İçeriğe Yönlendir

S-Max - Tek Taraflı Far Yanması

Bilal Coban

Recommended Posts

Bilal Coban

Herkese merhaba

Arabamı alalı birkac ay oluyor ancak şanzıman problemi vardi baya bir tamirattan gecti, daha yeni aldım kullanali da birkaç hafta oluyor, bu süreçte birkac kez su durumla karşılaştım:

Linklerdeki gibi araba kilitlendikten sonra sağ ya da sol taraf, arka ve önler bu şekilde yanıyor. Bu durum arabayı kilitledikten sonra 2-3 saat içinde oluyor genelde. Hemen kapatır kapatmaz karşılaşmıyorum.

Arabayı sinyal açık vaziyette kilitleyince tek taraflı yandığını biliyorum, ancak sinyali açık bırakmıyorum, farlar acik durumda arabayi kontrol etmeye geldigimde kontagi cevirince, sinyal kolu düz durumda olmasına ragmen tek taraflı içerde sinyal verilmiş görünüyor. Sinyal kolunda mı sıkıntı var acaba? Ilk sefer herhalde dalgınlık açık bırakmısim dedim ama degilmis, sonra birkac sefer daha oldu. En son az önce baktım, minimum araba kilitlendikten 3 saat sonra yanmış. Gece görmesek sabah bir de akü ile uğraşacaz. Yurtdışında servis konusunda sıkıntılı da bir yerdeyim, ne tavsiye edersiniz?

https://imgyukle.com/i/6BH3Y
https://imgyukle.com/i/6BYQP
https://imgyukle.com/i/6Bacq

Yorum bağlantısı
Samet Güler

Hayırlı olsun öncelikle kazasız belasız kullanın. İlk defa böyle bişey duydum. Fikir yürütecek olursak sonradan yanıyorsa eğer kolla alakalı değildir diye tahmin ediyorum

Yorum bağlantısı
Bilal Coban
17 dakika önce, Samet Güler yazdı:

Hayırlı olsun öncelikle kazasız belasız kullanın. İlk defa böyle bişey duydum. Fikir yürütecek olursak sonradan yanıyorsa eğer kolla alakalı değildir diye tahmin ediyorum

Teşekkür ederim.

Iki gündür paranoyak oldum, habire balkondan arabaya bakıyorum yandı mı diye :) 7-8 günde, arabayı kilitleme sayım maksimum 20 olmuştur, bu sürede 3 ya da 4 sefer yanık vaziyette buldum.

Bulunduğum yerde yetkili servis var ama s-max hiç olmadığı için bakım yapamıyorlar. Dışardan baktırmaya çalışıyorum, çok vakit de olmadı bu problemi göstermeye ama sorduğum birkaç kişi de çok garipsedi. Elektriksel bir durum olabilir dediler sadece. 

Yorum bağlantısı
Samet Güler
Teşekkür ederim.

Iki gündür paranoyak oldum, habire balkondan arabaya bakıyorum yandı mı diye [emoji4] 7-8 günde, arabayı kilitleme sayım maksimum 20 olmuştur, bu sürede 3 ya da 4 sefer yanık vaziyette buldum.

Bulunduğum yerde yetkili servis var ama s-max hiç olmadığı için bakım yapamıyorlar. Dışardan baktırmaya çalışıyorum, çok vakit de olmadı bu problemi göstermeye ama sorduğum birkaç kişi de çok garipsedi. Elektriksel bir durum olabilir dediler sadece. 

Evet s max olmadığı için servisler biraz kemküm yapıyor. Benim de el freni tutma yerinde deforme var. İngiltere’den bir arkadaşa rica ettim ayın 13.de gelecek o getirecek sipariş verdi. Geçen yetkili serviste biriyle konuştum kazalı gelmiş 1 ayda çıkaramadık arabayı parçası yok diye diyordu.
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Geçmiş olsun aynı durumu bende benim S-Max da yaşamıştim. 3 4 saat sonra kendiliğinden sol parkları yakıyordu. Hatta ilginç olanı bazen sadece sol arka yakıyordu(ön yanmadan). Far anahtar ile oynadığım da düzeliyordu. Bende farları otomatiğe alıp hiç anahtara dokunmadan kullanıyordum:)

Yorum bağlantısı
Bilal Coban
53 dakika önce, Oktay Demirağ yazdı:

Geçmiş olsun aynı durumu bende benim S-Max da yaşamıştim. 3 4 saat sonra kendiliğinden sol parkları yakıyordu. Hatta ilginç olanı bazen sadece sol arka yakıyordu(ön yanmadan). Far anahtar ile oynadığım da düzeliyordu. Bende farları otomatiğe alıp hiç anahtara dokunmadan kullanıyordum:)

Hmm bunu deneyeyim. Sanki ilk oldugunda otomatikteydi, acaba ondan mı diye kapatmaya başlamıştım. Hic dokunmadan ne olacak bakalım. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Far anahtarının soketini çıkartın arkadan. Sorun düzeliyorsa far anahtarınız bozuk. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Ortataş

Farlar mı yaniyo parklar mı park yanıyosa bendede oldu ben sinyal kolunu söktüm temizledim problem çözüldü  aracın kendinden özellgı var inerken sag yada sol sinyali açık bırakırsan parklar yanar

Yorum bağlantısı
Bilal Coban

Gündüz oto aydınlatmada bıraktım sıkıntı olmadı. Şimdi tekrar o şekilde bıraktım bakalım beklemedeyim açılacak mı.

Yalnız ilginçtir ki, akşam kontak kapatmadan sinyal kolunu sola açık bıraktim, kontağı kapattım ama bu sefer de ön arka park lambası yanmasi gerekirken yanmadi. Geçen gün sıkıntı yoktu. Kafam karıştı iyice.

Kendiliginden açılma olursa tekrar, dediklerinizi deneyeceğim.

Tavsiyeler için çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Bilal Coban

Dün gece de herhangi bir sorun olmadı, sanırım Oktay beyin dediği gibi far anahtarını oynamayınca sıkıntı yok, sorun onda görünüyor.

Diğer bir mevzu, ilk defa Ford serisi kullanıyorum. Araba 62.000km civarında, asfalt yolda gayet konforlu ve sürüş keyfi çok güzel.  Zaten uzun yol yapacağım seyahatler için tercih etmiştim. Ancak çok hafif bozuk asfalt ya da parke yollara girildiğinde, yavaş da gidilse ön düzenden bazen lakırtı/takırtı sesler geliyor., hafif sarsıntı ile birlikte. Benimle arabaya binenler Ford'ların genelinin sert süspansiyona sahip olduğunu asfalt yol harici bunun normal olduğunu, çok kafaya takmamam gerektiğini söylediler ama bana garip geldi. Daha önceki eski model arabalarımda dahi bu kadar kafaya takılacak ses ve sarsılma olmuyordu. Forumda biraz dolaştım özellikle C-max serilerinde bu tarz sıkıntılar varmış, S-max'ı bilemiyorum da. Yetkili servis ya da dışarıdan ustanın kolay olmadığı bir bölgede olduğum için şimdilik kendi haline bırakıcam bakalım.

Son olarak amortisörlerden tümsek ve bozuk yollardan geçerken bariz bir tıs tıs ses gelmesi de normal sanırım, önceki arabalarımda hiç farketmemiştim bunda garip geldi :)

Yorum bağlantısı
Bilal Coban

3 gündür far anahtarını otomatikte birakiyordum sıkıntı olmamıştı ama bugün arabayı kullanmadım işe gidip döndüğümde yine sol taraf açık buldum. Aynı şekilde sinyal kolu düz olmasına rağmen sola sinyal verilmiş görünüyordu. Bir de low battery uyarısı vermis😑 Dun gündüz saat 4 te kontak kapattım, sabah 8 de yanmıyordu. Gün içinde herhangi bir saatte olmuş. Yarın sinyal kolu temizliği yaptıracağım ancak kolda sıkıntı olsa bu kadar uzun süre sonra yanması normal mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Ortataş
14 saat önce, Bilal Coban yazdı:

3 gündür far anahtarını otomatikte birakiyordum sıkıntı olmamıştı ama bugün arabayı kullanmadım işe gidip döndüğümde yine sol taraf açık buldum. Aynı şekilde sinyal kolu düz olmasına rağmen sola sinyal verilmiş görünüyordu. Bir de low battery uyarısı vermis😑 Dun gündüz saat 4 te kontak kapattım, sabah 8 de yanmıyordu. Gün içinde herhangi bir saatte olmuş. Yarın sinyal kolu temizliği yaptıracağım ancak kolda sıkıntı olsa bu kadar uzun süre sonra yanması normal mi?

benim başıma aynı olay geldi sinyal kolunda oluşan problem yüzünden meydana geliyor sinyal kolunu sökün kontak sipreyi ile temizleyin ben çözümü böyle sağladım eminim sizin probleminiz çözüme kavuşmasına faydası olacaktır..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bilal Coban
On 02.04.2019 at 09:49, Mustafa Ortataş yazdı:

benim başıma aynı olay geldi sinyal kolunda oluşan problem yüzünden meydana geliyor sinyal kolunu sökün kontak sipreyi ile temizleyin ben çözümü böyle sağladım eminim sizin probleminiz çözüme kavuşmasına faydası olacaktır..

Mustafa bey

Sanırım çözüldü, dediğiniz gibi kontakt spreyi sıktıktan sonra bugün 5.gün henüz sorunla karşılaşmadım

Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...