İçeriğe Yönlendir

Pvc Kapı/Pencere Yaz/Kış Ayarı

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Selamlar abiler dostlar,

Haftasonu sohbet esnasında böyle bir ayar olduğunu öğrendim, muhtemelen bilenler vardır ancak benim gibi bilmeyenler için paylaşmak istedim.

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Koksal, link te sorun var sanirim.
Bende açık görünüyor, youtube a pimapen yaz kış ayarı yazınca çıkan 2.video :)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yazın tamkapanmayıp içeri hava alması normal mi yani?

çerçevede değil de, varsa çift cam da yaz kış tarafı vardır. Cam komplesi çıkartılır ters takılır, kışın içeri yansıtır , yazın dışarı.

ancak az sayıda takılır bu camlar.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bana yaz-kış olayı pek mantıklı gelmedi. Her zaman tam basması daha iyidir. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu

Balkon kapılarını ayarladım, daha iyi oldu. Tşk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk defa duydum... 

Kim dedi bunu

onu çevirince ne oluyor. ?

Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu

Kapı veya pencere daha sıkı kapanıyor.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

2 senedir bu uygulamayı uyguluyorum... Pimapen işi ile ugrasan bi arkadasim soylemisti... Farkı uygulayınca anlayacaksiniz... 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
49 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İlk defa duydum... 

Kim dedi bunu

onu çevirince ne oluyor. ?

Exantrik kafa var orada. Plastik doğrama yapılır ve işlem bitince ince ayar oradan yapılır. Tam kapanma sağlanır. Plastik doğrama içinde zaten hava kanalları var. Cam tam kapanacak daima. 

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Videonun yorumlarında çokça bunun yazlık kışlık ayarı ile alakası olmadığı yazıyor, uygulama pencerelerin sıkı kapanmasını sağlıyor ama yazın da sıkı kapanması gerekmez mi? klimalı evde soğuk havayı içerde tutmak gerekmez mi? Bu bence tabir-i caizse plastik doğramaların 'sıkılık ayarı'. Yazla kışla alakası yok.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

O ayarı yaptığım halde sıkı kapanmayan camlar var, onun sebebi nedir acaba 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
9 saat önce, Erkut Uysal yazdı:

2 senedir bu uygulamayı uyguluyorum... Pimapen işi ile ugrasan bi arkadasim soylemisti... Farkı uygulayınca anlayacaksiniz... 

Yazın yaz ayarı yapınca nasıl bir fark oluyor? 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
52 dakika önce, Onur Doğan yazdı:

Bu parçanın girdiği parça doğru takılmamıştır.  

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Her işte olduğu gibi bu pvc işinde de ustacık çok. Bizim evdeki camlarda yaşadıklarım:

• Camın bir kanadının 3 menteşesinden birisi kayık takılmış, 3. menteşe iptal
  • Çıtaların ölçülerinde problem var. Köşelerinden hep hava (soğuk) alıyor.
  • Bir camda kulp nasıl takıldıysa, rüzgarlı havalarda perdeyi oynatacak kadar hava alıyor.
  • Ayar yapılan eksantrik kafanın girdiği parça aşağıda takılmış, kilitlesen bile iki parça birbirini karşılamadığı için kanadın alt tarafından hava alıyor.
  • Kanat çerçeveye yamuk takılmış, bu sebeple ayar yapılan eksantrik kafa ile karşısındaki parçaya girmiyor, geride kalıyor. Karşısındaki parçanın altına pul atarak arayı kapattım.
  • İki tane kapı var, ikisinin de ispanyolet mekanizmaları kapıyı tam kapatmıyor. Mutlaka içeri soğuk alıyor. 

Pvc pencere işçiliği güzel değilse epey ısı kaçağı oluyor evde. Bunların hepsinin kontrol edilmesi iyi olur. Açık bulduğum her yeri silikonla kapattım. Hatta çerçevenin kenarlarını kazıyarak bütün silikonu (mastik diyorlar galiba) yeniledim.

Bunların dışında firmanın bir güzelliği oldu. İki sene sonra gelerek bütün fitilleri ücretsiz değişti. Değişimden bir kaç ay sonra da fabrikadan arayarak fitil değişimi yapılıp yapılmadığını, değişimde çıtaların sökülerek değiştirilip değiştirilmediği sordular. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Bir saat önce, Onur Doğan yazdı:

onun sebebi dandik ustadır. net. bizim evde iki farklı zamanda aynı dükkanda yapılmış pimapen marka pencereler kapılar vs var. ilk sefer yapılanlar yaz kış ayar istemeksizin dönmeden yamulmadan boşluk yapmadan kapanıp açılırken, ikinci seferde yapılan aynı marka ve model pencereler kışın, bel veriyor dönüyor esniyor filan. lanet olsun kendini usta zannedenlere. her yere sünger çekmek zorunda kaldım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
7 saat önce, Onur Doğan yazdı:

Makaralara denk gelen pervazda kilitleme demirleri var. Onların montajı hatalı. Kilitleme yönüne göre bir daha takılması lazım ki tam kapansın 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
On 08.01.2019 at 09:28, Gökhan Albayrak yazdı:

Yazın yaz ayarı yapınca nasıl bir fark oluyor? 

Fitilleri sıkmadan kapandığı için hava alması daha rahat oluyor. Asıl olay bence yazda değil kışta çünkü o sıkı kapanma sayesinde ısı kaybı azalıyor... 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Kiriş
Selamlar abiler dostlar,

Haftasonu sohbet esnasında böyle bir ayar olduğunu öğrendim, muhtemelen bilenler vardır ancak benim gibi bilmeyenler için paylaşmak istedim.

Test eden bir video vardı, değişen bişey yok diyordu
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Ali Kangal
Selamlar abiler dostlar,

Saçma ya olurmu hiç
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

O yapılan ayar ispanyolet denilen parçanın gerginliğini iç kısımdan ayarlayan ayar. Cam kolunu çevirdiğinizde mekanizmanın sabit olan kısımdaki dil kısmına oturuş hızını ayarlar. Pvc'de ayar yoktur bu kısımda yaz kış ayarı gibi bir ayar hiç duymadım. Ayar genelde menteşe kısmından, çıtasından yapılır. Zamanla ve özellikle sıcak soğuk durumlarında Pvc özellikle koyu doğramaların ayarlarının kaçması olabilir. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...