İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Ghia 2.0 TDCI Siyah Duman Atma

Ali Dur

Recommended Posts

Selamlar arkadaşlar,

Bir diğer konu gaza ani yüklenmede, ki araba otomatik bunu belirtmeliyim sanıyorum, aniden yüklenince vites düşürüyor ve o boşa düşme anı var ya devrin aniden 4 bin üzerine çıktığı, o anda arkama bir bakıyorum bir duman bulutu... Anlık oluyor sonra yapmıyor, ama normalde araba 3. veya 4. viteste iken hızlanmalarda özellikle turbo devreye girdiğinde bu dumanı atmaya başladığını görüyorum. Burada mesele nedir? Enjektör mü? MAP sensörü arızasıyla bir zengin karışım problemi mi? İçi dolmuş bir EGR ve manifold problemi mi? Yoksa aklınızda sen daha EGR'yi iptal de mi  etmedin diye soruyor musunuz şu anda? :) etmeliysem Egr iptal kitsiz olur mu? vs vs. gibi sorular aklımda dönüyor. Örneğin bu araca EGR valfi yaptıran var mı? Bildiğimiz üzere egzoz gazını tekradan içeri veren bence çok gereksiz ve sırf karbon emisyonunu azaltmak için motorun içine eden bir sistem... Yanlış mı düşünüyor ya da eksik mi biliyorum? Bu konuları eminim çoktan kaç defa konuşmuş çözmüş abilerim sizlerin yardımlarını bekliyorum... Saygılar.

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

anormal bi duman yoksa bence gayet normal.. Ne kadar Duman o kadar randuman :D 

• Beğen 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Ara gazlarda siyah duman normal. Ama ne kadar duman attığı da önemli. 

EGR'yi iptal etmek için araya plaka koyuyorlar. Ya da aliexpress'ten egr delete kit tarzı bir şey alıp komple iptal edebilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
16 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Ara gazlarda siyah duman normal. Ama ne kadar duman attığı da önemli. 

EGR'yi iptal etmek için araya plaka koyuyorlar. Ya da aliexpress'ten egr delete kit tarzı bir şey alıp komple iptal edebilirsiniz. 

Egr'yi iptal etmek bana ne kazandırır? Ya da şu anda bir şey kaybettiriyor mu? Yani yukarıda yazdığım gibi euro 4 motorların karbon emisyonlarını azaltmak için motora egzoz gazı vermeyi göze almış bir mühendislik? Yani illa ki onlar bir hesaplama yapmışlardır ancak, siz EGR'yi iptal edince araçta bir anormallik oldu mu? Ya da yakıtta artış? Performansta?

17 saat önce, Erkan Tekin yazdı:

anormal bi duman yoksa bence gayet normal.. Ne kadar Duman o kadar randuman :D 

Öyle değil bence erkan kardeşim. Çünkü bu bir yakıt hava karışımıdır maximum yakıt performans verimliliği alınamadığı anlamına gelir. Keşke öyle olsa ama arada otomatik olduğundan gaza yükleniyorum araba uçuyor maşallah da arkadakilere sanki gaz bombaso atmış gibi kapıştıklarım bırakıyor zaten bombalamış gibi adamı :D:D

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
31 dakika önce, Ali Dur yazdı:

Egr'yi iptal etmek bana ne kazandırır? Ya da şu anda bir şey kaybettiriyor mu? Yani yukarıda yazdığım gibi euro 4 motorların karbon emisyonlarını azaltmak için motora egzoz gazı vermeyi göze almış bir mühendislik? Yani illa ki onlar bir hesaplama yapmışlardır ancak, siz EGR'yi iptal edince araçta bir anormallik oldu mu? Ya da yakıtta artış? Performansta?

Öyle değil bence erkan kardeşim. Çünkü bu bir yakıt hava karışımıdır maximum yakıt performans verimliliği alınamadığı anlamına gelir. Keşke öyle olsa ama arada otomatik olduğundan gaza yükleniyorum araba uçuyor maşallah da arkadakilere sanki gaz bombaso atmış gibi kapıştıklarım bırakıyor zaten bombalamış gibi adamı :D:D

Birşey kazandırırmı bilmiyorum ama yakıtı bir miktar artırıyor bence. Bizim motorlar Euro 3 bu arada. Ben pislik yapmasın diye söktüm. 

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Mk3ler euro 3, euro 4 yurt dışı girişli sayılı makinada var. Egr iptali rahatlatır aracı, dolu ise. Servis gğncellemesi aldı ise zaten iptaldir. Lakin kışın Egr iptal olan araç biraz daha geç ısınır.
Duman ise mk3 tdci için olağan bir şeydir. Ne kadar duman o kadar randıman.
Bir de mk3 delphi enjektörleri katkılı mazot sevmez.
Standart mazot alın katkısız malum Euro 3 motor ki ben nerede ucuz varsa alıyordum bir kere sıkıntı yaşamadım ve hep TP veya Lukoilden aldım mazotu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erzan Aşkın

Aracınız kaç km de bilmiyorum ama egr ve emme manifold temizliği dumanı azaltılacaktır. Ancak tam olarak kesmez zaten bizim araçlarda da tam olarak kesilemez. Bence bu temizlik sırasında EGR iptali de yatırırsanız iyi olur. Bu temizlikler den sonra aracın bayağı rahatladığını göreceksiniz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şöyle yarım saatlik bir tırmanış denk getirdiğimde hemen vitesi manuele alır gaza yüklenirim. (Mersin Niğde - Antalya Konya gibi) 

Yüklenin biraz, atsın kurumları.. Bu dumanlar da azalacaktır.. 

Bence normal her şey..  

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Mehmet Işıtman
(düzenlendi)

Aynı problemi yaşıyorum. Forumdaki bu başlıklar altında her yorumu okudum.

Otomatik şanzıman tamiri

Krank sensörü değişimi

Egzoz ve egr temizliği

Turbo tamiri

Enjektör kontrolü

Gibi işlemleri son 1 ay içerisinde yaptırdım. Araçta beğenmedim tek nokta siyah duman kaldı. Araç siyah renk arkadaşlar kara tren diye dalga geçiyorlar :) çekiş düzgün titreme ve ses yok araçta. Ani hızlanmalarda feci duman var. Rolantide bide 4 ve 5 viteslerde duman neredeyse hic yok. Ortalama yakıt tüketimim 100km/ 8lt görünmekte.  Sizce hangisine baktırmakıyım

1. Enjektör pompacıya

2. Hava akışmetre

3. Turbo hortumları ve intercoller

4. Emme manifoldu

5. Ellemeyim bu şekil devam mı ? :)

hangi sırayı izlemeyilim sizce hayırli günler

tarihinde Mehmet Işıtman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Fatih Öztürk

Beni arkadan sıkıştırmaya çalışan talihsizlere uyguladığım bir ceza yöntemidir bu kara duman :) Yani öyle böyle değil, kocaman kara bir bulut bırakıyor arkaya kick-down yaptığımda. Arkamdaki aracın havalandırması açıksa o anda içindekilere geçmiş olsun. 

Ben bizim arabaların bu dumanı atma sebebi olarak dpf (dizel partikül filtresi) olmamasını biliyordum, o yüzden pek de sorun olarak bakmadım. Ama sorun olduğu düşünülüyorsa ustalar tarafından, müdahale etmek isterim.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Mk3 ler biraz dumanlı özellikle ani hızlanmalarda hele şehir içi kullanımlar dumanı çoğaltıyor. Benim araç 106 bin küsür de ara ara uzun yolda yükleniyorum bariz azalıyor duman

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...