İçeriğe Yönlendir

i20 - Yağmur Sensörü Çalışmıyor

Mehmet Alev

Recommended Posts

Mehmet Alev

Arkadaşlar merhaba, 

Far sensörüm çalışıyor fakat bugün uzun süre sonra yağmur yağdı ama silecekler autoda olduğu halde çalışmadı nereyi kontrol etmek lazım neden kaynaklı olabilir? 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Camda yağmur kaydırıcı veya hızlı cila uygulaması varmı?
Bazen benim başımada geliyor ara sıra biraz ilginç olsada yağmur sensörün olduğu noktaya ya yağmuyor veya orda birşey oluyor su durmuyor(özellikle dikkat ettim) yağmuru algılamıyor. Camın diğer noktalarında yağmur damlaları var ama camın üst kısmında olmuyor gözle bakınca giderken fark ediyorum :)

En basit test elinize su alıp direk sensörün olduğu kısma dökün, eğer yinede çalışmıyorsa kontrol edilmesi gereken sensör, silecek kolu ve silecek motorudur. Her markada aynımı bilmiyorum ama arkadaşın pejosunda silecek motorundakı bir ayak kırılmıştı otomatik mod ondan dolayı çalışmıyordu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
21 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Bazen benim başımada geliyor ara sıra biraz ilginç olsada yağmur sensörün olduğu noktaya ya yağmuyor veya orda birşey oluyor su durmuyor(özellikle dikkat ettim) yağmuru algılamıyor. Camın diğer noktalarında yağmur damlaları var ama camın üst kısmında olmuyor gözle bakınca giderken fark ediyorum :)

En basit test elinize su alıp direk sensörün olduğu kısma dökün, eğer yinede çalışmıyorsa kontrol edilmesi gereken sensör, silecek kolu ve silecek motorudur. Her markada aynımı bilmiyorum ama arkadaşın pejosunda silecek motorundakı bir ayak kırılmıştı otomatik mod ondan dolayı çalışmıyordu.

Mesaj için sağolun hocam. Hallettim çok şükür sorun yoktu. Teknik bir sorun değildi.

Yorum bağlantısı
Talat Tekin
Bazen benim başımada geliyor ara sıra biraz ilginç olsada yağmur sensörün olduğu noktaya ya yağmuyor veya orda birşey oluyor su durmuyor(özellikle dikkat ettim) yağmuru algılamıyor. Camın diğer noktalarında yağmur damlaları var ama camın üst kısmında olmuyor gözle bakınca giderken fark ediyorum [emoji4]

sensör sadece, sensörün olduğu yerdeki suyu algılamaz öyle olsaydı kullanışsız bir sistem olurdu. sistem tüm camdaki ışık kırılmasını hesaplayarak ecu ya gönderir.Bu ışık kırılması sadece su ile olmaz çamur toprak kar buz gibi şeyleri de su gibi algılar ve siler. sensör bir voltaj değeri üretir ve o voltaj aralıkları ecuda sileceğin çalışma hızıyla karşılık bulur.
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
1 saat önce, Talat Tekin yazdı:

sensör sadece, sensörün olduğu yerdeki suyu algılamaz öyle olsaydı kullanışsız bir sistem olurdu. sistem tüm camdaki ışık kırılmasını hesaplayarak ecu ya gönderir.Bu ışık kırılması sadece su ile olmaz çamur toprak kar buz gibi şeyleri de su gibi algılar ve siler. sensör bir voltaj değeri üretir ve o voltaj aralıkları ecuda sileceğin çalışma hızıyla karşılık bulur.

Sensör olduğu alan dışındakı bütün camı ıslat bak çalışacakmı silecek. Yağmur kar vs gibi durumları algılayan sensördur, sensörün olduğu noktadan algılama yapar sadece.

Yorum bağlantısı
Talat Tekin
Sensör olduğu alan dışındakı bütün camı ıslat bak çalışacakmı silecek. Yağmur kar vs gibi durumları algılayan sensördur, sensörün olduğu noktadan algılama yapar sadece.

değil. sensörün çalışma videoları youtubede görebilirsiniz

sensör o kadar akıllı bir şey değil basit bir sistem. öyle bu kar bu dolu bu çiğ falan anlamaz

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
2 saat önce, Talat Tekin yazdı:

değil. sensörün çalışma videoları youtubede görebilirsiniz

sensör o kadar akıllı bir şey değil basit bir sistem. öyle bu kar bu dolu bu çiğ falan anlamaz

Söylediğimi dene ve gör. Ayrıca o videoları birkezdaha dikkatli izle sensöre su dökdüklerinede iyi bak ;)

Sensörün çalışma mantığı senin dediğin gibi ama tüm camda değil sadece sensörün olduğu noktada algılama yapıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
4 saat önce, Talat Tekin yazdı:

Sensör sadece sensörün olduğu noktadaki suyu algılar. Tüm camı algılama gibi bir durum yok.

Sensör de iç dikiz aynası ayağında olur genelde. Kendi aracınızda deneyebilirsiniz. O kısım hariç diğer kısımlara su dökün tepki vermez.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Sensörün olduğu noktaya su dökmeden de anlayabilirsiniz. O kısma parmaklarınızla vurun hafifçe. Silecekler çalışacaktır. Ama tabi silecek kolunun doğru pozisyonda olması gerek.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...