İçeriğe Yönlendir

Yirmilik Diş

Azad Mirzade

Recommended Posts

Azad Mirzade

11 Şubat öğleden sonrasıydı, hatimler indirerek dişçinin koltuğuna uzandım ve gözlerimi kapattım. Sağdaki yirmiliği çektirecektim, çok gergindim. Bir yıl evvel aynı koltukta soldaki yirmiliği çektirmiştim ve neredeyse 6 ay boyunca sinir sistemi sorunları çene ve dil uyuşukluğu ile uğraşmıştım. Sağdaki baskı yapmasaydı muhtemelen çektirmeyi de düşünmüyordum.

Çenenin içinde; gelişmiş ve sağlam, diğer dişleri de ittirip kendine aristokrasiyi benimsemiş bir adet vatan haini. 15 dakika sürdü, eti sıyırdı, çeneyi kesip esnetti dişi abandı abandı abandı resmen üstüme oturdu, bilerek erkek hoca seçmiştim dişlerimin ne kadar dirençli olduğunu bildiğim için, ona rağmen çıkmadı... Kesip çıkarıcam dedi, refah partisi işareti çaktım, kesti biçti çıkardı.

Çok şükür sinirlere dokunmadı ama 11 gündür çorba yemek durumundayım çünkü ameliyat yeri kendini toplayamadı ilk beş gün arı sokmuş gibi dolaştım zaten. Ameliyatın ertesi günü görüyorsun hasarı anca o zaman hissediyorsun. Ben ömrümde böyle dayak yemedim! O kadar diyeyim! ha-ha

Dikişler kendisi dökülecek gelme dedi, keşke dökülmeyenden kullansaydı hiç sevmem bu kendi çıkacak muhabbetini de. :)

Hasılı eğer size zararı yoksa bırakın takılsınlar 😛

Tecrübeleri alalım :D

Bu arada benim tercihim "devlet baba" Ataşehir Ağız ve Diş Hastanesi oldu, çene cerrahı Emre Dikicier, durumum acil olmadığı için karar vermemin 20 gün sonrasına yer bulup operasyonu yaptırdım.

Bu konuda üzgünüm ama özel hastanelere güvenmiyorum hatta özel hastanelere olan güvenim hayli azaldı. İkinci kızımın doğduğu Özel Üsküdar Yunus Emre Hastesi hariç sadece onlar böyle bir imaj çizmedi nazarımda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben de 2 tane çektirdim. İkisini de çene cerrahı çekti. Ameliyat sonrası buz koymadınız mı ki, bu kadar şişti?

Son çekimde ayağını koltuğa dayayarak asılmıştı :)

Ben de devlete güvenmiyorum dişte. Askerde görmüştüm, her problemli dişi tedavi diye bi şey olmadan, şak diye çekiyorlardı.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Aslında hoca bana buz koy demişti ama ben unuttum, devlet babanın da buzu bitti herhalde hastanede vermediler :)

Askerle sivili bir tutma derim :) Askeriye bambaşka bir memleket bence.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Benim de çekilmesi lazım ama benimkiler zaten çıkmış. Ben 20 lik dişlerim ne zaman çıkacak diye bekliyordum halbuki. Çıkmışlar da çürümüşler bile. Normal çekim gibi bir şey olacak sanırım. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Zaten disciden ödü kopan biriyim. Ustune benim de 20 lik anlamsizca farkli yere dogru cikti.Cekilmesi lazim.Ama bu korku beni onunla yasamak zorunda birakiyor. Konuyu okurken kalp atislarim hizlandi. 😵

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Azad Mirzade yazdı:

Aslında hoca bana buz koy demişti ama ben unuttum, devlet babanın da buzu bitti herhalde hastanede vermediler :)

Askerle sivili bir tutma derim :) Askeriye bambaşka bir memleket bence.

Askerde de devlet hastanesine yönlendiriyorlardı. Alayda tabip subay yoktu.

Buz koysaydınız o şişler falan minimumda olacaktı. Ağrısı da 2 gün maksimum sürerdi.

14 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Zaten disciden ödü kopan biriyim. Ustune benim de 20 lik anlamsizca farkli yere dogru cikti.Cekilmesi lazim.Ama bu korku beni onunla yasamak zorunda birakiyor. Konuyu okurken kalp atislarim hizlandi. 😵

Ben de dişçi koltuğundan kalktıktan sonra kasılır, tansiyonum falan oynar. Kas gevşetici aldığım da olur işlem sonrası. Ama 6 ayda 1 oradayım ki, çok işim sürmeden kalkayım diye :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Diş korkusu için sedasyon uygulaması var, ameliyat gibi oluyor, kalkıyorsunuz, hiç bir şey hatırlamıyorsunuz. Eşim için yaptırmıştık. Daha doğrusu bir dişçi "git bir daha gelme" diye kovunca, diğerinde de eşim çöp kovası falan ne varsa dağıtınca mecbur kaldık. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Askerde de devlet hastanesine yönlendiriyorlardı. Alayda tabip subay yoktu.

Buz koysaydınız o şişler falan minimumda olacaktı. Ağrısı da 2 gün maksimum sürerdi.

Ben de dişçi koltuğundan kalktıktan sonra kasılır, tansiyonum falan oynar. Kas gevşetici aldığım da olur işlem sonrası. Ama 6 ayda 1 oradayım ki, çok işim sürmeden kalkayım diye :)

Valla işlem sonrası iyi misin dedi hoca, okey dedik adama ama sonra arabayı kullanırken filan baktım pek de iyi değilim.

Eve gidince o stresin yorgunluğu ile hemen uyumuşum, ağrıya uyandım uyanınca tabi ooo dedim buzu unuttuk oooo dedim hapı unuttuk! :D

Şu an iyiyim, iyiyim ama yemek konusu hala sıkıntılı,  belkide psikolojik dişlerimi birleştirirsem sanki kendi etimi çiğneyecekmişim korkusu var.

Toplamda bi 10 kere ameliyata girmişimdir, şu dişin stresi kadar stresi bir başka şeyde yaşamadım, varikosel bile bu kadar ürkütmemişti.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ben 3 tane çektirdim, çürüdükleri için. Çok şükür gömülü değillerdi, sıkıntı olmadı.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
1 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Bende aynısını yaşadım, 20liklerden birisi baya yamuk çıkıp yanağı içten sürekli kesiyordu, toplamda 30 sn bile sürmedi, tık diye çıktı, senelerce çalışmayan, işe yaramayan, boşuna eziyet eden dişle yaşayıp durmuşum diye pişman oldum erken çektirmediğime. Çürümeden çektirirseniz daha kolay oluyor

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

2 kez çektirdim.
dişleri İtiyor ve tüm dişlerin ağrıyor hissi veriyor.
ilkini çekerken doktorun yüzündeki ifadeden şimdi yandık demiştim.
diziyle abanırken lan noluyor falan derken dişi gösterdi.
ohh dedim. yazarken şu an bi gerildim elim ayağım boşaldı vallahi.
Allah yardımcısı olsun 20lik diş çektirenin.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

2 defa ortodonti tedavisi gormus, 2 gomuk (alt cene) 1 normal ust cene 20 yas disi cektirmis birisi olarak bu konuda bayagi tecrubeliyim 🙂

Devlet ya da ozel farketmez dogru cerrahi bulmaniz lazim. Ilk gomuk 20 yas operasyonumu Capa Dis'te yaptirmistim, zorlu bir tecrubeydi, bir hafta agri kesici ve corba ile yasamak zorunda kalmistim. 

Periodontoloji (dis eti) uzmani bir cene cerrahina yillar sonra ikinci gomuk disimi aldirdim; operasyon kabaca 2.5 saat surdu ancak sonrasinda tek bir agri kesici bile kullanmadim (biraz buz sadece). Cok farkli tecrubelerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

.

13 saat önce, Azad Mirzade yazdı:

11 Şubat öğleden sonrasıydı, hatimler indirerek dişçinin koltuğuna uzandım ve gözlerimi kapattım. Sağdaki yirmiliği çektirecektim, çok gergindim. Bir yıl evvel aynı koltukta soldaki yirmiliği çektirmiştim ve neredeyse 6 ay boyunca sinir sistemi sorunları çene ve dil uyuşukluğu ile uğraşmıştım. Sağdaki baskı yapmasaydı muhtemelen çektirmeyi de düşünmüyordum.

Çenenin içinde; gelişmiş ve sağlam, diğer dişleri de ittirip kendine aristokrasiyi benimsemiş bir adet vatan haini. 15 dakika sürdü, eti sıyırdı, çeneyi kesip esnetti dişi abandı abandı abandı resmen üstüme oturdu, bilerek erkek hoca seçmiştim dişlerimin ne kadar dirençli olduğunu bildiğim için, ona rağmen çıkmadı... Kesip çıkarıcam dedi, refah partisi işareti çaktım, kesti biçti çıkardı.

Çok şükür sinirlere dokunmadı ama 11 gündür çorba yemek durumundayım çünkü ameliyat yeri kendini toplayamadı ilk beş gün arı sokmuş gibi dolaştım zaten. Ameliyatın ertesi günü görüyorsun hasarı anca o zaman hissediyorsun. Ben ömrümde böyle dayak yemedim! O kadar diyeyim! ha-ha

Dikişler kendisi dökülecek gelme dedi, keşke dökülmeyenden kullansaydı hiç sevmem bu kendi çıkacak muhabbetini de. :)

Hasılı eğer size zararı yoksa bırakın takılsınlar 😛

Tecrübeleri alalım :D

Bu arada benim tercihim "devlet baba" Ataşehir Ağız ve Diş Hastanesi oldu, çene cerrahı Emre Dikicier, durumum acil olmadığı için karar vermemin 20 gün sonrasına yer bulup operasyonu yaptırdım.

Bu konuda üzgünüm ama özel hastanelere güvenmiyorum hatta özel hastanelere olan güvenim hayli azaldı. İkinci kızımın doğduğu Özel Üsküdar Yunus Emre Hastesi hariç sadece onlar böyle bir imaj çizmedi nazarımda.

O kadar acılı bir olayı çok güzel mizahi bir şekilde anlatmışsınız ki bayıldım. 

Ben de 14-15 yaşımdan beri diş dolgusu, çekimi, kanal tedavisi, protezi ile uğraştım ki sizi anlıyorum. En doğrusu güvendiğiniz yere gidip tedavi olmanız. 

Geçmiş olsun,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

:) tesadüfe bak bende 2 gün önce çektirdim 20 lik dişimi çok korkuyordum dişçiden ama resmen sıfır acı , diş ten kurtuldum ağrı yapıyordu, şuan olduğu yerde çukur var onun dışında bir sıkıntım yok şükür.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dişçinin kendisi en önemli faktör her tür diş müdahelesinde.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...