İçeriğe Yönlendir

2018 Yılı LPG Ruhsata İşletme Maceraları

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

Nisan da Fahri ( R9 fairway) ye lpgyi ben taktırmıştım. Bir ay sonrası muayene vardı. O yüzden LPG faturası kesildi ve aynı ay genel muayeneye girip işletme işini yaptırdım.

Tabi artık LPG işletme prosedürü değişti seneye tekrar ne değişir başka macerada görecez.

LPG işletme:

Araca LPG takılır. Takan firma yetkilisi belgesi fatura ve montaj tespit evraklarını size teslim eder.

( Yanlış bilinen bir husus, faturanın kimin adına ait olduğu önemli değil, yeterli montaj tespit evrağı o anki ruhsat bilgileri ile doldurulsun yeter)

Burda tespit evrağında dikkat edilecek husus motor no şase no motor hacmi net ağırlık ve azami yüklü ağırlık değerlerinin doğru olması.

EGM sistemi sağolsun eski bilgiler vs hep hatalı. Buna rağmen artık tüm satış ve ruhsat işlemleri notere devredildiği için hatalı bilgiler ile satış da olabiliyor yada benim R9 da başıma geldiği gibi önceki ruhsatta olan bilgi sonraki yeni ruhsatta silinenilyor. ( Motor hacmi - olan araba mı olur.)

Anlayışlı bir noter katıbi denk gelirse sistem hatalı ve eksik bilgilerin düzeltilmesine izin veriyor bir ölçüde motor hacmi azami yüklü ağırlık vs. Tabi emniyet müdürlüğüne topu atabilir.  Buradaki noter beni ve emniyette çalışan memuru bildiği için ( sağolasun emniyette yıllardır aynı memur o görevde ve laf anlatmak ile hendek atlatmak arasında fark az :) ) düzeltmeleri yaptık. Elimde R9 un ilk tescilideki belge olmasada nette aynı yıl üretim bir teknik belge ve kullanım kılavuzu olduğu için  motor hacmi yüklü ağırlık vs gibi bilgileri doğru olarak yeni ruhsatta LPG işlerken düzgün ve doğru girdik.

Fahri kendini kurtardı da sütoğlanın eski sahibi bizi taklaya getirdi.

lpg montajı yapılıp faturası kesildikten sonra teknik belgenin 1 ay içinde ruhsata işlenmiş olması lazım. Yoksa tespiti halinde ceza kesilip men ediliyor araç ( men konusu muallak) güncel ceza 108 tl. Diyelim ki muayeneniz yeni LPG taktınız muayeneye kadar işletmedim fatura muayene zamanı keser işletirim dediniz. Mantıklı, tabi polis yakalayıp ceza yazmazsa.

bizim hikayemiz şöyle lpgyi aldığım kişi nisanda taktırmış, ben Kasım'da alıyorum. LPG işli değil. Fatura kesilecek dendi. Muayene Aralıkta zaten. Lpgciye gittik ruhsat dönsün yeni ruhsat sahibine fatura keselim. ( Püf nokta plaka değişmeyecekse ki değişse sıkıntı olur mu bence hayır şase motor no aynı). Tamam dedik ertesi hafta satış yapıldı. Aralık ayına girdik muayene yaklaştı. Lpgciden evrak isticez. Biz evrakları teslim etmiş faturayı kesmişiz nisanda. Eee nolcak. 400 daha verecen yeni tarihli proje ve fatura verecez. Aracı teslim alırken dikkatli bakmadığım bir klasör içinde evrakları çıktı. Önceki sahibi bilerek yada bilmeyerek evrakları almıştı bizede vermiş.

neyse eski tarihli evrak elimizde var.

olur mu diye sorduk bu sefer denildiki LPG tankı montaj yılı ile aynı tarihli olacak yoksa muayeneden geçmiyor. E 2018 de bizim tank 2017 takılmış.( Yalan dolan tüv de adam tankın tarihine bile bakmadı yeni montaj diye. Aslı  üretim yılından sonra 10 geçen tank değişim yapılması gerekiyor)

hatta dediler ki LPG için muayene kalktı noter evrakla işliyor. Olur mu olur dedik. Gittim notere. Ekrana girmeye başladı, ekran akıyor mübarek. İlk hata çıktı önümüze, "montaj tarihi 1 ayı geçmiş ceza makbuzu görüldü mü?" Ceza kolay dedim sen gördüm de bakalım ne hata verecek başka. Onu geçtik yeni hata "montaj tarihi muayene tarihinden sonra" yani LPG işletme işini muayene girmeden yapma diye bir şey yok.

seriden bir egsoz muayenesi yaptırdık peşine muayene girip çıkıldı. Yeni muayene evrağına LPG tespit evrakları işlendi. Şükür kusur çıkmadan geçtik. ( Eski LPG montajı olanlar da LPG boru tesisatı vs ile ilgili izolasyon istiyorlar şuan da. Bizde bakan oldu mu var mı bilmiyorum kurcalayadım.

ee ceza kesilmedi bizi çeviren polis yok. Gittik emniyete bana bir ceza yaz memur bey dedik. Montaj tarihi ile fatura istedi geçmiş tarihli ceza yazdı ( men olmadık yani inş ) gittik bir koşu ödedik %25 indirimli nasılsa. Gittik notere verdik evrakları. İlk iki ekran tamam. Sonra geldik tespit bilgisi değişmeye net ağırlık 1255 azami ağırlık 1255. LPG takınca net ağırlık 1320 azami ağırlık 1255 den çok olamaz. :) Evet ruhsat iki değerde aynı. Hayda. Onu düzeltik. Bu seferde araç sınıfı tipi ile uyumsuz.dedi. bunu anlamıyoz. M1 otomobil gözüküyor. Bize emniyet yolu görüldü. Gittik noterde bu hata verdi dedik. Araç sedan mı hb mi dedi :) söyledik tamam git işlet dedi yolladı. 

:) Gittik işlettikleri ruhsat alındı macera bitti :)

fikir versin diye paylaşayım dedim

• Beğen 5
  • Teşekkür 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı

Kolay olmuş yav😂

samide izolasyonu söktürdü geçen lpg için. 2 sene önce izolasyon olmalı demişler. Herkes yaptırmış

şimdide olmamalı demişler gelde sövme

Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Okudum ama okudukça kafam karıştı 🤨 bende bu sene taktırdım ama muayene tarihine daha bir sene var diye işletmedim açıkcası. bu durumda kaskodan yararlanamıyorum bildiğim kadarıyla ama iş ruhsata işletmeye  gelince kafam da karışıyor biraz da üşeniyorum. siz epey uğraşmışsınız. sizin işlem hayırlı olsun darısı başımıza :) 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Artık noter katıbi beni görünce gülme alıyor  kadını :)

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

dizel candır. tabi benzinli yazmadıkları sürece ruhsata. başımıza geldi oradan biliyorum. 0 km idi minibüs.

Yorum bağlantısı
4 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

dizel candır. tabi benzinli yazmadıkları sürece ruhsata. başımıza geldi oradan biliyorum. 0 km idi minibüs.

benim fluance vardı . megan diye sigorta yapılmış sıfır çıktığında aldığımda bende sigorta yaptırdım evrak megan diye geldi . farkına varmasam öyle binecektik.

ruhsatta benzinli yazar ona alıştık :D 

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Nasıl yani bugün git yarın gel diyen olmadı mı? Bürokrasi çok yol kat etmiş :D

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Herkeste var bi lpg anısıdefault_smile.png

Benimde 40lt simit tanka büyük şamandıra takmislar 36lt lpg alıyordu. Git bunun uygun olanını taktir gel dediler, tankı çok doldurmak tehlikeliymis. Ama 1 yıl o şekilde gaz aldım dolaştım. Şuanki 30 32 lt alıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bir saat önce, Ersen Tapan yazdı:

Geçmiş olsun Mustafa. 
Kaç gün sürdü bunlar ?:s

4 ayrı gün ama izin alamadığım için yoksa muayene dahil bir tam gün de çözülür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Mis gibi yapilmis izolasyonu sokturdum dun gece.

Seninki de guzel macera.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hımm gerek var mı bak doğru 😛

Bu güne kadar hiç zeyil yaptırmadım onun için

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hımm gerek var mı bak doğru 😛

Bu güne kadar hiç zeyil yaptırmadım onun için

ruhsat değişti, acentana ilet

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Ben noterden iş teklifi gelecek diye bekledim. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Demek ki ne yapıyoruz, ruhsata işli olmayan LPG li araç almıyoruz!

Okurken bezdim...

Geçmiş olsun güle güle binin

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 saat önce, Fatih Keskin yazdı:

Hayatta uğraşmam o kadar satarım arabayı hemen

araba alınca notere mi gidiliyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 20.12.2018 at 18:11, Çağlar Bayur yazdı:

şimdi trafik sigortasına da zeyil yaptırman gerekecek mi?

Yok gerekmeyecek.. 

Ama yeni ruhsat olmadan yeni poliçe yapamayacağız.. 

O zamana kadar da satar zaten :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
25 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok gerekmeyecek.. 

Ama yeni ruhsat olmadan yeni poliçe yapamayacağız.. 

O zamana kadar da satar zaten :)

çok alıştı bence bir süre bırakamaz

ruhsattaki ağırlık değişti ama ilkine göre?

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
15 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

çok alıştı bence bir süre bırakamaz

ruhsattaki ağırlık değişti ama ilkine göre?

Bizim için pek önemi yok.. 

Motor ve şasi no ile birlikte plakası, bir de aracın sınıfı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
55 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bizim için pek önemi yok.. 

Motor ve şasi no ile birlikte plakası, bir de aracın sınıfı

sonra AAa lpg mi , bizde işli değil diye dosya geri dönmesin?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...