İçeriğe Yönlendir

Sıfır Motor Yaptırdım Fakat Çözemediğim Bir Durum Var

Erkut Göymen

Recommended Posts

Erkut Göymen

Merhaba Arkadaşlar

Bursa'da oturuyorum.

3000 V6 motora sahip 43 yasinda bir Ford Capri sahibiyim

Orjinali fabrika değerleri 

138 HP

235 Nm tork

araca sıfır motor yaptirdik 

Yatak vurma vardı motor indi pistonları ölçütuler ovallik te olmuş ciddi bir güç kaybı vardı bu sebeplerden motor yaptırmaya karar verdik.

Piston segmanlar takım halinde orijinal olarak değişti hepolite

Conta takımı orjinali glaser

Krank yatakları değişti

yag pompası yağ mili değişti

Üst kapak taslandi duman lastikleri değişti

Krank blok taslandi silindirler yeni 0.30 Pistona göre honlandi

Şu tapaları bujiler buji kabloları 

Platin megzefe 

Hava filtresi

Devir daim termostat vb aklınıza gelicek bir çok parça orijinal parçalarla değişti araç 3 _4 gün önce cumartesi çıktı

Fakat araçta yine bir cansizlik var fabrika verisinden yaklaşık yüzde 35 daha düşük güç kaybı var tork kaybı ise fabrika verisinin yüzde 50 daha aşağısında

usta 1000 km bı kullan sonra tekrar kapaklari torkla sikacakmis ve subap ve avans ayarı yapacakmış 

Bu ayarlar yapılsa bile benim kayip 35 HP yi ve kayip 120 Nm Torku verir mi

Ben özellikle avanstan şüpheleniyor um avans bu kadar güce ve torka etki eder mi arkadaşlar ciddi bir emek harcadık ama eskisiyle çok bir fark yok gibi. Yardımcı olabilecek bilgi sahibi arkadaşlar yol gösterebilir mi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kapak vidalarının belirli bir km sonrası sıkılma işini ilk defa duydum. Motor onarımı sonrası kompresyon ölçümü bir çok soruya cevap verir 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

sıkı toplanmış olmasın. eskiden çok başa gelen bir durumdu.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Piston felan iyi guzelde karburator ne alemde.. onun ayarlamalari yapildimi. 

Egzantrik zamanlamasi ne durumda. 

Egzantrik kazinmiş ise belki yeterince subablar acilmiyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erkut Göymen

Yaklaşık 1000 km sonunda nihai verime ulaştık ,

Öncelikle tekrar subap ayarları yapıldı, silindir  kapakları 117 Mm ile  tekrar sıkıldı karbüratör ve avans ayarları da tekrar yapıldı şu an fabrika verilerinin bir tık üzerine ulaştık

On 02.01.2019 at 23:55, Servet Aydın yazdı:

Kapak vidalarının belirli bir km sonrası sıkılma işini ilk defa duydum. Motor onarımı sonrası kompresyon ölçümü bir çok soruya cevap verir 

Bazı özellikle yeni nesil araçlarda sıkıntı kapakları sıkılip belli bir derecede gevşetilir kapak civarları özeldir geri gevsetmeyle cıvatalarin izin verilen plastik şekil değiştirmesi sağlanıp kilitlenmesi gerçekleştirilir fakat benim aracın motoru için durum böyle değil 3 aşamada silindir kapakları sıkılıyor fabrika teknik verilerine ulaşarak gerekli ayarları uyguladık

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Erkut Göymen

Merhabalar.

Son ayarlardan sonra 130 Hp  ve 230 NM torka ulaştık bu istediğimiz değerlerdi. Fakat şu an yaz geldi motorda biraz aşırı ısınma var gibi.

Motor yapılırken soğutma sistemi ve yağlama sistemiyle ilgili tüm parçalar sıfır olarak değişti. 

Motor yağım 10 40 

Bunlara ilave de kaloriferi de iptal ettik emin olmak adına 

egzoz susturucuları tıkanmış olma ihtimaline karşı egzos susturucuları da sıfır takıldı 

ama sorun hala mevcut sıcaklığı henüz ölçmedim ama yüksek derecelere çıktığını düşünüyorum. 

motordaki su hortumlarının sıralamaları karışık olabilirmi bundan süpheleniyorum.

bu konuda hortumların nereden girip nereden çıkacağına dair bilgisi olan arkadaşlar var mıdır? 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erkut Göymen

Motor içerisinde bulunan su hortumlarının yönlerinde çakışmadan suyu yavaşlattığını keşvettik tekrardan su hortumlarının gidiş gelişlerini ayarladıktan sonra herhangi bir problemimiz kalmadı arkadaşlar.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Sorunlar çözüldüğüne göre güzel günlerde kullanırsınız.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erkut Göymen

Teşekkür ederim hafta sonları biniyorum şu an kısa sureligine eBay da satilikta

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkut Göymen yazdı:

Teşekkür ederim hafta sonları biniyorum şu an kısa sureligine eBay da satilikta

ebay den satılık derken? yurt dışına mı?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erkut Göymen

Malum bizim ulkedemizde klasik olayı amerikancilar üzerinde döndüğü için Avrupa klasiklerinin değeri bilinmiyor hakettiği deger de verilmiyor malesef Türkiye'deki tek 3.0 orjinal kayıtlı capriyi yurtdışına saticam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Uzel

Geçmiş olsun.
Aracın fotografları var mı?
Yakıt durumu nasıl?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkut Göymen yazdı:

Malum bizim ulkedemizde klasik olayı amerikancilar üzerinde döndüğü için Avrupa klasiklerinin değeri bilinmiyor hakettiği deger de verilmiyor malesef Türkiye'deki tek 3.0 orjinal kayıtlı capriyi yurtdışına saticam

öyle bir cümleyi facede klasiklerde yazdım, konuyu sildiler :rofl:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Araç bu sanırım  ve süper..

fs_weston_park_113.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Erkut Göymen
Burak Uzel yazdı:

Geçmiş olsun.
Aracın fotografları var mı?
Yakıt durumu nasıl?

Evet aracın fotoğrafları var otoclub te diğer konularimdan bakabilirsiniz, şu an mobil den giriyorum yükleyemiyorum, 

Ayrıca ebay da da satış ilanim var orada da detaylı resimleri mevcut. Linki aşağıda veriyorum.

https://www.ebay.com/itm/Latest-discount-Ford-Capri-3-0-Essex-Full-restored-/163964715873?_ul=TR

Çağlar Bayur yazdı:

öyle bir cümleyi facede klasiklerde yazdım, konuyu sildiler :rofl:

Evet amerikanci dostlarımız öyle yaparlar 😄

Çağlar Bayur yazdı:

ebay den satılık derken? yurt dışına mı?

Yurt içinde piyasa amerikanlar üzerinden döndüğü için aracımı da satmam gerektiği için yurt dışı daha kolay satilacagindan eBay da satışa koydum orjinal Essex motorlu olduğu için yurt dışı satışının daha kolay olacağını düşünüyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

türkiye den yurt dışına 2. el satış prosedür ve veya vergileri nasıl acaba?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...