İçeriğe Yönlendir

Euro 5 ve Euro 6 Otomobiller Hypermiling.

Ali Darbaz

Recommended Posts

9 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Kit ne kullanıyor. 

Atiker fast.  nazar değmesinde ne benzin lpg geçişlerinde nede gaza basınca hiç farkedilecek bi durum oluşmuyor.

sıkıştırınca lpg ye geçme olayı da hiç olmadı daha . tekrar söylüyorum nazar değmesin maşallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tolga Aksoy

Yanlışım varsa düzelttim lütfen. Yokuş aşağı giderken aslolan vitesi boşa almak değil vitesle inmek yakıt ekonomisi sağlar. Motor rolantideyken yakıt pompalanıyor. Araç vitesteyken ise gaz pedalına basılmıyorsa yakıt harcanmıyor biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
3 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Hocam uzun yola çıkmadan rahatlıyamıyorum. Son 2 senedir uzun yol hobim var. Buna engel şeyler bakım maliyetleri ve yakıt maliyetleri. Şu  noktaları artırmak istiyorum :) 

nQ755N.png

Önemli olan vardığın yer değil, yolculuk diyorsun :)

Hanıma geçen gün "az yakan arabamız varken aklındaki yerlere gidelim dedim" ikeada aldık soluğu :D

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
2 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Hanıma geçen gün "az yakan arabamız varken aklındaki yerlere gidelim dedim" ikeada aldık soluğu :D

hanıma gezmeye gidelim sorusunun cevabı zaten avm bizim evde o yüzden o soruyu sormuyorum :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Yanlışım varsa düzelttim lütfen. Yokuş aşağı giderken aslolan vitesi boşa almak değil vitesle inmek yakıt ekonomisi sağlar. Motor rolantideyken yakıt pompalanıyor. Araç vitesteyken ise gaz pedalına basılmıyorsa yakıt harcanmıyor biliyorum.

Yeni DSG ler boşa alıyor diye konuşulmuştu. Hatta bir konuda video vardı, devir birden düşüyordu.
Yeni arabalar boşa alsan da yakmaya biliyor. Rampanın durumuna göre ekstra hız kazanıp daha ileri gidebiliyorsunuz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
4 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

hanıma gezmeye gidelim sorusunun cevabı zaten avm bizim evde o yüzden o soruyu sormuyorum :D 

Aynen arkadaşlar, Avm gidip yaptığım masrafla aynı gün Abant gider gelirim :) . 

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Aynen arkadaşlar, Avm gidip yaptığım masrafla aynı gün Abant gider gelirim [emoji4] . 
Ah o AVMler yok mu, o gezmeye diye girilen AVMler...
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
5 dakika önce, Remzi Karaca yazdı:

Yeni DSG ler boşa alıyor diye konuşulmuştu. Hatta bir konuda video vardı, devir birden düşüyordu.
Yeni arabalar boşa alsan da yakmaya biliyor. Rampanın durumuna göre ekstra hız kazanıp daha ileri gidebiliyorsunuz.

Merhaba , 

DSG yaptığı şeyi biz manual olarak yapmayalım. Onların bazı özel yetenekleri var.  

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
22 dakika önce, Ali Tolga Aksoy yazdı:

Bolu dağından otobanda istabul yönüne boşta 15 km gelebiliyorsunuz. Viteste 5 km.

5 km boyunca 0 yakmak sonra 10 kilometre boyunca 5 litre/100km yakmak mı (yani toplam 0.5 litre)

yoksa           15 km boyunca 0.2/100km yakmak mı? (toplam 0,3 litre )  tercih sizin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bolu dağından otobanda istabul yönüne boşta 15 km gelebiliyorsunuz. Viteste 5 km.

5 km boyunca 0 yakmak sonra 10 kilometre boyunca 5 litre/100km yakmak mı (yani toplam 0.5 litre)

yoksa           15 km boyunca 0.2/100km yakmak mı? (toplam 0,3 litre )  tercih sizin.

990 CC ,  3 silindirli arabam topu topu 75 kilo ağırlığında. Son vites oranı 0,70. Ortalama bir eğimde saate 80 km hızla motor fren etkisi göstermeden vitesde inebiliyor.  Hatta ben motor fren etkisi almak için vites küçültmek zorunda kalıyorum. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
31 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Tünelden çıkınca hızlanıp yol iyice düzelinceye kadar gaza basmam genelde orada, otomatik arabada D'de. Belli bi hızın üstünde başlayınca D'de de hızlanıyor gittikçe.

Tek sorun sol şeritte sürekli fren yapan sürücücükler. 

Yorum bağlantısı

şehir dışında inişlerde ov tuşuna basıp inmek çok pis alışkanlık oldu. araba bir zararı varmı ?

hiç frene basmıyorum 100 le iniyorsa bırakmıyor 100 de tutuyor arabayı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
5 dakika önce, Ali Gök yazdı:

şehir dışında inişlerde ov tuşuna basıp inmek çok pis alışkanlık oldu. araba bir zararı varmı ?

Düşük vitesle inmekle eşdeğer, bir zararı olmaması lazım. O tuşa basınca overdrive'a geçmiyor şanzıman.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tolga Aksoy

Boştayken aracın ivmelensi doğru. Rölanti hiç yakıt harcamasaydı hesabınız doğruydu. Yokuş aşağı motor kompresyonu ile yolun eğimine göre sabit hız veya hızlanarak veya yavaşlayarak gidilirse sıfır yakıt oluyor sanırım.
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Görevi o değil mi zaten, zararı yoktur herhalde
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

Benim bildiğim motor kulaklarını eskitiyorsun. İlerde motor sarsıntıları başlarsa bunlar  sebebi  motor frenmiş.  Ayrıca motorun aşınmasına sebeb oluyor. Sonucata 2000 devirle inmek ile 3500 devirle inmek arasında fark var. Fren balatası daha ucuz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

990 CC ,  3 silindirli arabam topu topu 75 kilo ağırlığında. Son vites oranı 0,70. Ortalama bir eğimde saate 80 km hızla motor fren etkisi göstermeden vitesde inebiliyor.  Hatta ben motor fren etkisi almak için vites küçültmek zorunda kalıyorum. 

Bişeyin küçük olması başka, olmaması başkadır.

20 dakika önce, Ali Tolga Aksoy yazdı:
2 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Boştayken aracın ivmelensi doğru. Rölanti hiç yakıt harcamasaydı hesabınız doğruydu. Yokuş aşağı motor kompresyonu ile yolun eğimine göre sabit hız veya hızlanarak veya yavaşlayarak gidilirse sıfır yakıt oluyor sanırım.

Tekrar okuyun yazılanı...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Ali Gök yazdı:

İstersen 160 ile giderken bas ona. Bişey olmaz 

18 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bişeyin küçük olması başka, olmaması başkadır.

Beyler daalın. Hocam noktayı koydu 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
10 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Beyler daalın. Hocam noktayı koydu 

Evet :keyifli:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Olaya bilimsel açıdan bakıyoruz hocam :)

Bilimsel bir durum zaten. Hocadan utanılmaz.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu araç iyi ancak 1 den ikiye geçerken bir hantallık var herkes kullanamıyor. Senin benim gibi bilen adama süper. Zaten bir sonraki arabam polo vb olacak muhtemelen. Hem parasal nedenle hem de yaşlandık diye. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...