İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Oksijen Sensörü Arızası

Berkay Tahiroğlu

Recommended Posts

Berkay Tahiroğlu
(düzenlendi)

Merhabalar, Aracım 2013 Fiesta 1.4 benzinli 73.000'de (lpg yok). Birkaç ay önce motor arıza ışığı yaktı. Tanıdığım bir ustaya götürdüm cihaza bağladı; P0030 - HO2S Isıtıcı Kontrol Devresi ( Sıra 1, Sensör 1) arızası çıktı. Usta, oksijen sensörü dedi, ama belli de olmaz katalitikte olabilir, sensörden başlayalım dedi. Yani arızanın adını tam koyamadı. Katalitikte olabilir deyince beni bi sıkıntı bastı haliyle, şuan muallaktayım. Sorun tam olarak nedir, ne yapmam gerekir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

tarihinde Berkay Tahiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Uzel

Hocam katalitik olsa katalitik hatası verirdi.
Katalitik öncesindeki Oksijen sensörünüzün ısıtıcı devresi bozulmuş, sensörün değişmesi gerekiyor.
Ama emin olmak için hatayı sildirin bir süre daha kullanın, tekrar hata alıp almadığınıza bakın. Kısa sürede tekrar hata alırsanız oksijen sensörünü değiştirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Ayan

Sıra 1 sensor 1 ise deneyimlerime dayanarak katalizör öncesi olan sensör hata veriyor o yüzden katalizör ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Eğer ısıtıcı ile ilgili bir problemse ilk olarak bir multimetre yardımı ile sensörün iki beyaz kablosu arasındaki direnci ölçün yada ölçtürün direnç yoksa sensör değişmeli. Aşağıdaki videoda durumu anlatiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Berkay Tahiroğlu
(düzenlendi)

Cevaplar için teşekkür ederim. Peki, motorun herhangi bir yerinde olan mekanik veya elektronik başka bir sorun, o ışığı yakmasına sebep olabilir mi ? Yani aracımda başka büyük bir sorun olma ihtimali var mıdır ?

tarihinde Berkay Tahiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

orjinal cihaza bağlanması gerekli aslında benim araçtada ışık yanıyordu eksantrik mil sensör arızası verdi ama devirdaim pompası değişince düzeldi daha yanmadı bazen alakası olmayan hatalar verebiliyor dediğim gibi orjinal ford IDS cihaza bağlatın .

Şimdi, ÜMİT TÜRK yazdı:

orjinal cihaza bağlanması gerekli aslında benim araçtada ışık yanıyordu eksantrik mil sensör arızası verdi ama devirdaim pompası değişince düzeldi daha yanmadı bazen alakası olmayan hatalar verebiliyor dediğim gibi orjinal ford IDS cihaza bağlatın .

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Aklima gelmisken sorayim oksijen sensorunu sökmeye yarayan agzi yarim kesik bir anahtar var adini bilemedim.Bilen varsa yazarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
(düzenlendi)

2 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Aklima gelmisken sorayim oksijen sensorunu sökmeye yarayan agzi yarim kesik bir anahtar var adini bilemedim.Bilen varsa yazarsa sevinirim.

https://eshop.wurth.com.tr/Lambda-anahtar-LAMBDA-SENSOR-SOKME-ANAHTARI-SW22-270MM/071451 62.sku/tr/TR/TRY/

Bu mudur acaba?

tarihinde Kaan Karakaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mehmet Kaplan
Berkay Tahiroğlu yazdı:

Merhabalar, Aracım 2013 Fiesta 1.4 benzinli 73.000'de (lpg yok). Birkaç ay önce motor arıza ışığı yaktı. Tanıdığım bir ustaya götürdüm cihaza bağladı; P0030 - HO2S Isıtıcı Kontrol Devresi ( Sıra 1, Sensör 1) arızası çıktı. Usta, oksijen sensörü dedi, ama belli de olmaz katalitikte olabilir, sensörden başlayalım dedi. Yani arızanın adını tam koyamadı. Katalitikte olabilir deyince beni bi sıkıntı bastı haliyle, şuan muallaktayım. Sorun tam olarak nedir, ne yapmam gerekir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sorun çözüldü mü acaba?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...