İçeriğe Yönlendir

Focus 3 İçin Bass Tavsiyesi

Öner Kurukuz

Recommended Posts

Öner Kurukuz

Arkadaşlar focus 3 aracımın ses sistemi sony olmasına rağmen hoparlörlerden gelen ses çok da iyi değil.

Eski focusun sanki daha iyiydi.

kapılardaki hoparlörleri değişmeli miyim yoksa bagaja bir kabin ve amfi alıp taktırsam yeterli mi?

Bagaja koyulan kabinlere aslında  pek sıcak bakmıyorum. Bagajın %35 ini öldürüyor.

arkalığı kesim subwoofer taksam daha mı iyi olur?

hangi marka cihaz tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Müzik sisteminden beklentiniz nedir?
Sadece bass eklemeniz araç içerisindeki ses kalitesinde değişiklik olmaz sadece hoparlörlerden alamadığınız bass sesini almış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)
9 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Müzik sisteminden beklentiniz nedir?
Sadece bass eklemeniz araç içerisindeki ses kalitesinde değişiklik olmaz sadece hoparlörlerden alamadığınız bass sesini almış olursunuz.

Aslında çok aman aman bi beklentim yok.

ses ayarlarından bas ve tiz ayarı yapıp, biraz ses açınca hoparlörler cızırdayarak ses veriyor.

Sanki teyp sony ama hoparlörler dandik 3. sınıf hoparlör gibi hissettim.

Belki arızalıdır diyeceğim ama 4 kapıda da hoparlör var ve hepsi öyle.

Zaten çok birşey beklemediğim için kabin bana "hamallık" gibi gelecek diye düşünüyorum.

2000 model polom vardı, sadece önlerde hoparlör vardı, sony 4x52W bir cd çalar almıştım, ses kablosu alıp arkaya da iki tane pioneer 350w lık oval hoparlör aldım.

arkalığı kesip iki hoparlörü bağladım, sadece bu bile ses kalitesini ciddi oranda artırmıştı ve bana yeterli geliyordu.

O yüzden çok ahış şahım masraflar edip acayip ses sistemleri istemiyorum. Sadece şu anki orjinal hali eski 2007 focusumdan daha kötü geldi bana.

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 dakika önce, Öner Kurukuz yazdı:

2000 model polom vardı, sadece önlerde hoparlör vardı, sony 4x52W bir cd çalar almıştım, ses kablosu alıp arkaya da iki tane pioneer 350w lık oval hoparlör aldım.

arkalığı kesip iki hoparlörü bağladım, sadece bu bile ses kalitesini ciddi oranda artırmıştı ve bana yeterli geliyordu.

hb araçta pandizotta 2 oval in sesini zor yakalarsınız kesip biçmeden

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
18 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar Bey, aracım sedan

Bugün bir elektronikçiye uğrayım fiyat aldım, en düşük 1000 tl fiyat verdiler.

Sadece amfi ve kabin bass + işçilik.

Bass ayarlı amfi olursa 1400 tlye çıkıyor.

Amfi sadece kabin basa bağlı olacak, kapı hoparlörleri amfiye bağlı değil, normal ses hoparlörlerden gelecek, sadece bas için kabin çalışacak.

Bana pek güzel olacakmış gibi gelmedi bu sistem.

O nedenle yaptıran varsa bilgi alayım diye yazdım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
8 dakika önce, Öner Kurukuz yazdı:

Çağlar Bey, aracım sedan

diğer polo aracınızdaki  ovaller için dedim, hb arabada oval dinlyen daha sonra sedanda o sesi kolay yakalayamaz.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Zaten mono amfi subwoofer'a stereo amfi normal hoparlörlere bağlanır. En sağlıklısı budur.  Amfi+sub+işçilik 1000 tl çok iyi bir fiyat. Tabiki amfinin ve subwooferin marka modeline göre daha iyi yorum yapılabilir.  Benim 2007 corollaya eski aracımdan çıkardığım 4500 watt 1200 rms mono amfi+ sub için 350 tl para istediler kablolarla beraber. Teyp için dönüştürücü+ kablo ve sigorta da  takılacak bunuda hesaba katın. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Öner Kurukuz

Her durumda da kabin şart diyorsunuz yani.

Kabinsiz olmayacak bu iş sanırım.

Biraz bütçe ve ürün modellerini araştırayım bakalım.

Neler bulacağız?

Yorum bağlantısı

söylenenlere ek kapılar sökülünce içine yalıtım yapın. hoparlörün arka kısmına gelen el kadar yere 2 kat yapın.
ses
sisteminden ancak bu şekilde yüzde yüz verim alırsınız

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Anladığım kadarıyla çok aşırı bir beklentiniz yok ve anfi bass ve işine girmeye gerek yok gibi.

İlk etapta sadece ön kapılardaki orjinal hoparlörlerin yerine mid takım alın.  Eğer yinede memnun kalmazsanız o zaman mecbur anfi işine girmeniz lazım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Arka camın oraya sığmaz mı kesilip?  Üzeri kendi döşemesi ile kapatılır, hiçbir şey görünmez dışarıdan 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
32 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

Kendinden anfili, bagajda yer kaplamaz.

https://www.alpine.com.tr/p/Products/SingleView/SWE-815

F3.5 hb taktık, gayet iyi oldu.

Hatta harman kardonlu 116i ile karşılaştırınca bassların bir tık daha iyi olduğunu fark ettik. Tabi HK akustiği biraz daha iyiydi.

İki yıldır kullanıyorum. Sağlam sesi var 

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Koltuk altı bass alabilirsiniz ufak çay tepsisi kadar birşey amfi kabin falan filan gibi bir şeye gerek kalmıyor oval biçimli hoparlörlere girmenizi tavsiye etmem.

Yorum bağlantısı

Bu işlere biraz kafa yormuş biraz yapmış biri olarak anfi olmadan olmaz.
Ha şöyle olur hiç kesme biçme yapmadan aracın 4 hoparlörünü çıkma bir d sınıfı yada premium araçtan orjinal alıp değiştirir kapılara da yalıtım yaparsanız teybinizi ve ses sisteminizi tanıyamazsınız.
insanlar fabrikasyon hoparlörleri çıkarıp sistem yaparken orjinasl hoparlörler boşta kalıyor onları satıyorlar.
letgoda falaj çok denk geliyor
d sınıfı veya premium dedim çünkü o araçların hoparlörleri inanın c sınıfından daha iyi oluyor söktüm kullandım biliyorum.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
2 saat önce, Tahir Ak yazdı:

Bu işlere biraz kafa yormuş biraz yapmış biri olarak anfi olmadan olmaz.
Ha şöyle olur hiç kesme biçme yapmadan aracın 4 hoparlörünü çıkma bir d sınıfı yada premium araçtan orjinal alıp değiştirir kapılara da yalıtım yaparsanız teybinizi ve ses sisteminizi tanıyamazsınız.
insanlar fabrikasyon hoparlörleri çıkarıp sistem yaparken orjinasl hoparlörler boşta kalıyor onları satıyorlar.
letgoda falaj çok denk geliyor
d sınıfı veya premium dedim çünkü o araçların hoparlörleri inanın c sınıfından daha iyi oluyor söktüm kullandım biliyorum.

Bu seçenek sanki daha uygun gibi geldi bana.

yine orjinalmiş gibi olacak araç, ses kalitesi biraz daha yükselecek.

bagajda kabin taşımaktan iyi olur benim açımdan.

Şimdi bu hoparlörleri bulmakda sıra.

Acaba benim araç kapılarında kaç cm lik hoparlör var?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
19 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Arka camın oraya sığmaz mı kesilip?  Üzeri kendi döşemesi ile kapatılır, hiçbir şey görünmez dışarıdan 

camı patlatıp sığdırdığım da oldu çok iyi

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Camı söküp geri takmak 15 dakika. 

bayram günü, 9 gün tatildi....

Yorum bağlantısı

Bu seçenek sanki daha uygun gibi geldi bana.
yine orjinalmiş gibi olacak araç, ses kalitesi biraz daha yükselecek.
bagajda kabin taşımaktan iyi olur benim açımdan.

Şimdi bu hoparlörleri bulmakda sıra.
Acaba benim araç kapılarında kaç cm lik hoparlör var?
ovaller genelde benzer ölçüde arkalar da ya 13 cm ya da 16.
çok Çok ucuza orjinal kaliteli hoparlör bulunuyor dikkat etmek takip etmek lazım.
Özellikle letgo ve d sınıfı araba gruplarına üye olup arama kovalamak kalıyor.
bazen bedavaya bile veriyorlar.
oval hoparlörler ciddi bass veriyor.
kapı içlerine de kolaylıkla ve ucuza yalırım yapılır bir taşla sürüyü indirmek bence budur
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Vasfi Gişten
On 30.12.2018 at 14:31, Servet Aydın yazdı:

İki yıldır kullanıyorum. Sağlam sesi var 

Bende bu üründen aldım fırsat bulunca bağlatçam, montaj için dikkat edilmesi gereken bişeyler var mı ? Kumandadaki en altta bulunan tuş ne işe yarıyor ? Yardımcı olursanız sevinirim.  

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
6 dakika önce, Vasfi Gişten yazdı:

Bende bu üründen aldım fırsat bulunca bağlatçam, montaj için dikkat edilmesi gereken bişeyler var mı ? Kumandadaki en altta bulunan tuş ne işe yarıyor ? Yardımcı olursanız sevinirim.  

İki tip girişi var. Yüksek kazanç ve düşük kazanç. Eğer ana ünite çıkışında bass çıkışı varsa direk orayı bağlayın ki verimi yüksek olsun 

Alttaki düğme sesin faz çıkışını değiştirir. Müziğin türüne göre ayarı vardır. Bir de, hoparlör altında iki kumaş parça var. Onu çekip çıkarınca orada harici port oluşuyor. Daha yumuşak bass sesi alınıyor. Rb türü müzik dinlerken açık, tekno tarzı dinlerken kapalı olabilir. 

İki çevirici ayarı da kazanç ve bass çıkışı frekansı. Sedan araçlarda 40 60 hz idealdir. 80 hz ile daha çok bass duyulur gibi olur ancak bir süre sonra rahatsız edebilir. Artık o ayarlar keyfinize kalmış. 

Voltaj alınacak yer çakmaklık hattı olabilir. Tam yükte 10 amperi pek geçmiyor ki sürekli o akım ile çalışması imkansız. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
13 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

İki tip girişi var. Yüksek kazanç ve düşük kazanç. Eğer ana ünite çıkışında bass çıkışı varsa direk orayı bağlayın ki verimi yüksek olsun 

Alttaki düğme sesin faz çıkışını değiştirir. Müziğin türüne göre ayarı vardır. Bir de, hoparlör altında iki kumaş parça var. Onu çekip çıkarınca orada harici port oluşuyor. Daha yumuşak bass sesi alınıyor. Rb türü müzik dinlerken açık, tekno tarzı dinlerken kapalı olabilir. 

İki çevirici ayarı da kazanç ve bass çıkışı frekansı. Sedan araçlarda 40 60 hz idealdir. 80 hz ile daha çok bass duyulur gibi olur ancak bir süre sonra rahatsız edebilir. Artık o ayarlar keyfinize kalmış. 

Voltaj alınacak yer çakmaklık hattı olabilir. Tam yükte 10 amperi pek geçmiyor ki sürekli o akım ile çalışması imkansız. 

Detaylı bir şekilde anlattığınız için çok teşekkür ederim. Ürünü bağlattıktan sonra performansı ile ilgili bende birkaç cümle yazarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...