İçeriğe Yönlendir

Focus II - Oksijen Sensörü Hatası ve Çözümü (P0136)

Enes Ayan

Recommended Posts

Enes Ayan
(düzenlendi)

Herkese merhabalar,

Yaklaşık 6 ay önce motor arıza ışığım yanmaya başladı. Tamircime gittiğimde, Bank 1 Sensor 2  p0036 ve p0136 hatalarını buldu. Benim aracım 2005 model 1.6 Ti-Vct diye tabir edilen 115 beygirlik versiyonu. 2 si katalizör öncesi 2 si katalizör sonrası olmak üzere 4 adet sensör mevcut (Şekil 1) .  Tamircime bozuk dediğimde bana parça numarası olarak 3M519F472CB  kodu verdi. İçime sinmeyince bir kaç usta daha dolaştım bazılarına telefonda ulaştım onlarda hata koduna göre parça doğru dedi. Yine içime sinmedi formdan aynı aracı olan ve sensör hatası yaşayan  Ersin hocama ve Emrah hocama ulaştım onlar ise tespitin yanlış olduğu sıralamanın aşağıdaki gibi olduğunu söylediler.  Bu durumda arızalı olan parçanın 3m51 9G444 DC olduğunu en azından kendilerininde oluşan farklı bir sıra 1 sensör 2 hatasından dolayı bu parçayı değiştirdiklerini söylediler. Sensörün yeri biraz sıkıntılı olduğu için söküp bakmak da pek mümkün olmadı. Benim araçta ortaya çıkan hata açıklamasında sensör ısıtıcı topraklama sorunu yazıyordu. Parçayı almadan teyit etmek için, bozuk olan parçanın soketini söktüm beyaz kabloları arasındaki dirence baktım sıfır çıkınca ve diğerilerinde değer elde edince kesin teşhisi koydum. Sıra geldi parçayı bulmaya servise parça numarasını verdiğimde 2200+kdv dediler. Fae, Fase, Bosh, NTK gibi seçeneklerde vardı. Bunlar arasında sensore herşeyi ile en çok benzeyen bosh marka olanı aldım 330 TL'ye. Sıra geldi taktırmaya bir kaç ustaya gittim alt salıncak inecek katalizör inecek falan dediler. Dedim bunun lokması var gösterdim hatta bununla bir iki uzatma ile çıkar bizde yok dediler. Eyvallah deyip çıktım bir egzozcuya gittim durumu anlatınca oksijen sensörü lokması ile sensörü herhangi bir yeri sdağıtmadan değiştirdi 75 tl işçilik verdim. ELM 327 ile de hatayı söndürüp denediğimde şimdilik arıza yok sensör voltaj grafiği önceden tepkisizdi, şimdi ise gayet tepkili ve yanındaki ile uyumlu çalışıyor. Çıkan sensöre baktığımda onunda bosh üretimi olduğunu gördüm için daha bir rahatladı. İşin özü malesef işini doğru yapmayanlar arızayı bulana kadar size parça değiştittiriyorlar. Kendim teyit etmesem büyük ihtimal şimdiye kadar 4 sensörü de yeniletmişlerdi bana.  Biraz uzun oldu böyle bir sorunu olan yada ilerde yaşayan olursa burada durmasında fayda var, ilerleyen zamanlarda aksi bir durum olursa yine paylaşırım. iyi günler, iyi forumlar dilerim.

Y672lA.png

Bu araçlar da bulunan sensörler ve yerleri :

r5zlGm.png

Eski sesör parça numarası:

16OQB1.jpg

Ll5VNJ.jpg

Yeni parça ve sonuç:

7a30Zm.jpg

r5zlvB.jpg

tarihinde Enes Ayan tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Elinize emeginize saglik.Cok guzel faydali bir paylasim olmus.

Fakat resimler gorunmuyor.. Baska bir arkadas daha teyitlerse resimlerin gorunmedigini resimleri tekrar guncellermisiniz? 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
(düzenlendi)

Bende göremedim.

Düzenleme: Sayfayı yenileyince görebildim.

tarihinde Gökhan Albayrak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

Resimleri goremedim bende.ayni sorun benim aracimda hala var.almanyadan nfk olan DC ile biten ürün getirttim.taktirmadimm öyle duruyor .kat sonrası olduğu için yeri zor takmak için ustalar manifolt inecek dediler.isciligi çok olduğu için vazgeçtim.egzozcu nasıl soktu? Gerçekten yeri çok zor. Ben kat oncelerini kendim değiştiriyorum.kolay ama kat sonrası zor.egzozcunun sökme aşamasının resimleri var mı?

tarihinde Ersin Özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Enes Ayan
32 dakika önce, Ersin Özkaya yazdı:

Resimleri goremedim bende.ayni sorun benim aracimda hala var.almanyadan nfk olan DC ile biten ürün getirttim.taktirmadimm öyle duruyor .kat sonrası olduğu için yeri zor takmak için ustalar manifolt inecek dediler.isciligi çok olduğu için vazgeçtim.egzozcu nasıl soktu? Gerçekten yeri çok zor. Ben kat oncelerini kendim değiştiriyorum.kolay ama kat sonrası zor.egzozcunun sökme aşamasının resimleri var mı?

Resimlerle ilgili sorun devam ediyormu acaba  ona göre güncelleme yapabilirim. Hocam rampası vardı egzozcunun arabayı arkası yerde olacak şekilde rampya aldık. Sonra aşağıdaki resimde bulunan lokmaya yaklaşık 1m uzunlukta bir uzatma takarak söktü. İlk denemede olmadı ikinciye çıktı ısıtmaya falan gerek kalmadı. Fakat sensörü takarken el girmesi açısından daha rahat olsun diye cat sonrası egzoz bağlatısını çıkardı. Aynı aparatla taktı, bu alet edavatı olan birini bulmak için 5 egzozcu dolaştım. Bu arada orjinali de Boshmuş, üzerinden çıkan parçada aynı logo var.

4jyBEq.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
7 dakika önce, Enes Ayan yazdı:

Resimlerle ilgili sorun devam ediyormu acaba  ona göre güncelleme yapabilirim. Hocam rampası vardı egzozcunun arabayı arkası yerde olacak şekilde rampya aldık. Sonra aşağıdaki resimde bulunan lokmaya yaklaşık 1m uzunlukta bir uzatma takarak söktü. İlk denemede olmadı ikinciye çıktı ısıtmaya falan gerek kalmadı. Fakat sensörü takarken el girmesi açısından daha rahat olsun diye cat sonrası egzoz bağlatısını çıkardı. Aynı aparatla taktı, bu alet edavatı olan birini bulmak için 5 egzozcu dolaştım. Bu arada orjinali de Boshmuş, üzerinden çıkan parçada aynı logo var.

4jyBEq.jpgi

İlk resimlerde problem yok.son yuklenen de hata var .üzerinden çıkanlar Bosch marka.ben sensör lokman var kat oncesileri  sokup takiyorum ama kat sonrası inanılmaz zor .son resimdeki hata duzelince tekrar bakayım.lakin ben bu sensörü değiştirmiştir Bosch marka ile 2_3 ay sonra tekrar yanmaya başladı ve şimdi devamlı yanıyor . Dediğiniz şekilde yaptirabilrsem tekrar degistirecegimm

Yorum bağlantısı
Enes Ayan
3 saat önce, Ersin Özkaya yazdı:

İlk resimlerde problem yok.son yuklenen de hata var .üzerinden çıkanlar Bosch marka.ben sensör lokman var kat oncesileri  sokup takiyorum ama kat sonrası inanılmaz zor .son resimdeki hata duzelince tekrar bakayım.lakin ben bu sensörü değiştirmiştir Bosch marka ile 2_3 ay sonra tekrar yanmaya başladı ve şimdi devamlı yanıyor . Dediğiniz şekilde yaptirabilrsem tekrar degistirecegimm

Hata koduna baktınız mı ? Farklı bir hata olabilir mi acaba ? Benim aklıma katalizörün ömrü dolmuş olabilir belkide ondan yanıyordur gibi geldi. Ama sensörde ki direncin kaybolduğunu görünce ona bağladım bakalım ne kadar gidecek.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
41 dakika önce, Enes Ayan yazdı:

Hata koduna baktınız mı ? Farklı bir hata olabilir mi acaba ? Benim aklıma katalizörün ömrü dolmuş olabilir belkide ondan yanıyordur gibi geldi. Ama sensörde ki direncin kaybolduğunu görünce ona bağladım bakalım ne kadar gidecek.

Aynı kodu veriyor bazen kat arızası veriyor ama her zaman değil.suan sensör 0 okuyor ,ben sağlam sensörü takınca sönüyor .egzozcu sensörü değiştirirken alttan hiçbir parça sokmedi değil mi?

Yorum bağlantısı
Enes Ayan
31 dakika önce, Ersin Özkaya yazdı:

Aynı kodu veriyor bazen kat arızası veriyor ama her zaman değil.suan sensör 0 okuyor ,ben sağlam sensörü takınca sönüyor .egzozcu sensörü değiştirirken alttan hiçbir parça sokmedi değil mi?

Yok hocam sökmedi. Bir tek takarken eli sığsın diye kat sonrası ile egzoz arasını ayırdı o kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Fotoğrafları ben de göremiyorum. "Bağlantınız gizli değil" hata mesajı çıkıyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Muhammed EMİNN

@Enes Ayan bey ayrıntılı açıklama için çok teşekkür ederim. Focus 3 aracımda da benzer şekilde oksijen sensörü hatası alıyorum ama bende hem 36 hem 56 hatası veriyor. Yani 2 sırada da sıkıntı var. Tabi bunların yanında 30,31,37 ve aynı şekilde 50,51,57 kodları da var. 

Sizin araçta durum nasıl acaba? Tekrar bir arıza oldu mu? Bir de o arıza durumunda obd uygulamasından baktığınızda sensör voltajı nasıldı? 

Yorum bağlantısı
Enes Ayan

Merhaba, sensör değişiminden sonra tekrar herhangi bir arıza vermedi. Arızalı iken voltajı hatırlamıyorum ama sadece düz bir çizgi halinde bir grafik vardı. Ben obd ile bağlandığım da sıra 1 sensör 2 tepkisizken sıra 2 sensör 2 de tepki vardı. Bence ilk iş olarak sensörlerdeki direnci ölçün kesin sonucu öyle elde edersiniz p36 genelde sensörde bulunan ısıtıcının görevini yapmaması ile ortaya çıkıyor. 

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Berat YILDIRIM

Sensör kodlarını nasıl bulabilirim yardım edebilir misiniz 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Boz

2008 model 2.5 kasa 1.6 ti-vct aracım var araçta rolanti dalgalanması var hata oksijen sensöründen kaynaklandığı söylendi bugün sensör soketlerini felan kontrol etmek için baktığımda bir giriş bir çıkış sensörü olduğunu gördüm sizde 2 giriş 2 çıkış var 2.5 kaslarda sistem değiştimi benim araçta mı bir farklılık var 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...