İçeriğe Yönlendir

Polo - Geri Viteste Titreme

Enes Talha Tüfekçi

Recommended Posts

Enes Talha Tüfekçi

Merhabalar,

2007 model Polo aracımda yaklaşık 10 gündür geri viteste belirgin bir titreme sorunu var. Diğer viteslere aldığımda sorun olmuyor(Park, Boş, D). Aracım otomatik. Bu sorunla ilgili olarak;

1-Şanzıman yağı azalmış olabilir

2-Motor ya da şanzıman kulakları işlevini yitirmiş olabilir.

Ama kulaklar işlevini yitirmiş olsaydı diğer viteslerde de belirgin bir titreme olurdu diye akıl yürütüyorum. 
İlaveten, aracı aldığım günden beri geri vitesi geçerken zorlanıyor zaten. Bu durum belirli oranda normaldir elbette. 

Sizlerin fikirlerini merak ediyorum.

Söz konusu soruna dair video ektedir. 

Bir de VW, araçları için 90 bin kmde bir şanzıman yağı ve filtresinin değişmesi gerektiği söylüyor. Benim araç 85 binde. Şanzıman yağı değişmemeli diyenlere bir şey diyemem tabi ki.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)

Kavrama arızası gıbı servise ugrayıp sorun en guzelı

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

araç otomatikmiş videoyu görmemiştim. yağ basıncı ile ilgili bir problem vardır. yağ eskimiştir. yada geri vites bandını işlevsel hale getiren selenoid artık basıncı tutamıyordur.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi

https://www.youtube.com/watch?v=w7c-kgyHf2Y

20 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

araç otomatikmiş videoyu görmemiştim. yağ basıncı ile ilgili bir problem vardır. yağ eskimiştir. yada geri vites bandını işlevsel hale getiren selenoid artık basıncı tutamıyordur.

Yağ dediğiniz şanzıman yağı değil mi?

23 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

Aslında 2 ay önce serviste makineye bağlayıp şanzını kontrol etmişlerdi. Bir şey yok dediler. Ben de işten anlayan iyi bir otomatik şanzımancıya gitmeyi düşünoyurum. Zaten şnzıman yağ değişimi gerekiyor her türlü.

Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
6 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

tabiki. başka ne olabilir?

Valla bir an korktum :) Başka bir şey daha çıkmasın artık  :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ben olsam yağ değişimi ile başlardım, 11 yıllık bir araçta her şekilde faydası olur. Düzelmezse Doğan Bey'in de söylediği gibi selenoidler kontrol edilebilir.

İstanbul'da olsanız sorunu çözecek bir yere yönlendirirdim ama Ankara'da bilmiyorum.

Bir saat önce, Erkan Işık yazdı:

2007 model, DSG değil tam otomatik.

48 dakika önce, Enes Talha Tüfekçi yazdı:

Aslında 2 ay önce serviste makineye bağlayıp şanzını kontrol etmişlerdi. Bir şey yok dediler.

Bilgisayarda hata kodu yoksa bir şey yok deyip göndermişlerdir. Her sorunda hata kodu atmayabilir beyin. Çözüm odaklı bir yaklaşım içerisinde değiller.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
17 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Ben olsam yağ değişimi ile başlardım, 11 yıllık bir araçta her şekilde faydası olur. Düzelmezse Doğan Bey'in de söylediği gibi selenoidler kontrol edilebilir.

İstanbul'da olsanız sorunu çözecek bir yere yönlendirirdim ama Ankara'da bilmiyorum.

2007 model, DSG değil tam otomatik.

Bilgisayarda hata kodu yoksa bir şey yok deyip göndermişlerdir. Her sorunda hata kodu atmayabilir beyin. Çözüm odaklı bir yaklaşım içerisinde değiller.

Maalesef özel servislerin çoğu başından savıyor. Evet araç tam otomatik; dsg değil. Bakalım öncelikle yağı değiştireyim sonra da selenoide baktırırım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

09G şanzıman olmalı (6 ileri ise). Selenoid arızaları en sık yaşanan sorunları ve 09G yazınca selenoid değişim videoları karşınıza çıkıyor direk. Selenoid olabilir ama yağ değişimi ile başlamak en iyisi.

Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi

Merhabalar, bugün şanzıman yağını değiştirdim. Hareket halindeki Vites geçişleri daha temiz ve teklemesiz hale geldi.

Ama geri viteste titreme sorunu devam ediyor. Anlaşılan o ki sorunun kaynağı motor kulakları. Şanzıman kulağından böyle bir titreme olmaz gibime geliyor. 

Ustaya selenoidi söylediğimde “ selenoid böylesi bir titreme yapmaz” dedi. 

Hayırlısı bakalım.

On 4.01.2019 at 16:33, Yusuf Berke yazdı:

09G şanzıman olmalı (6 ileri ise). Selenoid arızaları en sık yaşanan sorunları ve 09G yazınca selenoid değişim videoları karşınıza çıkıyor direk. Selenoid olabilir ama yağ değişimi ile başlamak en iyisi.

4 ileri. Açıkçası gittiğim yer tam otomatik şanzımana bakan bir yerdi. Selenoidi umursamadı bile. Her ustanın yaklaşımı farlı oluyor maalesef. Yağ için para bayıldık bir de selenoid için ayrıca bayılacağız herhalde :)

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Enes Talha Tüfekçi

Herkese merhabalar,

faydalı olması maksadı ile yazıyorum.  aracın titreme sorunu geri ve ileri viteslerde cereyan ediyordu.  sorun kulaklardan dolayı imiş. sağ motor kulağını değiştirdim ve titreme-vurma sesi baya baya azaldı. ama servis şanzıman kulağının da değişmesi gerektiğini ama bir süre daha idare edebileceğini söyledi. sanırsam şanzıman kulağını da değiştirirsem ses tamamen kalkacak. ayrıca şanzıman yağını değiştirdim ve seste herhangi bir değişiklik olmadı.

Şimdi, Enes Talha Tüfekçi yazdı:

Herkese merhabalar,

faydalı olması maksadı ile yazıyorum.  aracın titreme sorunu geri ve ileri viteslerde cereyan ediyordu.  sorun kulaklardan dolayı imiş. sağ motor kulağını değiştirdim ve titreme-vurma sesi baya baya azaldı. ama servis şanzıman kulağının da değişmesi gerektiğini ama bir süre daha idare edebileceğini söyledi. sanırsam şanzıman kulağını da değiştirirsem ses tamamen kalkacak. ayrıca şanzıman yağını değiştirdim ve seste herhangi bir değişiklik olmadı.

motor r ve d viteslerinde geri ve ileri gitmek istediği için motor-şanzıman titreyip kenarlara çarpıyor. kulaklar da eridiği için sesi kesemiyor. benim anladığım bu.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Enes Talha Tüfekçi

Evettt :) Şanzıman alt kulağını da değiştirdik. Ses yok oldu. Herkese faydalı olması dileğiyle..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
On 18.05.2019 at 10:46, Alpay Sumer yazdı:

Guzel paylasim icin tesekkurler.

Ben asıl ilginiz için teşekkür ederim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...