok saçma bu hız düşürmeleri
110 la giderken her kavşakta 50 ye düşüyor.
Nevşehir Ankara arasında 100 tane falan 50 levhası vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Hocam, vatandaş polis radarının veya kendi kilometresinin doğru çalışıp çalışmadığını nereden bilsin. İşi garantiye almak için ayağını gazdan çekiyor 🙂

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
7 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Hocam, vatandaş polis radarının veya kendi kilometresinin doğru çalışıp çalışmadığını nereden bilsin. İşi garantiye almak için ayağını gazdan çekiyor 🙂

bilir bilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok saçma bu hız düşürmeleri
110 la giderken her kavşakta 50 ye düşüyor.
Nevşehir Ankara arasında 100 tane falan 50 levhası vardır.

Arkadan metro turizim ucak gibi geliyor . Önünde kamera sağında hız tabelası 50 diyor frene mi basacaz gazamı 

50 km hız sınırı kaza sebebi

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

50’ye düşmelere bende kızıyorum ama bizim sürücülerimiz kavşaktan bile çıkmayı bilmediği için bazen durup beklemek bile geliyor içimden :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
1 saat önce, Ali Gök yazdı:

Arkadan metro turizim ucak gibi geliyor . Önünde kamera sağında hız tabelası 50 diyor frene mi basacaz gazamı 

50 km hız sınırı kaza sebebi

İste tabela boyle anlamsiz olunca insanlar bir sure sonra hic bir tabelayi takmamaya basliyor

31 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

50’ye düşmelere bende kızıyorum ama bizim sürücülerimiz kavşaktan bile çıkmayı bilmediği için bazen durup beklemek bile geliyor içimden :) 

Bu da bambaska bir olay tabi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
20 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

İste tabela boyle anlamsiz olunca insanlar bir sure sonra hic bir tabelayi takmamaya basliyor

Bu da bambaska bir olay tabi

Kurallar olup uygulanmayınca sagını solunu arkanı kollamak yerıne sola gecıp basıyorum care olarak :)) ama alı bey ıcın hyper mil denıcem ve paylasacagım burada ınsallah 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
26 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

Kurallar olup uygulanmayınca sagını solunu arkanı kollamak yerıne sola gecıp basıyorum care olarak :)) ama alı bey ıcın hyper mil denıcem ve paylasacagım burada ınsallah 

Eşimle beraber hoş sohbet yaptığım izlerken en cok keyif aldığım Hypermil videom.. 10 dakikada 10 km yol gidiyoruz. Aracın obd verilerini videoya yansıttım. Aracın obd gps hızı 90 km iken, arabanın kadran hızı 100 km gösteriyor. bunuda dip not olarak ekliyim. Ben burda saate 100 km hızla gittiğimi düşünüyorum. Oysaki gps hızımı 90 km. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Okadar konu değiştiki, bende brazcık konu dışına çıkıp, şu komik olayı paylaşmak istiyorum :) Şarj kapağı sapıtan Teslayı siz olsanız napardınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan

Sabit gaz kelebeği pozisyonu

Hızlanıncaya kadar, bir gaz kelebeği konumu seçin ve basılı tutun. 

Avantajlar: cruise control'ü kullanmaktan daha verimlidir (gaz kelebeği konumunu sık sık değiştirir ve tepelerde yakıt tüketir). 

Dezavantajlar: "yük ile sürüş" (DWL) / "hedef sürüş" ten daha az etkilidir (gaz kelebeğinin eğimli olduğu yerde hafifletilir).
şurayı anlayamadım,sanki hepsini anladım da:)
Onu bunu bilmem de polo 2010 1.4 düz motor vardı,uzun yolda 90 km yi pek de aşmadan 4.6 ltlere kadar düşürmüştüm yol bilgisayarında rekorum oydu:) mondeo 2.0 motora bineli hyper mili falan unutturdu bağa:) basmak geliyor içimden...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...