İçeriğe Yönlendir

Otomatik Vites D'ye Alırken Vuruntu- Silkeleme

Mehmet Alev

Recommended Posts

Mehmet Alev
Arkadaşlar araçta bugün kırmızı ışıkta beklerken boşa almıştım D'ye alınca aracı silkeledi. 4 5 kere N ye alıp D yaptım silkeleme devam etti. Ardından aracı söndürdüm baştan çalıştırdım bu silkeleme kayboldu. Neden kaynaklı olabilir bu ?

Aracım 2012 model i20.
Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
42 dakika önce, Ali Gök yazdı:

kedidir kedi . bişe olmaz

İnşallah diyelim.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

rahat ol çok sağlam o şanzıman.

benim bacanak 4 senedir bozamadıysa kimse bozamaz

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
10 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Bacanak sanzıman bükücü mü :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
8 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Bacanak sanzıman bükücü mü :)

belini kırar :D 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, Mehmet Alev yazdı:
Arkadaşlar araçta bugün kırmızı ışıkta beklerken boşa almıştım D'ye alınca aracı silkeledi. 4 5 kere N ye alıp D yaptım silkeleme devam etti. Ardından aracı söndürdüm baştan çalıştırdım bu silkeleme kayboldu. Neden kaynaklı olabilir bu ?

Aracım 2012 model i20.

Trafik var mıydı? Sıkışık trafikte şanzıman ısınınca bu tür davranışlar normal. Ama çok sık yapmaya başlarsa  önlem almak gerek. Mesela hiç değişmediyse, şanzıman yağını değiştirmek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
20 dakika önce, Ali Gök yazdı:

:) ilk otomatik olunca insan tedirgin oluyor ister istemez. Bunlara şanzıman güncellemesi geldi mi bilginiz var mı ? Öyle bir şey çıtlattılar bana yaptırsak kaça mal olur ?

6 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Trafik var mıydı? Sıkışık trafikte şanzıman ısınınca bu tür davranışlar normal. Ama çok sık yapmaya başlarsa önlem almak gerek. Mesela hiç değişmediyse, şanzıman yağını değiştirmek.

Trafik vardı ama ısınacak kadar değildi. Zaten büyükşehirde oturmuyorum. Şanzıman yağı yeni değişti sayılır. 10.000km önce falan

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Işık çok uzun değilse boşa almanıza gerek yok, alırkende araç tam durmadan almayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
4 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

Işık çok uzun değilse boşa almanıza gerek yok, alırkende araç tam durmadan almayın.

Tam durmadan almıyorum. Fakat artık kolay kolay boşa da almam. 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
2 dakika önce, Mehmet Alev yazdı:

Tam durmadan almıyorum. Fakat artık kolay kolay boşa da almam. 

Araç kmsi kaçta ve daha önce yağ değişimi yapıldı mı?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Benim de öyleydi ilk başlarda sonradan şanzımanı kucağımıza aldık. Yağ değişimine bakın ilk etapta.

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
1 saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Araç kmsi kaçta ve daha önce yağ değişimi yapıldı mı?

Araç 68.000 de yağ değişimi 10.000km önce yapılmış. Aracın yeni sahibiyim ben. 

Bir saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Benim de öyleydi ilk başlarda sonradan şanzımanı kucağımıza aldık. Yağ değişimine bakın ilk etapta.

Ne oldu da kucağınıza aldınız hocam? Neyi varmış yani neyi atladınız? Tork konvertörlü şanzımanlar bilakis sıkıntısızlardır. 

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Yapılabilecek en ucuz müdahale transmisyon yağının ve filtresinin değişimi olur. 10Bin km kadar önce yağ değişiminin yapıldığından söz etmişsiniz ama filtre değişimine dair bir bilgi yok. Aynı şekilde, transmisyon için uygun yağın seçilerek kullanıldığından da emin olmak gerek.

Tam otomatik transmisyolu araç kullanırken; kısa süreli duruşlarda aracı(vitesi) Drive konumundan Nötr konumuna almakla transmisyona ve dahi frenlere gereksiz yük binmesinin önüne geçersiniz. Faydası olur; zararı olmaz diyeyim özetle. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
39 dakika önce, Barış Göktürk yazdı:

Yapılabilecek en ucuz müdahale transmisyon yağının ve filtresinin değişimi olur. 10Bin km kadar önce yağ değişiminin yapıldığından söz etmişsiniz ama filtre değişimine dair bir bilgi yok. Aynı şekilde, transmisyon için uygun yağın seçilerek kullanıldığından da emin olmak gerek.

Tam otomatik transmisyolu araç kullanırken; kısa süreli duruşlarda aracı(vitesi) Drive konumundan Nötr konumuna almakla transmisyona ve dahi frenlere gereksiz yük binmesinin önüne geçersiniz. Faydası olur; zararı olmaz diyeyim özetle.

Bu dediğiniz şanzıman yağı filtresi sanırım. Bu arada 70.000 de tüm filtreleri ve yağları değişeceğim zaten komple. şanzıman yağı için transmax z mı öneriliyor multivehicle mi castrol için ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
Bir saat önce, Barış Göktürk yazdı:

Transmisyon yağının değişimi yapılırken filtresinin de değişimini yapmak daha sağlıklı olur. 

Castrol'ün yağ seçici uygulaması hangi yağın kullanılması gerektiği noktasında size fikir verebilir. 

https://www.castrol.com/tr_tr/turkey/motor-yagi-secici-hangi-araca-hangi-yag.html

Burada motor yağı çıktı hocam. Castrol edge öneriyormuş zaten 5w40 kullanıyordum onu önerdi. Ama şanzıman için öneri yapmadı. Belki filtre de değişmiştir hocam aşağı indiğimde şanzıman yağına bakacağım sürdükten sonra da sıcak olarak bakacağım. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Satıcı üstüne basa basa yağ filtresini değiştirdim demedi ise değişmemiştir. Yağ değişiminden de emin misiniz bi evrak vs var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
22 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Satıcı üstüne basa basa yağ filtresini değiştirdim demedi ise değişmemiştir. Yağ değişiminden de emin misiniz bi evrak vs var mı?

Satıcı üstüne basa basa tam dediğiniz gibi defalarca kez değiştiğini söyledi. Bir de bu motor yağı değişince bir karta yazıp veriyorlar ya ona yazılıp verilmiş şanzıman yağı değişti diye.

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk
2 saat önce, Mehmet Alev yazdı:

Burada motor yağı çıktı hocam. Castrol edge öneriyormuş zaten 5w40 kullanıyordum onu önerdi. Ama şanzıman için öneri yapmadı. Belki filtre de değişmiştir hocam aşağı indiğimde şanzıman yağına bakacağım sürdükten sonra da sıcak olarak bakacağım. 

Castrol yağ seçim uygulaması motor yağını öne çıkarır bir uygulamadır. Ancak sağ sütuna baktığınızda Fren Sıvısı, Direksiyon sıvısı ve de Transmisyon tipine göre aracınıza uygun olan transmisyon yağ önerisini de oradan görebilirsiniz. Gözünüzden kaçtı sanıyorum bu detay. Tekrar bakın isterseniz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
2 saat önce, Barış Göktürk yazdı:

Castrol yağ seçim uygulaması motor yağını öne çıkarır bir uygulamadır. Ancak sağ sütuna baktığınızda Fren Sıvısı, Direksiyon sıvısı ve de Transmisyon tipine göre aracınıza uygun olan transmisyon yağ önerisini de oradan görebilirsiniz. Gözünüzden kaçtı sanıyorum bu detay. Tekrar bakın isterseniz...

ATF Multivehicle çıktı hep bu çıkıyor ama. Bazı kişiler CASTROL TRANSMAX Z tam sentetik olduğu için daha performanslı olacağı ve kullanıp sorun olmadığını düşünülüyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
13 saat önce, Mehmet Cihat yazdı:

bence birşeyi yoktur :D

Büyük ihtimal ama insan yine de şüphe duyuyor :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...